Jaroslav: "Ak povedzme tri vozidlá (vozidlá A) vychádzajú z mesta, kde je povolená rýchlosť 50 km/h, za mestom, kde je povolených 90 km/h, môže nastať pomerne častá situácia. Auto za vozidlami A začne predbiehať a súčasne vozidlá A začnú zrýchľovať z 50 na 90 km/h.
Kto má spomaliť (resp. kto má prednosť)? Ak vozidlá A spomalia, teda nechajú sa predbehnúť, môže to vyzerať tak, že brzdia premávku, keďže na mieste s 90 km/h sa pohybujú 50 km/h rýchlosťou (a budú ich predbiehať aj všetky ďalšie vozidlá za prvým predbiehajúcim - v podstate ako koňa so záprahom).
Ak ale (vozidlá A) budú zrýchľovať podľa svojich technických možností, môže sa na to pozerať ako na bránenie predbiehania."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vozidlo svojou rýchlosťou neobmedzuje plynulosť premávky
Pri predbiehaní platí, že predbiehané vozidlo nesmie zvyšovať rýchlosť. Ak by to znamenalo, že auto pôjde rýchlosťou 50 km/h na mieste, kde smie ísť až 90 km/h, vodič neporuší žiadne predpisy.
Rýchlosť napríklad 50 km/h na ceste mimo obce, kde sa smie ísť 90-kou, nie je obmedzovaním plynulosti cestnej premávky. Bola by ním len situácia, ak by vodič pomaly idúceho vozidla robil úmyselne všetko pre to, aby sa pred neho iné vozidlá nedostali.
Žiadny vodič vozidla schváleného na premávku na pozemných komunikáciách, ktorý má oprávnenie vozidlo šoférovať, neobmedzuje plynulosť cestnej premávky, ak dodržiava dopravné pravidlá. Predpisy mu umožňujú, ba dokonca prikazujú prednostne prispôsobiť rýchlosť jazdy najmä
- svojim schopnostiam,
- vlastnostiam vozidla a nákladu,
- poveternostným podmienkam,
- stavu a povahe vozovky a
- iným okolnostiam, ktoré možno predvídať.
Pomalší nesmie brániť v predchádzaní
Ak by autá po výjazde z obce pokračovali 50-kou pre akýkoľvek dôvod a nebránili by rýchlejším autám v predbiehaní, pomalší vodiči by predpisy neporušili.
Rýchlejšie vozidlo má možnosť pomalšie vozidlá predbehnúť. Ak sa tak stane pri výjazde z obce, predbiehané vozidlá nesmú zrýchľovať.
Je ale prvé vozidlo v kolóne predbiehaným vozidlom, ak rýchlejšie vozidlo ešte len vyšlo zo svojho jazdného pruhu? Zákon vám na túto otázku jednoznačnú odpoveď nedá.
Rýchlejší v jednom momente predbieha len jedno vozidlo
Z jednotlivých ustanovení dopravných predpisov ale vyplýva, že kým rýchlejšie auto nie je bezprostredne za úrovňou pomalšieho vozidla bez toho, aby medzi nimi bolo nejaké iné vozidlo, nedá sa tu hovoriť o predbiehaní pomalšieho vozidla.
Preto nemôže nastať situácia, pri ktorej by predpisy prikazovali prvým vozidlám v kolóne nezrýchľovať, kým ich rýchlejšie vozidlo nepredbehne.
Pri použití Jaroslavovho príkladu smie prvé a druhé vozidlo v kolóne troch áut bez obáv zrýchľovať. Tretie auto nie, pretože ho predbieha rýchlejšie vozidlo. To má po predbiehaní možnosť zaradiť sa medzi druhé a tretie vozidlo, alebo zrýchliť a predbehnúť aj druhé vozidlo, ktoré až v tomto momente nesmie pokračovať v zrýchľovaní. A tak ďalej.
Samozrejme, vodič rýchlejšieho vozidlo nesmie zabúdať na pravidlá predbiehania. Neraz sa totiž ich ignorovanie skončilo dopravnou nehodou. Predbehnúť kolónu áut je často veľmi rizikové.
Ako sa zaradiť do jazdného pruhu
Jaroslav: "Podobný problém nastáva pri vjazde na hlavnú cestu (najmä 1. triedy) z prípojného pruhu. Vtedy sa vodič musí pozrieť do spätného zrkadla, aby videl, či sa môže zaradiť na hlavnú cestu. Avšak vodič idúci za ním sa zaradí tak, že mu bráni vo výhľade cez spätné zrkadlo a teda vodič prvého vozidla sa nemôže zaradiť na hlavnú cestu, lebo nevidí, či môže (a musí brzdiť, resp. až zastať).
Porušil druhý vodič predpisy, respektíve čo s tým?"
Žiadny z vodičov neporušil dopravné predpisy tým, čo napísal Jaroslav. Samozrejme, predpokladáme, že druhý vodič sa preradil z odbočovacieho pruhu do priebežného v mieste, kde sa to smie.
Prvému vodičovi zostáva iba počkať na vhodný moment na preradenie sa do priebežného jazdného pruhu, ak to nestihol spolu s druhým vozidlom. Nesmie pritom zabudnúť dať prednosť vozidlám v priebežnom pruhu.