SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Ako si vybrať správne pneumatiky a ako sa o ne starať

Výber vhodnej pneumatiky sa podobá alchýmii. Každé auto je iné, každý motorista sa na cestách správa inak. Možností, aké pneumatiky obuť na auto, je mnoho. Ako si vybrať správne?

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Európska únia zaviedla hodnotiace štítky. Odborníci ale upozorňujú, že štítky vám ani zďaleka nepovedia, či je pneumatika pre vás vhodná. Okrem toho, vraj nenájdete pneumatiku, ktorá by bola vo všetkých hodnotených parametroch dokonalá.

Rozprávali sme sa s manažérom predaja pneumatík a manažérom siete pneuservisov o tom, ako si vybrať správnu pneumatiku. Pýtali sme sa na mnoho vlastností pneumatík aj štítky boli témou.

Čo sa dozviete v článku?

Výhody hodnotiacich štítkov na pneumatikách

Štítok je užitočný, tvrdí Jean-Pierre Jeusette zo spoločnosti Goodyear: "Naša analýza ukazuje, že ak by všetky vozidlá jazdili na pneumatikách s hodnotením A, mohlo by to ušetriť až 27 miliárd eur ročne na pohonných hmotách a emisie CO2 by mohli byť znížené až o 20 miliónov ton."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeusette dodáva, že voľba osobných pneumatík s hodnotením A v priľnavosti na mokrom povrchu v porovnaní s pneumatikami s hodnotením G môže znamenať až o 30 % kratšiu brzdnú dráhu na mokrom povrchu, teda zastavenie až o 18 metrov skôr. "To zodpovedá dĺžke troch až štyroch automobilov."

Kým štítok obsahuje 3 parametre definujúce pneumatiku, nezávislé odborné testy hodnotia 15 kritérií, výrobcovia dokonca až 50. "Vrátane ovládateľnosti na suchom a mokrom povrchu, bočnej stability a stability vo vysokých rýchlostiach. Kľúčové bezpečnostné parametre, ako sú aquaplaning pri zatáčaní a pri jazde po rovine, nie sú takisto uvedené na štítku," doplnil Jeusette.

Nespoliehajte sa iba na štítok

01.jpgMichael Staud, produktový manažér v oblasti pneumatík a kolies v spoločnosti TÜV SÜD Automotive uvádza: "Európsky štítok je niečo ako sviečka, pretože vnáša do oblasti parametrov pneumatík trochu svetla. Žiaľ, nejde o pochodeň. Veľa dôležitých výkonnostných parametrov na ňom jednoducho nie je uvedených."

SkryťVypnúť reklamu

Zimné pneumatiky sú podľa Stauda veľmi dobrým príkladom, prečo sa nespoliehať len na štítok. "Na vaše ďalšie otázky by ste sa pri výbere pneumatík mali pýtať priamo vášho predajcu a neočakávať, že štítok vám povie všetko, čo potrebujete vedieť."

Rozhovor o pneumatikách - rozdiely medzi pneumatikami

To, že štítky na pneumatikách nie sú všeliek, nám v rozhovore potvrdili aj Štefan Marchalin zo siete pneuservisov a autoservisov Premio a Róbert Tubler z Goodyear Dunlop Tires Slovakia.

Stačí štítkovanie na to, aby si motorista vedel vybrať vhodné pneumatiky pre svoje auto?

Ako základná informácia to stačí. Ak by sme ale išli do detailov, zďaleka to nestačí. Štítok hovorí len o 3 základných parametroch.

Samotná pneumatika sa prejaví až v kritickom momente, napríklad pri prudkom brzdení alebo zatáčaní. Vodič môže byť akokoľvek dobrý, no so zlými pneumatikami si s autom neporadí. O tom sa ale na štítku nič nedozviete.

SkryťVypnúť reklamu

Treba si tiež uvedomiť, že niektoré vlastnosti pneumatík sa vylučujú. Keď chceme mať špičkovú pneumatiku, ktorá bude mať perfektný odvod vody a jazdné vlastnosti rýchleho auta, nemôžme od nej očakávať, že bude komfortná a tichá.

Pri kúpe pneumatík je dôležité nájsť optimálnu pneumatiku podľa toho, ako jazdíte, kde jazdíte, aké máte auto, koľko kilometrov spravíte a podobne. Nedajte sa predajcom za každú cenu nahovoriť na prémiovú pneumatiku, keď ju vlastne nepotrebujete a nevyužijete jej potenciál. A ani vaše auto.

Takže nemám šancu vybrať si dobrú pneumatiku podľa štítka?

To by som netvrdil. Medzi pneumatikami až taký obrovský rozdiel nie je. Pneumatiky síce splnia základné kritériá, ale nemusím byť spokojný s ich vlastnosťami, ak jazdím rýchlo, alebo sa mi skôr ojazdia. V zásade ale nedostanete zlú pneumatiku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak medzi pneumatikami veľký rozdiel nie je, prečo potom štítkovanie? Obyčajný vodič nepotrebuje pretekárske alebo špičkové pneumatiky, ktorých vlastnosti aj tak nikdy nevyužije.

Veľa ľudí zvažuje cenový aspekt. Neriešia, akú pneumatiku si kupujú. Aj preto sa zaviedlo štítkovanie. Aby si uvedomili, že lacná pneumatika nebude mať parametre vysokovýkonných pneumatík.

Ale vráťme sa späť k vašej poznámke o tom, že medzi pneumatikami až taký rozdiel nie je.

Keď som to povedal, myslel som na pneumatiky v danej kategórii. Ak si porovnáme prémiové pneumatiky rôznych výrobcov, tie parametre sú plus-mínus rovnaké. Výrobcovia si v rámci kategórii konkurujú napríklad v tom, či pneumatika zastaví o meter skôr a podobne. Ale tu je to viac o marketingu ako o rozdieloch v pneumatikách.

SkryťVypnúť reklamu

Potom sú ešte pneumatiky strednej triedy a najnižšia trieda, nízkorozpočtová, sa orientuje na zákazníka najnižšou možnou cenou.

grafk.jpgSo znižujúcou sa kategóriou klesá výkonnosť pneumatík, pretože už neobsahujú technológie vysokovýkonných pneumatík. Napríklad, dezén či zmesy pneumatík vyšších kategórií sú koncipované tak, že keď pneumatika vletí do zákruty, auto prejde zákrutou bez problémov.

Jazdné vlastnosti pneumatík, hraničné, ktoré sa objavujú v rôznych testoch pneumatík, zvyčajne dokáže posúdiť len ten, kto dokáže využiť maximálny potenciál svojho auta a dokáže vyhnať potom do extrému aj výkon pneumatiky.

Bežný vodič dokáže oceniť dobré pneumatiky len v kritickom momente. Napríklad pri prudkom brzdení, kesa chcete vyhnúť zrážke s autom pred vami. Je veľký rozdiel, či vám po 20 metroch auto už stojí alebo ešte stále ide rýchlosťou 60 km/h.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by som mal sledovať pri kúpe pneumatík okrem štítku?

Určite by vás malo zaujímať, či má pneumatika dostatočný kontakt s vozovkou za rôznych podmienok. Či má dostatočné odvodové kanáliky, aby bola schopná odolať aquaplaningu.

Podstatné sú aj jazdné vlastnosti za suchých podmienok a schopnosť brzdiť, prípadne dĺžka brzdnej dráhy. Samozrejme, treba rozlišovať, či je pneumatika zimná alebo letná.

Výber pneumatiky sa zdá byť alchýmiou ...

Pozrite sa, ak si to chcete zjednodušiť, stačí vám aj štítok. Ak ste bežný vodič a preferujete komfort, sledujte hlučnosť a valivý odpor.

Pre šport, rezanie zákrut, naháňanie sa - pozerajte na brzdenie za mokra.

Aké pneumatiky si vybrať na zimu?

Máme tu zimnú sezónu. Akú pneumatiku si vybrať na zimu?

SkryťVypnúť reklamu

Voľakedy sme razili teóriu, že užšia pneumatika na snehu lepšie zaberá. Neskôr sa ale ukázalo, že širšia pneumatika má väčšie odvodové drážky na vodu, väčšiu kontaktnú plochu s cestou a má lepšie parametre na snehu ako úzka pneumatika. Je to ale o tom, kde jazdí auto. Či v meste alebo v horách.

V hlbokom snehu je problém so širšou pneumatikou. Tam je lepšie, ak je užšia, lebo nepreklzuje. V mestských podmienkach je ale určite lepšia širšia pneumatika aj pre lepšie brzdné vlastnosti.

A čo veľkosť pneumatík?

02.jpgVeľkosť pneumatík rozhoduje o komforte jazdy. Čím je vyššia pneumatika, tým je pohodlnejšia, tlmí nárazy. Pri úzkych pneumatikách cítite každú jamku. V zimných mesiacoch pneumatiky s úzkym profilovým číslom nie sú z hľadiska komfortu veľmi vhodné pre výtlky a iné nerovnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Inak povedané, čím je profilové číslo pneumatiky väčšie, tým je pohodlnejšia. Viac dokáže absorbovať nárazy.

Pneumatiky s malým profilom je skôr letná záležitosť, je to o imidži. Hodia sa pre športové autá na nové rovné cesty. Auto s nimi lepšie, presnejšie a skôr reaguje na pokyny volantu, auto je lepšie ovládateľné. Prejavuje sa to najmä pri vyšších rýchlostiach v zákrutách.

Ak by sme to prehnali, tak pneumatiky s vyšším profilom akoby viac nakláňali auto v zákrutách, auto je horšie ovládateľné, akoby tá jazda bola mäkšia.

Dezén - symetrický alebo asymetrický?

Symetrický dezén, taký ten šípový, majú prevažne zimné pneumatiky. Vodu a kašu prerážajú rýchlejšie a lepšie. Na druhú stranu, asymetrické pneumatiky dosahujú vyšší výkon, sú tichšie a majú lepšie vlastnosti pri zatáčaní pri vyšších rýchlostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa aj na priemer kolies.

Ak máte vozidlo, ktoré má 17, 18, 19-palcové letné kolesá, na zimu sa odporúča ísť na menší rozmer – zo 17 na 16 palcov a podobne. Menšie koleso je komfortnejšie, automaticky sa zvyšuje profilové číslo, pneumatika je mäkšia a ľahšie sa prereže cez sneh. Ešte stále je ale dostatočne široká, aby dokázala zabrať na snehu.

Ak máte 16-ky, 15-ky, 14-ky, tam sa neoplatí ísť o kategóriu nižšie, pretože tieto pneumatiky sú dostatočne úzke, dostatočne komfortné.

Mimochodom, veľa ľudí si myslí, že ak mám v techničáku 15-palcové pneumatiky, tak si môžem dať akékoľvek 15-palcové. Alebo, mám tam 17-palcový disk, tak dajte mi tam tie 15-ky ... no bóže, to koleso bude o niečo vyššie alebo väčšie, ale veď to nevadí ...

Opak je pravdou. Na aute treba mať pneumatiky, ktoré sú v techničáku. Nie je to ani tak o predpisoch, ako o tom, že vám prestanú fungovať rôzne systémy auta. Tachometer prestane ukazovať správnu rýchlosť. ABS a ESP - tieto technológie nesprávne vyhodnocujú sistuáciu na ceste pri zlých rozmeroch pneumatík a buď sa spustia v nesprávnom čase alebo sa nespustia vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na nekvalitné pneumatiky

05.jpgSpomínali sme, že mnohí ľudia si pneumatiky vyberajú predovšetkým podľa ceny. Hovorí sa, že lacná pneumatika je nekvalitná. A aj to, že neznačková pneumatika je nekvalitná pneumatika. Skutočne?

Nejde o značku pneumatík ale o bezpečnosť na ceste. Jediná vec, ktorá spája vaše vozidlo s cestou, je pneumatika. Už pri kúpe auta by ste mali premýšľať o tom, že nezachráni vám život v kritickej situácii perleťová farba ale pneumatika.

Popularita značky pneumatík nie je dôležitá. Podstatné je vybrať si takú pneumatiku, ktorá vám nezlyhá, keď to budete čakať najmenej.

Pri výbere pneumatík je dobré sledovať nezávislé odborné testy. A vybral by som si také, ktoré vyšli v testoch aspoň ako dostatočné. Aj takáto pneumatika spĺňa nejaké bezpečnostné kritériá.

SkryťVypnúť reklamu

Čo môže spôsobiť nekvalitná pneumatika?

Lacné nekvalitné pneumatiky môžu na ceste za jazdy vybuchnúť. Stačí, ak je bočnica nekvalitne urobená, pneumatika sa pri vyššej rýchlosti ohreje a strelí.

Takéto pneumatiky sú tiež menej odolné voči nárazom. Nabehnete na prvú jamu, praskne, prerazí sa, vyfúkne. Po určitej dobe jazdenia, napríklad po pol roku alebo roku sa môžu objaviť praskliny, môžu sa odlepovať jednotlivé časti pneumatík.

Môžem na rozoznať nekvalitnú pneumatiku od kvalitnej?

Na prvý pohľad asi nekvalitnú pneumatiku od kvalitnej nerozoznáte. Postupom času sa ale zlá pneumatika prejaví.

Kvalitnú pneumatiku spoznáte napríklad pri prezúvaní pneumatík a ich vyvažovaní. Ak si pneumatika pýta 120 gramov na jednu stranu, už niečo nie je v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Nekvalitná pneumatika sa môže rýchlejšie zjazdiť. Napriek tomu si niektorí povedia, že čo na tom, aspoň ušetrím. V konečnom dôsledku ale za viac sád menej kvalitných pneumatík zaplatíte možno toľko, čo za jednu sadu kvalitných gúm, no ušetríte napríklad na prezúvaní a na vyvažovaní. A môžete desiatkami eur navyše zachrániť auto za niekoľko tisíc.

Ako dlho má vydržať pneumatika?

Športovejšie pneumatiky vydržia menej. Tam je priorita priľnavosť, lepší kontakt s vozovkou. Rýchlejšie sa derie. Komfortnejšie pneumatiky majú dlhú životnosť aj vďaka použitej zmesi, dlhšie vydržia aj na dlhších cestách.

Štandardom je 30 tisíc kilometrov a viac. Záleží ale od vodiča, auta a ciest. Počet kilometrov pre pneumatiku sa nedá garantovať. Vždy je to len odhadovaná alebo odporúčaná hodnota.

SkryťVypnúť reklamu

Dve sezóny sú optimum.

Celoročné pneumatiky alebo sezónne?

Častou otázkou pri výbere pneumatík, najmä u sporivých ľudí, je, či si vybrať sezónne pneumatiky alebo celoročné.

Celoročné pneumatiky sú obľúbené napríklad v Nemecku v južných častiach, vo Francúzsku a v Taliansku. Predovšetkým vo firmách s veľkým autoparkom. Dokážu ušetriť na nákupoch sád pneumatík a aj na prezúvaní.

03.jpgCeloročná pneumatika je vždy kompromis medzi letnými a zimnými. U nás veľmi nie sú obľúbené. My sme v pásme, kde väčšina mesiacov je dlhodobo pod 10 stupňami. Od októbra až do marca, niekedy až do apríla. V týchto mesiacoch sú veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou, takisto medzi východom, severom a západom republiky.

Jednoducho, u nás sú príliš veľké teplotné výkyvy v roku na to, aby sa celoročné pneumatiky dali považovať za vhodné počas celého roka. Zvládnu síce aj zimné podmienky, ale nie sú 100-percentne ako zimné pneumatiky. Napríklad majú dlhšiu brzdnú dráhu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, na Slovensku veľa vodičov dojazdieva v lete zimné pneumatiky, preto ich celoročné až tak nezaujímajú. Zimná pneumatika v lete je síce hlučnejšia, viac paliva sa pri nej spotrebuje, ale v zásade funguje. Naopak je to ale problém – letná pneumatika v zime.

Nedá sa ale povedať, že sa nenájde skupina vodičov, ktorí by celoročné pneumatiky na Slovensku nevyužili. Je vhodná pre víkendových vodičov, ktorí šoférujú prevažne v meste.

Ako sa starať o pneumatiky

Na záver, keď už si kúpim tie správne pneumatiky, ako sa o ne starať?

Veľmi málo ľudí sa stará o svoje pneumatiky. O auto áno, ale o pneumatiky nie.

Aspoň raz za štvrťrok je vhodné skontrolovať tlak v pneumatikách, či sú nahustené tak, ako treba, či sa neznížil v nich tlak. Alebo keď ste na pumpe.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeranie tlaku v pneumatikách by malo byť štandardom podobne ako umytie alebo upratanie auta.

A potom je dobré, keď veziete väčší počet ľudí alebo náklad, je dobré, keď si pneumatiky dofúkate. Najmä to platí pred cestami na dovolenku. Ak chcete len jednorazovo niečo odviezť na krátku vzdialenosť, netreba to riešiť.

Čo sa stane, keď pneumatiky nechám napospas ich osudu?

Keď sa nebudete starať, skôr si zničíte pneumatiky. Jazda na podhustených pneumatikách spôsobuje nerovnomerné opotrebenie pneumatík, ich hučanie. Podobným problémom je aj prehustenie.

A ak neviete, na aký tlak kedy dofúkať, v servise to vedia. Stačí im len povedať, že idete napríklad na dovolenku. A môžu vám pneumatiky nahustiť dokonca takzvaným inertným plynom, ktorý má menšiu tendenciu unikať z pneumatiky a aj menej sa pneumatika prehrieva, menej sa teda opotrebúva.

Medzi starostlivosť o pneumatiky patrí aj ich skladovanie.

Mnohí skladujú pneumatiky doma.

04.jpgAk si ich uskladníte v servise, očistia ich od kamienkov v dezéne, umyjú od blata a iných nečistôt, skontrolujú, či tam nie je defekt so zapichnutým klincom až po hlavičku, čo si normálne nemusíte všimnúť, pozrú, ako je pneumatika zjazdená, nastriekajú ju silikónom, aby životnosť pneumatiky bola väčšia. Toto je pridaná starostlivosť.

Možno sa to zdá byť veľa, ak máte za skladovanie pneumatík zaplatiť napríklad 20 eur na sezónu. Často to ale predĺži životnosť pneumatiky aj o 5 tisíc km.

Okrem toho aj to uskladnenie. V skladoch je štandardná teplota, či v zime alebo v lete. Na balkóne alebo v pivnici je v zime zima a v lete teplo. Neraz si ich ľudia dávajú na leto do plechových búd, kde môže teplota vystúpiť aj na 200 stupňov. Pneumatiky sa potom samé deformujú. Ak sú naukladané na seba, môže sa stať, že sa pri vyšších teplotách pretlačia a potom môžu hádzať, keď sa obujú.

Doma je to síce zadarmo, ale je s tým všetkým dosť práce, ak si s tým prácu spravíte. Bez prístrojov však nezistíte prípadné problémy, ktoré v pneuservise vedia rýchlo odhaliť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 467
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 5 464
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 020
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 639
 5. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 3 953
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 921
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 778
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ukrajinskí vojaci v Lymane, na budovách vztyčujú ukrajinské vlajky.

Na pád Lymanu môže doplatiť aj minister obrany Šojgu.


2 h
Ekonómovia a finanční odborníci rada, ako naložiť s peniazmi v časoch rýchlo rastúcich cien.

Neoplatí sa špekulovať a hľadať riešenia s vysokým výnosom a nízkym rizikom.


30. sep
Násilnosti na zápase indonézskej prvej futbalovej ligy.

Na štadióne bolo asi o štyritisíc ľudí viac, ako je povolená kapacita.


ČTK 3 h
Ukrajinskí vojaci pri Siversku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 9 h

Neprehliadnite tiež

BMW XM

S hmotnosťou vyše 2,7 tony zrýchli na stovku za 4,3 sekundy.


23 h
Subaru Crosstrek

Konštrukčne nejde o úplne nový model.


30. sep
Renault Megane E-Tech

Fanúšikov elektromobilov môže odradiť len cena.


29. sep
Úpravy v rámci programu Peugeot Individual.

Auto zabalia do fólie alebo nalakujú diely.


27. sep

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku
 2. Jozef Javurek: Dolné Srnie a okolie
 3. Ľubomír Maretta: Die Einsamkeit
 4. Petra Kohútová: Strážna veža Vartovka v Krupine
 5. Veronika Michalčíková: Španielska Andalúzia (3): Pred pirátmi sa schovávali v pevnosti
 6. Seniori v pohybe: Komunita prináša aj chuť do života
 7. Zuzana Valachovičová: Nové nákupné centrum s 320 obchodmi
 8. Ján Roháč: Fotoblog IX.: Moje ulice Göteborgu
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 685
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 905
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 175
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 047
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 3 158
 6. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 933
 7. Ján Valchár: Norma na 5.300% alebo sedem mesiacov štvojdňovej operácie 2 911
 8. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 2 880
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu