Kto je vinný po čelnej zrážke s cyklistom v jednosmerke?
Robert: "Ako by sa riešila nasledovná situácia v prípade nehody? Z hlavnej cesty chcete na aute odbočiť na jednosmernú ľavotočivú cestu. Oblasť je plná domov, takže keď vchádzate do ľavotočivej zákruty, nevidíte, čo je v ulici.
V protismere ide cyklista (v jednosmerke; ide po ceste, nie po chodníku), vy vchádzate do ľavotočivej jednosmerky. Nevšimnete si cyklistu, ktorý ide v protismere a dôjde ku kolízii. Kto by bol v takomto prípade vinný?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V prípade, že Robert odbočí vľavo do jednosmerky zo správneho smeru, v prípade zrážky s cyklistom idúcim v protismere by mal byť za vinníka označení cyklista.
Cyklisti smú jazdiť po kraji vozovky, ak nie je v blízkosti cestička pre cyklistov. No ani oni nesmú ísť v jednosmerke opačným smerom, ako určuje dopravné značenie.
Nech by sa cyklista zranil akokoľvek, viny by sa nezbavil. Jazda v protismere bez zákonného dôvodu je závažným dopravným priestupkom. Aj cyklista by pri spôsobení nehody riskoval až 800-eurovú pokutu a preplatenie nákladov na opravu vzniknutých škôd.
Vodič motorového vozidla však nemusí vyviaznuť bez spoluviny. Stačí, aby mu dokázali, že neurobil všetko, čo mal, aby sa nehode vyhol.
Ešte by mohol nastať moment, pri ktorom cyklista ide v spránom smere jazdy a Robert odbočí do jednosmerky cez zákaz vjazdu. Potom by pripadla vina Robertovi.
Fúkal dvakrát, až druhýkrát mu namerali nulu
Martin: "Vracal som sa neskoro v noci z práce domov, keď ma zastavila policajná hliadka. Vraj som jazdil zo strany na stranu a že či som ochotný podrobiť sa dychovej skúške. Vzhľadom na to, že nepijem, som súhlasil.
Po fúknutí do testera, ktorému trvalo skoro 15 sekúnd, kým zobrazil výsledok, sa na displeji prístroja zobrazila hodnota 0,34! Keďže som trval na tom, že som nepil, po cca 10 - 15 minútach sme meranie zopakovali. Tentoraz zobrazil 0,00.
Pred cestou som nepil, nebral som žiadne lieky, dokonca som ani nepoužil ostrekovače. Sú vôbec tie merania priekazné, keď človek, ktorý nepil, nafúka pomerne vysoké číslo?"
Merače na zisťovanie alkoholu v dychu človeka musia pravidelne testovať, či nemerajú nesprávne hodnoty. V čase platnosti certifikátov sa prístroje považujú za správne merajúce. Napriek tomu sa niekedy môže stať chyba. Preto policajti musia po 15 minútach zopakovať meranie, ak je podozrenie, že prístroj nenameral správnu hodnotu.
Človek dokáže podľa lekárov vyprodukovať isté množstvo alkoholu bez toho, aby alkohol pil. Napríklad z kvasenia stravy v žalúdku.
V minulosti sme tiež testovali, či nafúkame po nadýchaní sa výparov z ostrekovača. Až na čerstvom vzduchu po krátkom predýchaní nám prístroj ukázal nulu.
Z toho, čo napísal Martin, polícia neurobila žiadnu chybu. Na mieste policajtov by sme ale asi dali konkrétne merače alkoholu v dychu otestovať, či merajú správne.