Jarka: "Policajti odobrali vodičský preukaz mladíkovi na 12 mesiacov a to za vysokú hladinu alkoholu v krvi (1 promile). Mladík však stále jazdí aj bez vodičského preukazu (je možné, že aj pod vplyvom alkoholu).
Dá sa to v takomto prípade oboznámiť policajtom, hlavne z dôvodu bezpečnosti na cestách? Aký by bol ich zákrok? Upozornenie, predĺženie zákazu viesť motorové vozidlo?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti každý mesiac odhalia niekoľko sto vodičov, ktorí jazdia opití s viac ako promile alkoholu v krvi. Opitý vodič riskuje nielen väzenie ale aj niekoľkoročný zákaz šoférovania.
Šoférovať pod vplyvom alkoholu je nebezpečné nielen pre vodiča ale aj pre všetkých okolo. Aj malé množstvo alkoholu vedie k preceňovaniu schopností šoférovať. K tomu sa pridávajú spomalené reakcie, tendencia nebezpečne riskovať, horší odhad vzdialenosti a podobne.
Pozrite sa, ako vyzerá opilec za volantom
V prípade, že viete o niekom, kto šoféruje v čase zákazu, nič vám nebráni informovať o tom políciu. Jej úlohou je preveriť informáciu a keď zistí, že je opodstatnená, vodič šoférujúci napriek zákazu riskuje tvrdý postih.
Za nerešpekovanie zákazu šoférovania môže súd posadiť vodiča do väzenia až na dva roky. Ak má podmienečne odložený trest väzenia, rovno ho zavrie.
Vladimír: "Môžem použiť diaľkové svetlá na oznámenie protiidúcemu vozidlu na vypnuté stretávacie svetlá? Robím to dosť často a myslím si, že je to na odvrátenie nebezpečenstva. Ešte som za to pokutu nedostal, ale čo nie je, môže byť."
Diaľkové svetlá alebo stretávacie smiete zapínať (prerušované zapínanie) ako výstražné zapínať, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva.
Ak niekomu nesvietia stretávacie svetlá, najmä za zníženej viditeľnosti, neurobíte nič zlé, ak ho na to upozorníte. Dokonca sa to dá chápať ako pokus o odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva a preto by ste nemali dostať žiadnu pokutu.