Ján: "Je postup policajtov správny? Pri Botanickej záhrade v Bratislave bežne odstavujú autá (dokonca som tam videl odstavený aj kamión) na zastávke MHD, hoci aj priamo na vyznačenom mieste pre autobusy, kde by mali ľudia nastupovať.
Na priložených fotkách je dokonca jeden z policajtov, ten ktorý stojí na ceste vedľa auta a komunikuje s vodičom a v ceste ostatných áut, bez reflexného označenia alebo oblečenia. Jeden síce má vestu. Paradoxne ten, ktorý stojí na chodníku alebo na kraji cesty."
Juraj: "Už asi 10 minút stoja policajti takto na zastávke, v mieste, kde je namaľovaný žltý vodorovný pás pri krajnici, pričom asi merajú rýchlosť. Zavadzajú autobusom pri výjazde. A vôbec, môžu tam takto stáť? Keď je väčšia premávka, autobusy majú problém."
David: "Smú policajti merať rýchlosť na zastávke MHD? A ak nie, kde je možné sa sťažovať a nahlásiť tento priestupok? Prikladám aj fotografiu prípadu, ktorý som zdokumentoval v Prešove na zastávke Dopravný podnik."

Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ak by ste s vozidlom zastavili alebo stáli tak, ako to vidno na niektorých fotografiách, riskovali by ste na mieste pokutu až 60 eur.
Predpisy uvádzajú, že vodič nesmie zastaviť a ani stáť na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb
- v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je,
- vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním;
- ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor.
Ako majú policajti odstaviť policajné auto
Policajné auto, ktoré odfotil Juraj, neporušilo pravidlo o zastavení a státí. Nestálo na vyznačenom priestore zastávky. To sa vzťahuje aj na zelenú Fabiu, ak je plocha zastávky vyznačená na vozovke.
Autá policajtov však mohli skomplikovať výjazd autobusov zo zastávky.
"Pri dohľade policajt odstaví služobné vozidlo v súlade s pravidlami cestnej premávky najmä tak, aby neprekážalo v jazde ostatným vozidlám a zároveň bolo pripravené k okamžitému použitiu na vykonanie služobného zákroku," informoval Michal Slivka, hovorca policajného prezídia.
Podľa Slivku prihliada policajt na stav cesty, poveternostné podmienky a situáciu v cestnej premávke. Zároveň dbá nielen na svoju bezpečnosť ale bezpečnosť iných.
Kontrolovať vodičov a zastavovať ich na zastávke nie je v poriadku
V prvom odfotenom prípade možno policajtom vyčítať obmedzovanie plynulosti cestnej premávky. Za istých okolností aj ohrozenie bezpečnosti, ak autobus nemôže zastaviť na zastávke a ľudia nenastupujú na mieste, ktoré na to bolo určené.
Zároveň sa zdá, že policajt bez reflexnej vesty, ktorý kontroloval vodiča, mal mať na sebe oblečenie s reflexnými prvkami. Fotka naznačuje, že viditeľnosť nebola najlepšia.
Reflexnú vestu, prípadne iné reflexné oblečenie je policajt povinný použiť za zníženej viditeľnosti. "Policajné uniformy sú ale dnes už štandardne vybavené aj reflexnými prvkami," vysvetlil Slivka.
Na poslednej fotke vidno porušenie ešte jedného dopravného pravidla. Zelené auto stojí vo vzdialenosti kratšej ako 5 metrov pred priechodom pre chodcov. Aj za to je 60-eurová pokuta.
Kde môžu policajti zastavovať autá?
Policajti smú, ak neohrozia bezpečnosť cestnej premávky, udeliť si výnimku okamžite potrebnú v cestnej premávke. Zastavovanie vozidiel na autobusovej zastávke však podľa nás nespĺňa podmienky na využitie výnimky.
"Miesto na zastavovanie vozidiel určí veliteľ hliadky tak, aby nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky a ak je vozidlo polície vybavené záznamovým systémom na dokumentovanie činnosti policajtov pri výkone dohľadu, aby umožňovalo jeho využitie," dodal Michal Slivka.
V noci zvolí veliteľ hliadky vždy také miesto na zastavovanie vozidla a vykonanie kontroly, ktoré je osvetlené alebo sa nachádza v zastavanej obci. Zastavené a kontrolované vozidlo však nemôže tvoriť prekážku v cestnej premávke, upozornil Slivka.
Vo vyhláške k zákonu o cestnej premávke sa v tejto súvislosti píše, že znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.
Redaktor idnes.cz mal v minulosti skúsenosť, podľa ktorej vo Francúzsku zastavujú policajti vodičov na mieste, kde nikomu nebránia v jazde.
Kedy smú policajti zastaviť autá aj na zastávke
Za istých okolností smú policajti zastaviť auto aj na zastávke. Policajný hovorca uviedol niekoľko príkladov:
- ak ide o zastavenie vozidla, ktorého vodič svojou jazdou bezprostredne ohrozuje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
- v prípadoch podozrenia, že po vozidle alebo v ňom prepravovaných osobách, prípadne veciach je vyhlásené pátranie,
- v prípade podozrenie z jazdy pod vplyvom alkoholu prípadne iných návykových látok,
- ak existuje podozrenie, že schopnosť vodiča viesť vozidlo je znížená požitím lieku,
- ak je to nevyhnutné k prekazeniu páchania trestného činu a k odhaleniu či zaisteniu jeho páchateľa.
Ako má policajt zastavovať iné vozidlá
Policajt, ktorý dáva pokyn na zastavenie vozidla z pevného stanovišťa, stojí v strede jazdného pruhu zastavovaného vozidla čelom k nemu.
Jednou rukou drží zdvihnutý zastavovací terč a druhou rukou ukazuje miesto, kde má vozidlo zastaviť.
Súčasne, s približovaním zastavovaného vozidla, policajt ustupuje až na tú krajnicu vozovky, kde má vozidlo zastaviť.
Pri zastavovaní vozidla policajt dbá na to, aby znamenie na zastavenie bolo zreteľné a včasné tak, aby vodič zastavovaného vozidla mohol bezpečne zastaviť.