Napíšte nám
o vašom vozidle
Pochváľte sa s ním na najnavštevovanejšom internetovom motoristickom magazíne na Slovensku, na AUTOsme.sk.
Predstavte svoju motorku alebo auto, ako sa oň staráte, ako ho servisujete, ... a odfoťte ho.
Čo o svojom aute napísať?
Informácie o aute alebo motorke spolu s fotkami pošlite na e-mailovú adresu
BRATISLAVA. Automobilka Toyota uvoľnila oficiálne technické informácie o špeciálnom trojdverovom modeli Yaris Hybrid R.
Predné kolesá poháňa 1,6-litrový štvorvalcový preplňovaný motor s priamym vstrekovaním paliva a výkonom 300 konských síl, ktorý špeciálne vyvinula spoločnosť Toyota Motorsport GmbH (TMG) podľa pravidiel Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA), aby sa dal využívať v rôznych motoristických disciplínach.
Každé zadné koleso samostatne poháňa elektromotor s výkonom 60 k – rovnaký ako v štandardnom modeli Yaris Hybrid s plne hybridným pohonom.
Hybridná pohonná sústava vyvinie celkový systémový výkon až 310 kW (420 k). Oba elektromotory pracujú počas fázy brzdenia ako generátory elektrickej energie a dopĺňajú zážihový motor pri zrýchľovaní.
Kondenzátor vytlačil batérie
Podobne ako v modeli TS030 HYBRID sa energia rekuperovaná počas fázy brzdenia ukladá do superkondenzátora. V porovnaní so štandardným akumulátorom NiMh hybridnej sústavy má superkondenzátor vyššiu hustotu energie a vysokú rýchlosť nabíjania aj uvoľňovania energie. Je prispôsobený požiadavkám športovej jazdy na trati, ktorá si vyžaduje krátke a okamžité odovzdanie energie.
V cestnom režime superkondenzátor uvoľňuje energiu rekuperovanú počas brzdenia maximálne 10 sekúnd na jedno nabitie a celkový výkon oboch elektromotorov sa zníži na 29 kW (40 k).
V pretekárskom režime dosahujú zadné elektromotory kombinovaný maximálny výkon 88 kW (120 k) až päť sekúnd na jedno nabitie, čo odráža vyššiu frekvenciu brzdenia a zrýchľovania pri jazde na okruhu.
Tretí elektromotor s výkonom 60 k, ktorý sa nachádza medzi motorom a šesťstupňovou sekvenčnou prevodovkou, funguje ako generátor v dvoch rôznych prípadoch: pri spomaľovaní, kedy napĺňa superkondenzátor, a pri zrýchľovaní, keď priamo poháňa zadné elektromotory.
Táto situácia však nastane len v prípade, ak výkon motora a krútiaci moment prevýšia potenciál priľnavosti predných kolies.
Generátor sa správa ako pokročilý protipreklzový systém a presmeruje krútiaci moment v podobe elektrickej energie na zadné kolesá s cieľom zvýšiť akceleráciu a zlepšiť ovládateľnosť vozidla než jednoducho len obmedziť výkon motora.
Dávkovanie krútiaceho momentu na požiadanie
Zadné elektromotory – jeden na každé koleso – môžu pri prejazde zákrutou výrazne ovplyvniť jazdné vlastnosti modelu Yaris Hybrid-R zmenou rozdelenia krútiaceho momentu medzi kolesá zadnej nápravy.
Každý motor možno použiť samostatne ako generátor alebo ako motor na dosiahnutie rovnakého efektu – inteligentného diferenciálu využívajúceho smerovanie krútiaceho momentu.
V závislosti od polomeru zakrivenia môže systém posielať viac krútiaceho momentu na vonkajšie zadné koleso, a umožniť tak vyššiu rýchlosť pri prejazde zákrutou do rohu (stredne rýchle zákruty), vyvinúť vyššiu brzdnú silu na vnútorné koleso (rýchle zákruty), či dokonca zabrzdiť a zrýchliť každé koleso samostatne (pomalé zákruty) s cieľom upraviť účinok stáčania do lepšej línie, obmedziť uhol natočenia kolies a nedotáčavosť.