Peter: "Pred tromi rokmi som zobral so sebou do Nemecka vlastné auto kvôli práci. Kúpil som ho a evidoval dva roky predtým na Slovensku. Auto som v Nemecku prihlásil na nemecké značky.
Teraz, po troch rokoch sa vraciam späť na Slovensko a chcem si svoje auto opäť prihlásiť na slovenské značky. Tu však narážam na problém našich úradov, ktoré mi nevedia jednoznačne povedať, ako mám postupovať pri opätovnom prihlásení vozidla na Slovensku. Takýto problém zatiaľ vraj nemali.
Jedni pracovníci mi tvrdia, že musím postupovať ako pri dovoze auta zakúpeného v zahraničí. To je podľa mňa nezmysel, lebo auto som v cudzine nekupoval.
Druhí pracovníci mi tvrdia, že mám postupovať ako pri "prehlásení" vozidla na nové tabuľky s evidenčným číslom, pretože vozidlo bolo predtým kúpené, evidované na Slovensku a som stále jeho jediným majiteľom.
Nemecké dopravné úrady pritom moje auto pri prihlásení posudzovali ako evidenciu vozidla len so zmenou tabuliek s evidenčným číslom."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"V prípade odhlásenia vozidla do cudziny a jeho následnej registrácie v zahraničí stráca toto vozidlo technickú spôsobilosť. Preto je v tomto prípade potrebné postupovať ako pri dovoze vozidla zo zahraničia," informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Prísny zákon ignoruje pôvodnú registráciu
Peter podľa predpisov dováža auto zo zahraničia. Ak by značky na aute nezmenil, nikomu by to nevadilo. Zákon je však v prípade, že chce znovu na aute slovenské evidenčné čísla, voči Petrovi prísny.
Ak by predpisy neboli prísne, ľahko by sa mohlo stať, že sa budú zneužívať na dovoz "vrakov" na Slovensko.
Pri dovoze vozidiel zo zahraničia nie je dôležité, či bolo auto v minulosti evidované na Slovensku alebo nie. Evidencia na Slovensku nezaručuje jeho bezproblémový technický stav a ani to, že ide stále o to isté auto, ktoré bolo pôvodne v našej krajine evidované.
Petra podľa polície čaká nasledovný postup:
- musí požiadať okresný úrad dopravy o schválenie alebo uznanie technickej spôsobilosti (auto musí ísť na kontrolu originality, na STK a emisnú kontrolu, ...),
- okresný úrad potom vydá rozhodnutie a osvedčenie o evidencii časť II,
- po uzavretí povinného zákonného poistenia je potrebné dostaviť sa na príslušný okresný dopravný inšpektorát v mieste pobytu držiteľa vozidla a požiadať o prihlásenie vozidla do evidencie,
- k vypísanej žiadosti (formát A3) musí predložiť aj potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení, platný doklad totožnosti, rozhodnutie okresného úradu, osvedčenie o evidencii časť II a správny poplatok vo výške 66 eur.
V Nemecku ho zaevidovali jednoduchšie
"Pre zaujímavosť uvádzam postup zaevidovania vozidla v Nemecku. Auto nepotrebuje vývozné značky zo Slovenska, ako mi to tvrdili niekedy pracovníci dopravného inšpektorátu," napísal nám Peter.
Vývozné značky síce potrebovať nebudete, ale odhlásiť auto na Slovensku do zahraničia musíte aj tak. Vyplýva to zo zákona o cestnej premávke.
Predpisy vyžadujú pri odhlásení vozidla do zahraničia, aj keď auto nepredávate, odovzdať na Slovensku tabuľky s evidenčným číslom, techničák a ukázať doklad totožnosti a doklad o poistení vozidla.
Ak auto na Slovensku neodhlásite, zostane u nás evidované a vy budete musieť naďalej platiť na Slovensku poistku a ak má na to auto vek, absolvovať tu povinné technické a emisné kontroly.
Ako mi zaevidovali auto v Nemecku
Celý proces prihlásenia vozidla v Nemecku pozostával z týchto procesov:
- Kontrola originality na Slovensku a preklad protokolu do nemčiny
- Preklad veľkého techničáku do nemčiny
- vykonanie TUV kontroly v Nemecku
- poistenie (PZP) vozidla
- zaevidovanie vozidla na dopravnom úrade v Nemecku na základe týchto dokladov a zároveň odobratie slovenského techničáku a tabuliek s evidenčným číslom
- vydanie nemeckých značiek a malého i veľkého techničáku.
Celkové náklady boli nižšie a proces prihlásenia jednoduchší, ako to, čo teraz po mne chcú na Slovensku pri opätovnom prihlásení vozidla do evidencie na Slovensku.
Peter