Jana: "Chcela by som informovať o podvodníkoch, na ktorých sme narazili na diaľnici D1 medzi Piešťanmi a Beckovom.
Zastavili nás priamo na diaľnici a chceli pomoc. Najskôr chceli finančnú pomoc, lebo všetky peniaze a doklady im vraj ukradli a potom chceli aspoň natankovať.
Tiež vnucovali manželovi "zlaté šperky" a nejakú vizitku. Manžel hovoril, že presne takú, o akej som čítala v článku na auto.sme.sk.
Autom bol čierny Mercedes s nemeckou značkou z Dortmundu (DO). V aute bol veľmi tlstý starší muž tmavšej pleti, ktorý hovoril perfektnou nemčinou. Vedľa neho sedel mladší muž, vraj jeho syn a vraj mal vzadu ešte manželku.
Na to, že sú to podvodníci, sme prišli až potom, čo nás asi o 10 minút prenasledovalo na ten istý spôsob pred Beckovom tmavomodré BMW takisto s nemeckou poznávacou značkou. Blikal za nami a potom ostal na odstavnom pruhu blikajúc, akoby potreboval pomoc.
Vtedy som volala 112 a povedali mi, že tam pošlú políciu."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Dávať pokyn na zastavenie vozidla môže podľa predpisov prakticky ktokoľvek, "ak je to nevyhnutné na zaistenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky alebo na zaistenie ochrany života, zdravia alebo majetku osôb".
Zastaviť takémuto človeku by malo byť samozrejmé. No ľudia, o ktorých písala Jana, už niekoľko rokov zneužívajú dôveru ľudí. Písali sme o tom už pred štyrmi rokmi.
Vedeli ste, že
... každý je povinný poskytnúť pod hrozbou dvojročného väzenia prvú pomoc ťažko zranenej osobe alebo človeku, ktorému hrozí smrť.
... trojročnú basu môžu prisúdiť vodičov, ktorý je účastníkom nehody a nepomohol inému zranenému, aj keby mu pritom nevzniklo nijaké nebezpečenstvo.
Zaujímajú ich len peniaze
Ľudia tmavšej pleti v lepších autách zastavujú vodičov, od ktorých si doslova vynucujú "pomoc". Vymýšľajú si rôzne historky, len aby sa dostali k peniazom.
Nám sa v minulosti stalo, že "trpiteľ" doslova vyskočil spoza svojho Mercedesu pred naše idúce auto a len tak tak sme ho nezrazili.
"Vo všeobecnosti platí, že si podvodníci hľadajú rôzne spôsoby, ako sa dostať k peniazom neštítiac sa zneužiť dôverčivosť a ochotu ľudí. Treba však byť obozretný a ak si nevieme rady, radšej zavolajme pomoc," odporúča Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Na otázku, akým spôsobom polícia postupuje proti takýmto podvodníkom, sme dostali len nepriamu odpoveď. Z nej vyplýva, že ich vie potrestať len za dopravné priestupky. Podobne sa v minulosti vyjadrila aj polícia v Česku, kde majú s takýmito podvodníkmi rovnaký problém.
Nezastavujte, radšej volajte políciu
"Je na každého osobnom rozhodnutí, komu poskytne peniaze. Cudzinci v núdzi sa môžu obrátiť na svoje zastupiteľské úrady," dodala Martina Kredatusová z trnavskej krajskej polície.
Ak vozidlo nemá za sebou výstražný trojuholník, čo je povinný symbol pre núdzové státie na diaľnici, určite sa nezastavujte.
A ak uvidíte niekoho sa pohybovať po diaľnici mimo auta, môžete to podľa polície oznámiť na ich číslo 158. Alebo na číslo 112.
Jana urobila dobre, keď o podvodníkoch informovala políciu. "Ktokoľvek, kto má podozrenie z páchania priestupku, alebo trestného činu, sa môže obrátiť na políciu," dodala Baloghová.
Porušujú dopravné pravidlá
"Je známe, že v prípade poruchy majú motoristi kontaktovať buď Národnú diaľničnú spoločnosť alebo políciu a nie zastavovať okoloidúce vozidlá," upozornila Kredatusová.
Pre diaľnicu platia špeciálne dopravné pravidlá. Tie umožňujú vodičom zastaviť auto na krajnici alebo na kraji vozovky len v prípade núdzového státia. Finančné problémy nie sú dôvodom na odstavenie auta na diaľnici mimo parkoviska.
Policajti môžu podvodníkom za porušenie dopravných pravidiel uložiť na mieste pokutu do 50 eur.