Pamätáte si ešte, aké autá a motorky brázdili cesty v socializme?
Čím dokázala vodiča prekvapiť embéčka, či lada a čo sa skrývalo za úspechom babety?
Prečo sa slovenský moped musel vyvážať do Ameriky pod iným menom?
Ako dlho trvalo, kým sa ľudia dostali k vysnívanému autu a čo ich to stálo?
Špeciálna príloha Na čom sme jazdili v socializme zo seriálu Retro vyjde v denníku SME v stredu 9. augusta
Malé vozidlo z fabriky vo východonemeckom Zwickau bolo terčom posmechu a vtipov (volali ho napríklad aj Honeckerova pomsta podľa komunistického lídra NDR), ale mnoho majiteľov trabanta naň nedalo dopustiť.
S uznaním o ňom hovorí aj Jozef Capák z Púchova, ktorý opatruje doma automobilový unikát.
Doviezli ich 266
Vrelý vzťah k trabantom sa u Capákovcov dedí, mali ho aj Jozefovi rodičia. „Keď som dovŕšil osemnásť rokov, hneď som si kúpil trabant, šesťstojednotku," vysvetľuje 29-ročný fanúšik trabantov. Na stretnutie prišiel štýlovo - za volantom Trabanta 600.
„Pochádza z prvej série 266 týchto automobilov, ktoré v roku 1963 doviezli do Československa. V Česku ich je ešte niekoľko, na Slovensku o žiadnom neviem, ibaže by bol ešte ukrytý v nejakej stodole," vysvetľuje Capák a na dôkaz vyťahuje z obalu pôvodné dokumenty k autu, medzi nimi aj certifikát kvality s podpismi jednotlivých pracovníkov fabriky v Zwickau.

Na začiatku 60. rokov minulého storočia sa z ponuky Mototechny, ktorá mala v Československu na starosti predaj malých automobilov, vytratilo malé lacnejšie auto. To pochopiteľne vyvolalo sklamanie vo verejnosti.
V roku 1961 sa zastavila výroba francúzskeho automobilu Renault 4CV a o dva roky neskôr Mototechna prestala predávať talianske vozidlá Fiat 600 D. Hľadala sa náhrada a voľba padla na východonemecký trabant.
„V roku 1963 si tento trabant kúpila v Žiline pani Terézia Richterová z Považskej Bystrice. Zaujímavosťou je, že jej manžel bol súčasťou tímu ľudí, ktorí sa podieľali na vývoji prvého slovenského motocykla Manet M 90. Nemal však vodičské oprávnenie.
Pani Richterová bola zdravotná sestra a auto kúpila bez vedomia manžela. Doviezla ho domov a až vtedy mu ho ukázala," opisuje životné osudy svojho trabanta Jozef Capák.