Boli to šialené časy. Ľudia trávili celé dni a noci pred predajňami Mototechny, rozdeľovali si služby a strážili každé auto, ktoré do predajne prišlo. Na automobilovej scéne socialistického Československa sa koncom 80. rokov objavil nový hit - Škoda Favorit.
Prečo ho chcel mať takmer každý? Bola to škodovka s úplne novou koncepciou, absolútna novinka, ktorá nemala s predchádzajúcim modelom Š 742 prakticky nič spoločné.

„V roku 1988 šlo o mimoriadne modernú konštrukciu. Favorit používal viaceré technické riešenia, ktoré často neboli samozrejmé ani pri renomovaných európskych značkách. Unikátny bol jeho celohliníkový motor a celkové zladenie pohonného reťazca. Vôbec, jeho celková vyváženosť a konštrukčná vyspelosť neskôr prekvapila aj samotný Volkswagen. Aj preto sa ho Nemci po kapitálovom vstupe do Škody rozhodli zmodernizovať a naďalej ponechať vo výrobe, hoci pôvodný zámer bol výrobu Favorita zrušiť a nahradiť montážou vlastných modelov," vysvetľuje redaktor časopisu Fleet a fanúšik Favoritov Václav Lipavský.
Poradovníky sa rešpektovali
Fenoménu Škody Favorit sa venovala aj jedna časť úspešného českého seriálu Vyprávěj, kde si rad na nové auto si trpezlivo vystál deda Josef.
Keďže záujemcov o Favorita bolo oveľa viac, než stihla škodovácka fabrika vyrobiť, tí si vytvárali ľudové samosprávy, ktoré v Mototechne rešpektovali. O novom majiteľovi a termíne kúpy auta tak rozhodovalo umiestenie v poradovníku.

„Z hľadiska výrobných kapacít bolo problémom prekrývanie výroby výbehového modelu Š 105/120 (vtedy už prakticky 130/135/136) a nového Favorita. Výroba novinky sa začínala v Kvasinách, od augusta 1988 sa rozbehla prvá linka aj v Mladej Boleslavi. V roku 1988 fabriku opustilo 21 000 Favoritov, no pôvodných škodoviek s motorom vzadu až 135 000. Ešte v roku 1989 sa popri Favoritoch vyrobilo okolo 80 000 škodoviek so zadným náhonom a ich definitívny koniec prišiel až v roku 1990," hovorí Lipavský.
Najproblematickejším vo výrobe Favoritov bol prvý štvrťrok 1990. „Po amnestii Václava Havla odišlo z fabriky veľa väzňov a v niektorých dielňach nemal prakticky kto robiť. Operatívnou náhradou sa stali vojaci základnej vojenskej služby," dodáva Lipavský.
Jágr zaplatil 85-tisíc
Modrý Favorit s kladnianskou ešpézetkou si kúpila aj hokejová superstar Jaromír Jágr. V roku 1989 mal ešte len 17 rokov, za verziu 136 L zaplatil údajne 85-tisíc korún.
Ďalšou zaujímavosťou bolo, že z prednej časti Favorita sa vo veľkom kradol továrenský znak škodovky - okrídlený šíp.

„Slabinou auta boli chatrné plasty a detaily vyplývajúce zo slabej kvality montáže. Z mechanického hľadiska bol však Favorit húževnatým autom bez typických porúch. Občas odchádzal len automatický sýtič karburátorového motora, ktorý vynaliezaví ľudia nahradili sýtičom ovládaným ručne priamo z kabíny. V porovnaní so staršími škodovkami so zadným náhonom mal Favorit podstatne kvalitnejšiu konštrukciu. Od majiteľa nevyžadoval žiadne špeciálne nároky na servis, na cestách bol naopak prekvapujúco spoľahlivý a nekazil sa," uzavrel Václav Lipavský.