Počas dvoch generácií sa z neho predalo viac ako dva milióny kusov a patrí k piatim najpredávanejším malým SUV v Európe. Renault Captur dostal po piatich rokoch výrazné omladenie a pribudne mu aj praktickejšia kombi verzia.
Segment B malých áut patrí k najpredávanejším, pritom až polovicu z neho tvoria malé SUV, ktoré si v mestách získali popularitu pre vyšší podvozok. Vďaka nemu sú nástrahy ulíc menším rizikom a tiež sa pasažierom pohodlnejšie nastupuje.
V prípade Capturu, ktorý technicky vychádza z Clia, je svetlá výška podvozka takmer 17 centimetrov.
Najmenšie SUV z rodiny renaultov prešlo výraznými zmenami najmä spredu, kde sa kompletne zmenil tvar svetiel aj mriežky chladiča. Minulosťou sú vystupujúce svetelné kly aj veľký znak Renaultu, ktorý zasahoval až do kapoty.
V štýle Scenicu
Výrazne ostrejšie línie modernizovaného Capturu majú teraz bližšie k modelu Scenic. Facelift je tak v inom duchu, aký vlani dostalo Clio, s ktorým bol Captur doteraz veľmi podobný.
Rozmery Renaultu Captur:
- Rázvor: 2639 mm
- Dĺžka: 4239 mm
- Šírka: 1797 mm
- Výška: 1575 mm
- Kufor: 536 l
Niečo však majú obe zmeny spoločné, zadné svetlá dostali prehľadný kryt a spoliehajú sa na LED technológiu.
Pribudli aj nové farebné kombinácie, na výber sú štyri farby strechy a odlišný dizajn sa týka aj diskov kolies.
Novinkou Capturu je vizuálne športovejšie ladená výbava Esprit Alpine, ktorá sa prejavuje aj novým čalúnením v interiéri, po novom má pôsobiť hodnotnejším dojmom a pre ekológiu už bez použitia pravej kože či chrómu.
Vďaka posuvným zadným sedadlám môže mať kufor objem 536 litrov. Až po posunutí sedadiel o 16 centimetrov sa môže Captur pochváliť, že v rámci segmentu ponúka najviac priestoru pred kolenami.

Zaujímavosťou je, že tento rok pribudne aj predĺžená verzia Capturu. Nepriamo tak nahradí dva zrušené kombi modely - niekdajšie Clio aj Megane Grandtour. Renault novinku ponúkne ako samostatný model pod názvom Symbioz, oproti Capturu bude dlhší o 17 centimetrov, v prospech veľkého kufra.
Sám vie prispôsobiť rýchlosť
S balíkom Advance Driving sa rozšírila ponuka jazdných asistentov o prediktívny tempomat, ktorý sám vie prispôsobiť rýchlosť podľa dopravného značenia alebo zákrut.
Pribudnúť musel aj systém varujúci pred prekročenou rýchlosťou, v prípade Renaultu sa však dá jednoducho vypnúť podržaním tlačidla vľavo pri volante.

Vďaka online mapovým podkladom môže byť aj hybridná jazda prediktívna, auto sa na častých trasách naučí rozumnejšie hospodáriť s energiou.
Sledovanie mŕtvych uhlov, bezpečné cúvanie na cestu či vystupovanie na vozovku ostávajú súčasťou príplatkovej výbavy.
Infotainment OpenR Link novej 10,25-palcovej obrazovky využíva systém Android Automotive 12 s integrovanými službami Google. Takéto riešenie sa medzi autami B-segmentu objavuje prvýkrát.
Ponuka motorov sa nemení
V súčasnosti môže byť vlastne dobrou správou aj to, keď sa ponuka motorov nemení. Je to aj prípad Capturu.
Základom ostáva litrový trojvalec TCe s výkonom 67 kW (91 koní), ktorý sa ponúka aj vo verzii na skvapalnený ropný plyn (LPG). Vtedy má motor výkon 74 kW (100 koní). V oboch prípadoch je motor so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

V ponuke tiež nájdeme štvorvalec 1,3 TCe, ktorý má 103 kW (140 koní) a je s 12 V mild-hybridnou technológiou. Slúži na vypínanie motora pri pomalej jazde a pomáha s rozbehmi. Okrem 6-stupňového manuálu môže byť tento motor aj s dvojspojkovým 7-stupňovým automatom.
Technicky najzaujímavejší je jediný atmosférický motor, ktorý je použitý pri full-hybride E-Tech. V ňom spolupracuje 1,6-litrový štvorvalec so štartér-generátorom, elektromotorom a multimódovou prevodovkou. Systémový výkon je v takomto prípade 105 kW (145 koní) a mestská spotreba je okolo päť litrov.
Renault Captur sa naďalej vyrába v španielskom Valladolide. S objednávkami na modernizovanú verziu sa počíta už od mája, prvé autá prídu k zákazníkom začiatkom leta.
