Japonská značka Honda sa rozhodla, že po 23 rokoch sa na trh vráti s modelom Prelude. Na rozdiel od Fordu toto meno nedostane ďalšie SUV, ale pôjde opäť o dvojdverové kupé.
Biely koncept výrobca ukázal už minulý rok na autosalóne v Tokiu. Teraz sa v červenej farbe ukázalo auto aj Európanom na festivale rýchlosti v britskom Goodwoode. Honda potvrdila, že Prelude pošle do výroby a v predaji sa ho dočkáme do dvoch rokov.
Dôvod, prečo sa v súčasnosti niekto púšťa do výroby modelu z okrajového segmentu zákazníkov je jasný. Honda chce dokázať, že stále vyrába aj športové autá.
Pôžitok z jazdy aj nízka spotreba
Aj keď koncept vyzerá, že už nemá ďaleko od sériovej výroby, tak o technických parametroch toho zatiaľ veľa nevieme.
„Prelude je ukážkou pretrvávajúcej dôležitosti hybridných pohonov v rámci stratégie elektrifikácie automobilov spoločnosti Honda, je kľúčovým krokom k nášmu záväzku, že všetky predané nové vozidlá do roku 2040 budú s elektrickou batériou alebo s vodíkovým palivovým článkom," prezradil to najdôležitejšie Tomoyuki Yamagami, hlavný inžinier a vedúci projektov Honda Motor.

Prelude sa teda vráti ako hybrid a dá sa predpokladať, že využije technológiu súčasnej generácie modelu Civic. Ten má pod kapotou atmosférický dvojlitrový štvorvalec, ktorý však väčšinu času slúži ako generátor energie pre elektromotor s výkonom 135 kW (184 koní). Nie je však vylúčené, že pre Prelude bude silnejší.
Prvý hybrid od Hondy má 25 rokov

Honda si zároveň pripomína 25 rokov od príchodu jej prvého paralelného hybridu. Bolo to v roku 1999 a volal sa Insight. Futuristické kupé predbehlo dobu, s podobne fungujúcou technológiou totiž prichádzajú niektorí výrobcovia až teraz.
Honda systém volala IMA (Integrated Motor Assist) a v jeho prvej generácii to znamenalo, že medzi benzínový litrový trojvalec s výkonom 50 kW (68 koní) a 5-stupňovú manuálnu prevodovku, bol na kľukovom hriadeli vložený pomocný elektromotor s výkonom 10 kW (13 koní).
Misia: nízka spotreba
Energia z brzdenia sa ukladala do 144-voltovej nikel-metal-hydridovej batérie (Ni-MH). Pomoc elektromotora nebola natoľko silná, aby roztáčala kolesá, aj tak však išlo o veľmi efektívny pohon.

Cieľom vtedy primárne neboli nízke emisie, ale čo najnižšia spotreba, teda ekonomická prevádzka. Insight dosiahol spotrebu len 3,4 litra benzínu na 100 kilometrov.
Auto malo okrem hybridu aj hliníkovú karosériu a pri všetkých komponentoch bola snaha o čo najnižšiu hmotnosť, preto vážil len 900 kilogramov. V súčasnosti by sme prvú generáciu systému IMA označili za mild-hybrid.
V časoch, keď sa nízka spotreba naháňala aj dieselovými motormi, ako v prípade Volkswagenu Lupo 3L, nebol ešte o hybridy veľký záujem. Z prvej Hondy Insight sa v rokoch 1999 až 2006 vyrobilo len 17 020 kusov.