SME

Aké doklady musíte mať v aute a kedy vám hrozí pokuta?

Veľký technický preukaz musí ostať doma.

Aké doklady by ste mali mať pri sebe v aute vždy a ktoré radšej nechať doma?Aké doklady by ste mali mať pri sebe v aute vždy a ktoré radšej nechať doma? (Zdroj: TASR)

Papierové dokumenty, plastové kartičky či zelená karta. Mnohých vodičov dokáže pri cestnej kontrole potrápiť hľadanie dokladov od auta. Dobrou správou je, že pravidlá sa postupne zjednodušujú.

Po novom už nie je nutné mať všetky doklady fyzicky pri sebe – niektoré stačí ukázať priamo v mobile. Poďme si teda zhrnúť, čo všetko musíte mať pri sebe pri cestnej kontrole v roku 2025 a čo už pokojne môžete nechať doma. Aktuálne požiadavky na doklady vo vozidle si môžete skontrolovať aj na stránke Ministerstva vnútra SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Elektronický vodičský preukaz

Digitalizácie sa konečne aj na Slovensku dočkali vodičský aj občiansky preukaz. O mobilnej peňaženke vláda hovorila takmer desať rokov, od januára bol systém v testovacej fáze, od 15. apríla 2025 je už prístupný verejnosti.

Pre aktiváciu a uloženie občianskeho a vodičského preukazu do smartfónu je potrebné stiahnuť si aplikácie eIDENTITA a eDOKLADY a mať smartfón s operačným systémom Android 9 a novší alebo iOS 16.6 a novší.

Ministerstvo vnútra k aktivácii mobilného eID vytvorilo podrobnú používateľskú príručku.

Elektronický vodičský preukaz sa v prípade, že ste jeho držiteľom aktivuje automaticky s nastavením elektronického občianskeho preukazu.

Ten do smartfónu dostane najjednoduchšie pomocou NFC čítačky v mobile, ktorú mnohí používajú aj pri platbách v obchodoch. Takúto možnosť spárovania majú len občianske preukazy vydané po 1. decembri 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Pri starších občianskych s klasickým elektronickým čipom je potrebné vložiť ho do čítačky pripojenej k počítaču a poznať svoj bezpečnostný osobný kód (BOK). Potrebnú aplikáciu eID Klient pre počítač si môžete stiahnuť na Slovensko.sk.

Zelená karta k PZP už stačí aj v mobile

Rok 2025 priniesol niekoľko praktických zmien, ktoré smerujú k zjednodušeniu ale stále platí, že nie všetko je už digitálne.

Zmena sa týka aj povinného zmluvného poistenia, známeho ako PZP. Od 1. januára 2025 je možné preukázať jeho platnosť už aj v elektronickej forme.

Najprv v roku 2021 skončila skutočná zelená karta, ktorou vodič v zahraničí vedel preukázať platnosť PZP, o dva roky neskôr aj biela pre overenie platnosti PZP na Slovensku.

Obe karty nahradila jedna, ktorá sa stále nazýva zelenou, no v skutočnosti je už biela. Poisťovne ju klientom posielajú elektronicky v PDF formáte a tí si ju museli vytlačiť a mať v aute. Teraz ju už stačí ukázať z mobilu.

SkryťVypnúť reklamu

Elektronická verzia zelenej karty bude plnohodnotným dokladom nielen na Slovensku, ale aj v ďalších 47 krajinách, ktoré sú členmi Council of Bureaux (COB). Tieto krajiny sa zaväzujú navzájom uznávať zelenú kartu v papierovej ale aj v elektronickej podobe.

Ministerstvo financií síce tvrdí, že túto možnosť môžu vodiči využívať už teraz, no Ministerstvo vnútra aj Slovenská kancelária poisťovateľov odporúčajú ponechať si papierovú verziu aspoň do polovice roka 2025, kým sa elektronická verzia definitívne ustáli v praxi.

Malý a veľký technický preukaz nenoste spolu

Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke jasne určuje, že vodič musí mať pri sebe počas jazdy okrem vodičského preukazu a dokladu o PZP aj plastový doklad osvedčenia o evidencii vozidla – časť I. , teda takzvaný malý technický preukaz. Ide o formát plastovej kartičky, ktorú predkladáte pri cestnej kontrole.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto kartička by však nemala zostať v aute, keď z neho vystúpite a mali by ste ju mať stále pri sebe.

Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke totiž hovorí aj o tom, že každý je povinný osvedčenie o evidencii časť I, osvedčenie o evidencii časť II a technické osvedčenie vozidla chrániť pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením alebo zneužitím.

Vodič by mal teda vynaložiť maximálne úsilie, aby neprišiel o svoje doklady. Ich odcudzenie navyše môže byť dôvodom krátenia poistného plnenia, teda sumy ktorú poisťovňa poškodenému vyplatí za odcudzené vozidlo.

Situácia sa ešte komplikuje v prípade, že vám ukradnú auto aj s veľkým technickým preukazom. Ten totiž zlodejovi môže zjednodušiť vývoz do zahraničia a legalizáciu ukradnutého vozidla.

Papierový doklad osvedčenia o evidencii vozidla časť II., známy ako veľký technický preukaz, by teda vodič pri sebe nemal zbytočne nosiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto časť techničáku slúži výlučne na administratívne úkony, ako je prepis vozidla alebo absolvovanie emisnej a technickej kontroly, kde sa už tiež nemusí vyžadovať. Spoločná prítomnosť veľkého a malého technického preukazu v aute môže byť dokonca pre policajnú hliadku dôvodom pre udelenie pokuty.

Pozor na platnosť malého techničáku, hrozí pokuta

Pri malom technickom preukaze, teda osvedčení o evidencii vozidla - časť I. pozor na obmedzenú platnosť plastovej kartičky. Týka sa malých techničákov, ktoré boli vydané v rokoch 2011 až 2021.

Dátum začiatku a konca platnosti je v takomto prípade uvedený na kartičke. Držiteľ je povinný vymeniť si technický preukaz za nový na dopravnom inšpektoráte alebo v klientskom centre do 30 dní od skončenia platnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za neplatný malý technický preukaz hrozí pokuta 30 eur. Rovnaká suma hrozí aj v prípade, že si malý technický preukaz zabudnete, v správnom konaní sa môže pokuta vyšplhať na 100 eur.

Za vydanie nového plastového osvedčenia sa platí 9 eur, za urýchlené vydanie do dvoch pracovných dní držiteľ zaplatí 45 eur.

Veľký technický preukaz, teda osvedčenie o evidencii vozidla časť II. nemá obmedzenú platnosť. Tá sa po decembri 2021 už netýka ani malého technického preukazu.

Staršie doklady sú ešte stále platné

Ak máte vozidlo s osvedčením o evidencii vydaným pred 1. júnom 2010, pravdepodobne vlastníte len jednu papierovú časť. V tomto prípade je tento doklad platný a slúži ako náhrada za plastovú kartičku.

Všetko sa však zmení pri najbližšej evidenčnej zmene, napríklad pri predaji auta alebo zmene majiteľa. Vtedy nový majiteľ dostane nové osvedčenie rozdelené na dve časti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Označenie pneumatík sa zmenilo, bez alpského symbolu hrozí v zahraničí pokuta Čítajte 

Dobrovoľná výmena je však možná aj mimo týchto dôvodov. Doklad si môžete nechať vymeniť pri poškodení alebo pri strate. Nové doklady stoja spolu 18 eur a vybaviť si ich môžete na ktoromkoľvek pracovisku evidencie vozidiel.

Rovnako musíte pri sebe mať aj papierové potvrdenia o technickej a emisnej kontrole. Elektronické riešenie v tomto prípade ešte neexistuje a kontrolné orgány vyžadujú klasické doklady.

Špeciálne doklady pre niektorých vodičov

Niektorí vodiči musia mať pri sebe aj doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Ide najmä o seniorov nad 65 rokov a profesionálnych vodičov. Ak pre vás táto povinnosť platí, príslušné potvrdenia musíte mať vo fyzickej, resp. papierovej forme.

V určitých prípadoch sa vyžaduje aj povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, napríklad pri nadrozmernej preprave alebo špeciálnych vozidlách. O tom, či taký doklad potrebujete, rozhodujú konkrétne okolnosti prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavosťou je, že zákon o cestnej premávke priamo nevyžaduje, aby mal vodič pri sebe občiansky preukaz. Policajti však majú oprávnenie kedykoľvek ho požadovať na preukázanie vašej totožnosti. Jedinou plnohodnotnou náhradou občianskeho preukazu pri preukazovaní totožnosti je platný pas. Z hľadiska zákona ide o rovnocenný doklad totožnosti.

STK

Súvisiace témy: Vodičské preukazy
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 342
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 649
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 889
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 077
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 022
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 058
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 517
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 427
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Šimečka, Ivan Korčok, Viliam Karas, Jaroslav Naď a Alojz Hlina na proteste v Bratislave.

Už dávno sa aspoň PS, SaS a Demokrati mali dohodnúť na spoločnom postupe a tieňovej vláde.


162
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Rušia aj tendre na rukavice a montérky.


TASR 7
Soňa Jánošová

Kauza bola najdôležitejší prípad hnutia #MeToo vo Francúzsku.


Premiér Robert Fico.

Riešiť to chce aj na rokovaní vlády.


TASR 161
reklama
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  2. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  3. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  4. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  5. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 495
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 416
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 506
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 546
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 905
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 729
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 654
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 700
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťZatvoriť reklamu