Čitateľ sa na nás obrátil s dopytom na výber jazdeného SUV vyrobeného okolo roku 2010. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že šesť rokov je vek, kedy už na väčšinu áut neplatí záruka, rastú náklady na servis a začínajú sa objavovať závady typické pre konkrétny model. Preto je ostražitosť na mieste.
Autor nechce zavádzať - nemá skúsenosti ani s jedným z nich a necíti sa preto kompetentný zodpovedať čitateľove otázky. Vie totiž, že nie všetky Renaulty, Fiaty či Land Rovery sú také nespoľahlivé, ako sa o nich môžeme dočítať v internetových diskusiách, a zažil aj kaziace sa japonské a nemecké autá.
Preto radšej čitateľovi ponúkame zoznam zdrojov, v ktorých sa dá zistiť najviac relevantných informácií o spoľahlivosti konkrétnych kusov. Pevne veríme, že ďašie podnetné rady nájde Juraj v diskusii pod našim článkom.
Čitateľ Juraj sa pýta: Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na auto Lexus RX 450h r.v. 2010 a vyššie, a tiež Volvo XC 60 r.v 2010 a vyššie s motorom D3 alebo D5. Zaujímajú ma hlavne jazdné vlastnosti, a spoľahlivosť - najmä automatickej prevodovky. Ďakujem.
Spýtajte sa aj vy. Píšte na auto@smeonline.sk alebo skúste poradňu.
V prvom rade odporúčame prečítať si recenzie redakcií motoristických médií. Novinári majú najazdených mnoho kilometrov v najrôznejších nových autách a vedia dobre porovnať vlastnosti jednotlivých áut aj upozorniť na oblasti, ktoré konkurencia zvláda lepšie alebo horšie. V redakcii sme testovali Lexus RX450h aj Volvo XC60 a tieto recenzie poskytnú Jurajovi náš názor na autá v stave, keď boli nové.
Testy nového auta sú dôležité aj pri výbere jazdenky
Redakčné testy väčšinou zhŕňajú dojmy z prvej cca tisícky kilometrov, čo je to dosť na to, aby si skúsený jazdec utvoril komplexný obraz o kvalitách nového auta. Počas týždňového jazdenia však nedokážeme odhadnúť, v akom stave bude auto po šiestich rokoch a 120 000 kilometroch, aké závady sa prejavia a aké ešte stále ostávajú skryté.
Zo zahraničných webov môžeme odporučiť najmä Consumer Reports. Tí o sebe tvrdia, že sú najobjektívnejší, pretože autá im neposkytujú automobilky, ale anonymne si ich kúpia priamo v predajni.
Volvo XC60 exceluje komfortom podvozka, no naftový motor a automatická prevodovka nepatria medzi špičku. Foto: Martin Vosko
Jazdené autá sa navyše kus od kusu líšia - auto, s ktorým sa jazdilo opatrne a ktorému vlastník venoval dostatok času a peňazí, bude logicky v lepšom stave. Autá dovezené zo zahraničia spravidla jazdili po kvalitnejších cestách, a teda nemajú tak opotrebené diely podvozka. Avšak ani pri dovezených autách sa nedá spoľahnúť na to, že mali kvalitnejší servis a nemajú pretočený tachometer.
Ak máte takú možnosť, skúste sa opýtať servisného technika u predajcu. V tomto vám najskôr pomôže známostná ekonomika. Človek, ktorý denne pracuje s autami konkrétnej značky vám bude najlepšie vedieť poradiť, aké boli na auto zvolávacie akcie, ktoré diely sa opotrebúvajú, akými vadami konkrétny model trpí.
Najväčším otáznikom pri výbere šesťorčného hybridného Lexusu je spoľahlivosť a výdrž batérii. Na tie sa už nevzťahuje záruka a ich výmena stojí okolo 3000 eur. Foto: Rastislav Chvála
Keď vyberáme jazdené auto, odporúčame pátrať aj po skúsenostiach konkrétnych majiteľov. Testy nájdete napríklad v našej rubrike Test môjho auta, prípadne na stránke edmunds.com alebo moje.auto.cz. Veľkú užívateľskú databázu spotreby paliva má stránka sprintmonitor.de.
Poradia aj na kluboch vlastníkov áut (volvoklub.sk, volvoklub.cz, lexusclub.cz, toyotateam.sk). Nebojte sa pýtať na fórach a facebookových skupinách - najhoršie, čo sa môže stať je, že vás zablokujú.
Menej komponentov = menšia kazivosť
Jurajov vkus sa nám páči, keďže nevyberá z tradičných - opozeraných - nemeckých značiek. My by sme uperdnostnili Volvo, keďže pri ňom odpadajú pochybnosti o výdrži hybridného pohonu a motor D5 s prevodovkou Geartronic sú na trhu už roky.
Každopádne veríme, že Juraj si zvolí správnu možnosť, a prajeme mu veľa šťastných kilometrov. Dúfame, že aj on sa s nami podelí o svoje skúsenosti v sekcii Test môjho auta.