SME
Sobota, 3. december, 2022 | Meniny má Oldrich

Most SNP je opäť prejazdný, MHD mala problémy (minúta po minúte)

Tisíce ľudí sa ocitli bez elektriny.

Situáciu sme sledovali minútu po minúte:

Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

18:11 "Cestárom dnes prácu uľahčilo to, že cesty boli ešte vyhriate, takže sneh sa na nich samovoľne topil," zhodnotil situáciu na cestách riaditeľ dopravného servisu Stellacentrum Viliam Brtáň.

"Keď teploty klesnú a asfalt premrzne, budú to mať vodiči oveľa náročnejšie."

18:03 Slovenskí vodiči i cestári zápasili so silným snežením, výnimkou nebol ani Ružomberok.

17:50 Stredoslovenská energetika - Distribúcia evidovala vo štvrtok popoludní na území stredného Slovenska v dôsledku nepriaznivého počasia bez dodávky elektrickej energie zhruba 30.000 odberných miest. Informoval o tom hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

Doplnil, že situáciu stále komplikujú najmä neprejazdné cesty a rozmočený terén. "Elektrikári sa preto k viacerým poruchám dostávajú len veľmi ťažko. Mnohé z nich je pritom potrebné lokalizovať priamo v teréne. Niekedy aj na niekoľkokilometrovom úseku na ťažko dostupných miestach. Distribučná spoločnosť požiadala o pomoc aj Policajný zbor, ktorý v rámci možností vytvára koridory na ťažko prejazdných cestách," uviedol Gejdoš.

SkryťVypnúť reklamu

Najkritickejšia situácia je podľa neho od rána v okolí Žiaru nad Hronom, Rimavskej Soboty a Banskej Bystrice. "Pracovníci SSE-D sú v nepretržitej pohotovosti a snažia sa, aby poruchy čo najskôr odstránili. V týchto hodinách je ich priamo v teréne približne 170. V posilnenom zložení pracuje aj dispečing v Žiline," doplnil Gejdoš.

"Obyvateľov stredného Slovenska by sme chceli ubezpečiť, že robíme všetko, čo je v našich možnostiach, aby sa situácia upokojila. Avšak odhadnúť, kedy sa podarí odstrániť jednotlivé poruchy, nie je možné. Každá je na inom mieste a ovplyvňujú ju špecifické okolnosti, najmä popadané stromy, neprejazdné cesty a nevyhovujúci terén," dodal hovorca SSE-D.

17:48 Mierne oslabenie snehových zrážok prinieslo v popoludňajších hodinách na oravské a liptovské cesty pokojnejšiu atmosféru, no cestári aj policajti majú i naďalej plné ruky práce.

SkryťVypnúť reklamu

Na svetelnej križovatke na Žilinskej ceste v Ružomberku riadili pre komplikácie od obeda premávku príslušníci Policajného zboru. V Jasnej museli v dôsledku skríženého kamióna s domiešavačom na dve hodiny uzatvoriť prístupovú cestu. "V súčasnosti je však cesta už plne prejazdná," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Jana Balogová.

Množstvo snehu napadlo aj na horskom priechode Čertovica. Podľa Petra Rezera, vedúceho strediska Liptovský Hrádok Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja - závod Liptov, je však Čertovica z liptovskej strany plne prejazdná. "Taktiež aj cesty v okolí Liptovského Hrádku sú odhrnuté," dodal.

V teréne sú momentálne aj všetky mechanizmy Verejnoprospešných služieb mesta Liptovský Mikuláš, ktoré majú na starosti zimnú údržbu. "Mesto posýpajú soľou aj štrkom, po chodníkoch a mestských cestách behajú odhŕňače," vysvetlila hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková. Dodala, že vzhľadom na neustále sneženie sú prioritou lokality, kde sa sústreďuje najviac ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Primátorka Trstenej Magdaléna Zmarzláková uviedla, že doposiaľ v meste napadlo približne 20 centimetrov snehu. "Na cestách bolo celý deň kompletné oddelenie technických služieb - 15 chlapov. Dopredu sme sa pripravovali na to, že napadne sneh," povedala. Podľa nej sa situácia stabilizovala, no naďalej očakávajú, ako sa bude situácia vyvíjať v najbližších hodinách.

V Dolnom Kubíne intenzita sneženia mierne ustala. Na sprístupnenie ciest bolo však potrebné posilniť techniku. "Podvečer sa pôjde posýpať, aby sa na cestách nešmýkalo," ozrejmil referent informovania verejnosti Mestského úradu v Dolnom Kubíne Martin Buzna. Podľa neho na cestách v okolí mesta napriek pretrvávajúcej vrstve kašovitého snehu momentálne nie sú hlásené žiadne väčšie komplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

17:45 Na bratislavskom Nábreží arm. gen. L. Svobodu sa po nehode vytvorila zápcha, zdržíte sa tam asi dvadsať minút.

17:40 Výstraha pred snežením trvala do štvrtej, na veľkej časti územia ešte stále sneží alebo padá dážď so snehom.

17:26 Rušno bolo dnes aj v oblasti martinských Strání, kde najmä cesta popri lese dala šoférom zabrať. Spadol tam aj strom.

17:21 V dôsledku uzavretého Mostu SNP sa vytvorili kolóny na ostatných bratislavských mostoch. "Na Košickej ulici smerom z Mosta Apollo si počkáte asi 15 minút," informuje Zelená vlna.

16:49 Most SNP je opäť prejazdný. So zhustenou premávkou treba podľa Stella centra počítať na Staromestskej, Gagarinovej, Popradskej, Slovnaftskej, Hradskej ulici a Ulici svornosti, v smere von z mesta a na bratislavskom diaľničnom obchvate, pri Auparku, v smere z mosta Lafranconi.

SkryťVypnúť reklamu

16:32 Na Moste SNP sa naďalej pracuje na odstraňovaní snehu a ľadu z reštaurácie. "Akonáhle to bude bezpečné, premávka na moste bude obnovená," povedal hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. Žiadne iné mimoriadne komplikácie v Bratislave nie sú, stále však treba rátať so zdržaním na väčšine hlavných cestných ťahov, na Gagarinovej či Hradskej ulici v smere von z Bratislavy.

16:30 "Posielam fotku zasneženej Dúbravky, ulica Martina Granca. Myslím, že cesty sa veľmi skoro ráno odhŕňali, ale momentálne to vyzerá takto a autám sa šmýka," napísala nám čitateľka Katarína.

16:23 V Bratislave, na Nábreží arm. gen. L. Svobodu, pod mostom SNP, v smere do mesta ostraňujú následky nehody, hlási dopravný servis Stella centra. Blokovaný je jeden pruh, pri prejazde tam treba rátať so zdržaním.

SkryťVypnúť reklamu

16:12 V Bratislave sa začala poobedňajšia dopravná špička, nepomáha ani uzavretý Most SNP, okolo ktorého sa vytvorili kolóny.

Vodiči hlásia z hlavných ťahov v Bratislave asi pätnásťminútové zdržanie.

16:06 Cesta medzi Prievidzou a Žiarom nad Hronom je podľa vodičov úplne neprejazdná, hlási dopravné spravodajstvo RTVS Zelená vlna.

16:02 Situácia na cestách sa upokojuje, problémy sú stále s dodávkami elektriny.

15:52 Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, most uzatvorili pre nahromadený ľad a sneh na streche reštaurácie na moste SNP. Dopravu v uvedenom úseku usmerňujú hliadky dopravnej polície. Polícia vodičov vyzvala, aby sa riadili pokynmi hliadok a na prejazd využili inú trasu.

Most SNP v hlavnom meste dnes popoludní pre dopravu úplne uzavreli. Potvrdila to hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová s tým, že všetky autobusové linky, ktoré jazdia cez most, odkláňajú na most Lafranconi. DPB tiež pripomína, že linky MHD pre sneženie v meste stále premávajú s vyše tridsaťminútovým meškaním.

SkryťVypnúť reklamu

15:45 Pani Zima sa po prvý raz vážnejšie prihlásila o Slovo aj v Turci.

15:36 Na staromestskej aj petržalskej strane sa už stihli vytvoriť zástupy áut čakajúce na sprejazdenie Mosta SNP.

15:21 Počasie naďalej komplikuje na západnom Slovensku dodávku elektrickej energie. Kalamitný stav bol vyhlásený pre oblasti Bratislava, Nitra, Trenčín, Partizánske, Levice a Nové Zámky. Momentálne je bez elektrickej energie približne 7000 zákazníkov. Povedala hovorkyňa Západoslovenskej energetiky Michaela Dobošová.

Najviac je postihnutá oblasť Nových Zámkov, Nitry a Levíc. Všetky pohotovostné zložky Západoslovenskej distribučnej sú v teréne. Na poludnie bolo bez elektrickej energie 9000 odberných miest.

15:20 Bratislavskí záchranári mali vo štvrtok pre poranenia na snehu zatiaľ sedem zásahov. Išlo najmä o úrazy dolných končatín a hlavy, utrpeli ich prevažne seniori.

SkryťVypnúť reklamu

Sanitky ich po ošetrení odviezli do nemocníc. Uviedla to Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.

Záchranári nemali pre kalamitné počasie v Bratislave výraznejšie komplikácie s prejazdom sanitiek k pacientom. "Došlo iba k jednému problému, na Kramároch musela sanitka niekoľko minút čakať na odhrnutie cesty, aby sa dostala k pacientovi," dodala Krčová.

15:08 Bratislavský Most SNP polícia priebežne uzatvára v oboch smeroch. Prebieha odstraňovanie ľadu z lán.

Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava na svojej oficiálnej webovej stránke s tým, že autobusové linky budú priebežne zdržiavať a polícia ich v spolupráci s dispečingom DPB postupne bude cez most púšťať. DPB tiež pripomína, že linky MHD pre sneženie v meste stále premávajú s vyše tridsaťminútovým meškaním.

SkryťVypnúť reklamu

15:05 Na horských priechodoch Spišská Magura a Tlstý Javor sú skrížené kamióny.

14:55 Medzi Krupinou a Dobrou Nivou stoja autá v niekoľkokilometrovej kolóne. Aplikácia Waze hlási zdržanie na pol hodinu.

14:34 V úseku medzi Vernárom a Hranovnicou sa skrížil kamión. Cesta je momentálne neprejazdná a úsek sa dá obísť cez Spišskú Novú Ves, informuje dopravné spravodajstvo RTVS.

14:30 Už takmer 150 výjazdov mali od stredajšieho večera až doposiaľ hasiči na celom Slovensku. Stále pomáhajú pri viacerých udalostiach súvisiacich so snehovou kalamitou, momentálne najmä na strednom a západnom Slovensku. Ako informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, zasahujú najmä pri odstraňovaní popadaných stromov na cestách a autách a pri nehodách, ktoré komplikujú prejazdnosť ciest.

SkryťVypnúť reklamu

14:13 Bratislavská polícia vo štvrtok od polnoci do poludnia zaznamenala v Bratislavskom kraji tri dopravné nehody a 23 škodových udalostí, uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

14:05 Približne 30 centimetrov ťažkého a mokrého snehu napadlo od polnoci do dnešného poludnia v Banskej Bystrici, čo komplikovalo v ranných hodinách dopravu predovšetkým na sídliskách a v okrajových častiach mesta.

Problémy boli ráno napríklad v Sásovej, mnohí ľudia z tohto sídliska meškali do práce. "Keď som videl, že auto by som spod snehu vyhrabával pol hodiny, išiel som radšej na MHD. Aj spoj však prišiel s meškaním," povedal nám jeden z obyvateľov. Správcovia komunikácií majú momentálne v teréne všetky mechanizmy.


13:50 Cesta medzi Prievidzou a Žiarom nad Hronom je momentálne neprejazdná. Následky nehody odstraňujú aj pred Šaľou, v smere z Vlčian. Úsek je neprejazdný, obísť sa dá cez Tešedíkovo

SkryťVypnúť reklamu

13:41 Horské priechody Šturec a Donovaly sú naďalej priechodné len pre osobnú dopravu. Kremnické Bane podľa dispečingu Banskobystrickej regionálnej správy ciest (BBRSC) sú prejazdné pre všetky vozidlá. V celom Banskobystrickom kraji stále intenzívne sneží, čo od rána komplikuje dopravu.

Na väčšine ciest je vrstva kašovitého snehu, na horských priechodoch utlačená vrstva snehu. Cesta I/65 Kremnické Bane bola od 6:00 úplne uzavretá niekoľko hodín, podobne od 8:00 aj horský priechod Donovaly.

13:35 Na linkový autobus spadli káble elektrického vedenia. Spoj smeroval z Hontianskych Nemiec do Banskej Štiavnice.

Prečítajte si tiež: Na linkový autobus spadlo elektrické vedenie Čítajte 

Pri udalosti zasahovali hasiči, pretože hrozil požiar. „V autobuse sa viezlo 15 ľudí, nikomu sa, našťastie, nič nestalo,“ okomentoval Ľuboš Michálik z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

„Elektrický skrat poškodil elektroniku autobusu, zahorené zostali aj pneumatiky,“ dodal.

13:20 Vodičov čaká zdržanie pre havarovaný kamión s drevom v obci Zborov nad Bystricou. Napriek sneženiu zo Svrčinovca hlásia hladký priebeh prejazdu.

„Cestári to vzali vážne a permanentne udržiavajú hlavný cestný ťah I/11. Hliadkujú tu aj policajti, takže zatiaľ k nejakým kolónam nedošlo,“ konštatuje starostka Svrčinovca Renáta Majchráková.

13:12 Bez elektriny je od skorého rána väčšina domácností v Hliníku nad Hronom. "Niekde padlo vedenie a majú problém sa tam pre zlý terén dostať," potvrdil krátko pred poludním starosta obce Vladimír Mikuláš.

Pre masívny výpadok elektrickej energie dnes zatvorili miestnu základnú školu, v škôlke siahli po elektrocentrále.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné problémy majú aj v obci Lutila. "Nedávno šiel na pomoc elektrikárom traktor, keďže s plošinou v zasneženom teréne zapadli," povedal starosta obce Ján Pružina. Krátko po dvanástej už z niektorých častí obce hlásili, že prúd ide.

13:00 Cesta číslo I/72 medzi Breznom a Rimavskou Sobotou je momentálne neprejazdná. V okrese Žarnovica sú kvôli popadaným stromom naďalej uzatvorené cesty I/76 a I/65, informuje Slovenská správa ciest.

12:41 V Bratislave sa situácia už zlepšila, všetky cesty sú už prejazdné a zimná údržba lopatami čistí chodníky. Magistrát naďalej občanov vyzýva k zvýšenej pozornosti a opatrnosti v súvislosti so zimným počasím.

Verejnosť môže nezjazdné cesty alebo neschodné chodníky nahlásiť mestskému dispečingu na dispecing@bratislava.sk alebo na 02/59 356 768 či 0902 985 887.

SkryťVypnúť reklamu

12:25 Lavínová situácia sa v posledných hodinách začala výrazne meniť. Pribúda väčšie množstvo nového snehu, hlavne na južnej strane Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry. Hrozba snehových zosuvov s pribúdajúcimi zrážkami počas dňa stúpa.

12:11 Sneženie komplikuje na západnom Slovensku dodávku elektrickej energie. Kalamitný stav bol vyhlásený pre oblasti Bratislava, Nitra, Trenčín, Partizánske, Levice a Nové Zámky. Momentálne je bez elektrickej energie približne 9000 odberných miest. Najviac je postihnutá oblasť Nových Zámkov, Nitry, Levíc.

Výstraha 1. a 2. stupňa pred snežením platí do štvrtka 16:00. Meteorológovia očakávajú, že napadne od päť do 40 centimetrov snehu.

Prečítajte si tiež: Stred Slovenska trápia početné výpadky elektrickej energie Čítajte 

12:02 Cesta medzi Sliačom a Sielnicou je pre nehodu úplne neprejazdná. Cesta medzi Prievidzou a Žiarom nad Hronom je ťažko prejazdná, treba počítať s hodinovým zdržaním.

Problémy hlásia vodiči aj z Pezinskej Baby, kde sa šmýka kamión. Husto sneží za Zázrivou v smere do Párnice. Cesty sú tam zasnežené a šmýka sa.

11:50 Doprava v Bratislave je napriek sneženiu plynulá, hlavné ťahy sú odhrnuté. Vodiči jazdia opatrne, ale nestojí sa už v kolónach ani na Prístavnom moste. Kde sa práve nachádzajú posýpacie autá môžete sledovať na tejto stránke.

11:43 V banskobystrickom kraji už napadlo 40 centimetrov snehu. Fotografie na svojom Facebooku zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav.

11:30 Horský priechod Šturec ostáva uzatvorený pre nákladné autá nad 10 metrov. Osobné už prejdú, ale iba s reťazami. Rovnaká situácia je aj na Donovaloch. Nákladiaky nad 10 metrov naďalej neprejdú cez Vernár, Vrchslatinu a Šútovce.

11:18 V Poprade sa zo snehovej nádielky tešia najmä deti. Vytiahli sánky a užívajú si zimu. Mnohí museli svoje autá vyslobodiť spod háld snehu. V centre zimná služba aj obchodníci odhŕňajú chodníky pred svojimi prevádzkami. V okolí Popradu sú stále zasnežené a namrznuté cesty.

11:10 V Liptove začalo snežiť nadránom, zakrátko napadlo zhruba desať centimetrov snehu. V meste sa s rannou špičkou tvorili dlhé kolóny, premávka postupuje veľmi pomaly.

Prečítajte si tiež: V Liptove hlásia viaceré dopravné nehody Čítajte 

Medzi Liptovským Mikulášom A Liptovským Hrádkom sa od rána stali už dve dopravné nehody. V celom Liptove sú ráno cesty zasnežené. V úseku diaľnice pri Liptovskej Mare je vozovka mokrá. Od ôsmej hodiny ráno uzavreli cestári horský prechod Donovaly.

Miestami sa očakáva výskyt sneženia, pri ktorom spadne 20 až 30 centimetrov nového snehu.

11:08 Hovorca bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger povedal, že technika je v teréne na území mestskej časti od stredajšieho večera od približne 19:00. O niektoré cesty v meste sa stará magistrát, ďalšie majú na starosti bratislavské mestské časti.

Prečítajte si tiež: Sneh komplikuje verejnú dopravu v Bratislave Čítajte 

Hovorca bratislavskej Karlovej Vsi Bratislav Heldes informoval, že samospráva pre túto zimu okrem tradičnej soli nakúpila aj 90 ton ekologickej soli.

11:05 V Maďarsku sneženie komplikuje cestnú i železničnú dopravu. Na niektorých úsekoch ciest zakázali prejazd nákladných vozidiel.

10:40 Sneženie, neupravené cesty i ranná dopravná špička sa podpísali pod meškanie prímestských autobusových liniek smerujúcich do Bratislavy. "Meškania sa týkali spojov zo všetkých smerov, žiaľ, na väčšine trás dosahovali až dve hodiny," informovala hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Priznala, že problémy pretrvávajú. "Najhoršia situácia je v smere od Šamorína, kde nám autobusy meškajú aj viac ako tri hodiny," uviedla.

Klimatické podmienky sa podpísali pod ďalšie komplikácie. "V okolí Modry ráno zapadli do snehu štyri autobusy, ktoré bolo potrebné vytiahnuť technikou. Cestujúci, ktorí sa nachádzali v zapadnutých autobusoch, čakali 'na vyslobodenie' spolu s vodičmi vo vykúrených interiéroch autobusov," oznámila hovorkyňa. Momentálne podľa jej slov tieto autobusy už premávajú na svojich trasách.

Problémy obišli spoje do Rakúska, kde sú cesty odpratané a zjazdné. "Autobusy medzi Bratislavou, letiskom Schwechat a Viedňou jazdili od rána a jazdia aj teraz načas podľa cestovného poriadku," uviedla Vozárová.

10:36 Cesty medzi Kežmarkom a Jánovcami, medzi Jánovcami a Spišskou Novou Vsou a medzi Smižanmi a Popradom sú neprejazdné, informuje dopravné spravodajstvo Stella centra.

Všetky horské priechody v okolí Banskej Štiavnice sú ťažko prejazdné, ak môžete týmto úsekom sa úplne vyhnite.

Horský priechod Fačkov je uzavretý pre nákladné autá nad 12 metrov, priechody Donovaly Šturec, Vrchslatina, Šútovce, Vernár a dobšinský kopec sú uzatvorené pre nákladné vozidlá nad 10 m dĺžky.

10:32 "Silné sneženie obmedzujúce dohľadnosť do 100 m je v lokalitách Bratislava, Myjava, Triblavina, Šurany, Žarnovica, Voznica, Hronský Beňadik, Ladomerská Vieska, Hliník nad Hronom, Považská Teplá, Horný Hričov, Sverepec, Beluša, Štrba, Batizovce, Hričovské Podhradie, Banská Belá, Banská Bystrica, Zvolen, Zvolenská Slatina, Dobrá Niva, Detva, Vrútky, Turany, Poprad, Haniska, Košice, Dargov, Ďurďošík, Milhosť a Turňa nad Bodvou," upozorňuje Slovenská správa ciest na svojom webe Zjazdnost.sk.

Sneží na celom území Slovenska s výnimkou juhovýchodného cípu.

10:26 Na Považí robí sneh problémy najmä v horských obciach. Ako hovoria ich starostovia, veľké problémy s ním zatiaľ nemajú, sú zvyknutí na oveľa väčšie nádielky snehu. Zhodli sa však v tom, že situácia sa môže zmeniť.

Prečítajte si tiež: Sneh zatiaľ dopravu nekomplikuje Čítajte 

Podľa starostu Zliechova, okres Ilava, Antona Mika napadlo u nich zhruba 20 centimetrov snehu. „Keďže cestári musia odhŕňať v prvom rade cesty prvej a druhej cesty, k nám sa zatiaľ nedostali. Na ceste je síce sneh, ale je prejazdná,“ skonštatoval s tým, že na množstvo snehu sú u nich zvyknutí.

Zimnú údržbu na krajských cestách, čiže druhej a tretej triedy, zabezpečuje Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja. Pohyb jej vozidiel môžete sledovať aj na webe.

10:23 Cesta medzi Bošanmi a Skýcovom je uzavretá. Dôvodom sú spadnuté stromy, informuje portál Slovenskej správy ciest zjazdnost.sk.

Prečítajte si tiež: Vodiči pozor. Cesta medzi Bošanmi a Skýcovom je uzavretá. Autobusy meškajú Čítajte 

Pozor si treba dávať aj za Uhrovcom smerom na Bánovce, kde vodiči hlásia autá mimo cesty.

Na viacerých úsekoch ciest v Topoľčianskom okrese hlásia cestári vrstvu kašovitého snehu.

V rámci prímestskej dopravy sú veľké meškania presahujúce 60 minút. Meškajú najmä linky Topoľčany - Piešťany, Zlaté Moravce - Jedľové Kostoľany a všetky linky z Nitry prechádzajúce cez Cabaj-Čápor alebo Veľký Lapáš.

10:20 V Hornej Marikovej začali odhŕňať už skoro ráno. Ciest na odhŕňanie majú veru požehnane.

Prečítajte si tiež: Vedia, čo je skutočná kalamita, problémy len očakávajú Čítajte 

Traktor musí aj do častí hlbšie v horách. Aj keď intenzívne sneží, žiadna kalamita zatiaľ nie je. „Padá dosť, ale na naše pomery je to v norme,“ hovorí starosta Miroslav Hamar, ktorý počúva od rána rádio a správy o tom, že pol Slovenska stojí.

„Máme obecný traktor, kúpili sme naň dopredu radlicu, s ktorou sa sneh odhŕňa lepšie,“ hovorí Hamar.

Chlap, ktorý má na starosti údržbu ciest, si však musel privstať. „Robí od rána. Než odhrnie celú dedinu, je to asi desať hodín jazdy. No a potom môže začať znovu, ak neprestane snežiť. To môžeme čakať aj tridsať či štyridsať centimetrov,“ hovorí starosta Hornej Marikovej.

Teraz je asi pätnásť, čo nie je na ich pomery nič extrémne.

10:12 Vjazdy do Bratislavy sa postupne uvoľňujú, no vodiči stále hlásia zápchy na všetkých hlavných ťahoch.

10:08 V súvislosti so snežením mali hasiči v Trnavskom kraji za posledných zhruba dvanásť hodín už dvanásť výjazdov. V prevažnej miere išlo o odstraňovanie spadnutých stromov na vozovku a dopravné kolízie.

Anketa:
Ste spokojní s prácou cestárov?
Áno
208
Nie
373
Hlasovalo: 581
Hlasovanie otvorené:
od: 30.11.2017 09:20

Od 8. hodiny zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru SR v Radošovciach pri Skalici, kde zapadol do snehu linkový autobus. Kolízia sa obišla podľa vedúceho oddelenia operačného riadenia na Krajskom riaditeľstve HaZZ v Trnave Martina Krajčoviča bez zranení cestujúcich, pre ktorých poslal prepravca náhradný autobus.

Autobus mal problémy aj na kopci Šianec nad Hlohovcom, kde došlo k stretu s osobným autom, ktoré skončilo v snehu mimo vozovky.

Stromy od rána odstraňovali v Trnave na Hodžovej ulici, na Prašníku a Cerovej, kde zatarasil oba jazdné pruhy na ceste. Podľa Krajčoviča ide pravdepodobne o stromy, ktorých stav alebo stabilitu poškodili predchádzajúce víchrice a už nevydržali ťarchu napadaného snehu.

"V skorých ranných hodinách boli naši príslušníci prizvaní k odstraňovaniu stromov v Trstíne, Hlohovci a opäť na Prašníku pri Vrbovom, v Malženiciach pri Trnave bola dopravná nehoda s troma zranenými a vo Hviezdoslavove v okrese Dunajská Streda skončilo auto v kanáli," dodal Krajčovič.

10:06 V Bratislave sa na križovatke Bajkalskej a Trnavskej ulice stala dopravná nehoda, zrazené autá sú priamo v križovatke. Informuje o tom dopravné spravodajstvo RTVS Zelená vlna.

10:04 Cesta I/66 Dudince - Domaniky je úplne uzavretá, sú na nej popadané stromy. Naďalej ostáva uzavretý horský priechod Donovaly, Šturec má obmedzenia pre nákladnú dopravu, priechod Čertovica je aktuálne prejazdný.

Uviedli to dispečeri z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

10:03 Sneženie zatiaľ problémy bratislavskému letisku nespôsobuje. Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Veronika Ševčíková.

"Prílety aj odlety sú podľa platného letového poriadku," povedala.

9:58 Premávka MHD v oblasti bratislavských Kramárov je v plnom rozsahu obnovená. Meškanie MHD sa nám zvýšilo od 30 až do 60 minút.

Trolejbusy liniek 204, 209 a 212 mali problém na Pražskej a Stromovej ulici obojsmerne z dôvodu zhoršenej poveternostnej situácie a spadnutého stromu na Stromovej ulici. Premávka trolejbusov bola odklonená cez Patrónku, Lovinského a Hroboňovu na Pražskú.

9:51 Polícia na Orave zatiaľ riešila len menšie dopravné nehody bez zranení a väčších škôd.

Problémy spôsobujú kamióny prechádzajúce cez horské priechody. „Na Príslope sa jeden skrížil a zablokoval cestu,“ hovorí Jozef Oršukiak, riaditeľ Správy ciest ŽSK závod Orava. Obmedzenie našťastie netrvalo dlho. Horské priechody Brestová, Príslop aj Rovná hora sú zatiaľ prejazdné.

9:48 Mestská hromadná doprava v Bratislave mešká pre sneženie od 10 do 30 minút. Vodiči jazdia so zvýšenou obozretnosťou. Problémy hlási trolejbusová doprava na Kolibe a pre spadnutý strom na trolejové vedenie aj na Kramároch. Informovala o tom hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.

Dopravný podnik zabezpečil vo štvrtok ráno výpravu vozidiel MHD v plnom rozsahu. Zamestnanci podniku sú v pohotovosti, v teréne čistia zastávky, trate a obratiská MHD.

So zhustenou premávkou a so zdržaním musia podľa Stella centra rátať vodiči v Bratislave na všetkých hlavných ťahoch, v Moste pri Bratislave a v Dunajskej Lužnej v smere do hlavného mesta.

9:46 Slovenský hydrometeorologický ústav vydal do 16. hodiny výstrahu 1. a 2. stupňa pred snežením. Napadnúť by malo od piatich do 40 centimetrov snehu. Na sociálnej sieti SHMÚ informuje, že na bratislavskej Kolibe momentálne namerali 22 centimetrov snehu.

9:44 V dôsledku nepriaznivého počasia evidujú energetici od piatej rána na území stredného Slovenska výrazné výpadky elektrickej energie. Stredoslovenská energetika – Distribúcia aktuálne eviduje bez prúdu viac ako 300 trafostaníc, ktoré zásobujú zhruba 27-tisíc odberných miest.

Najkritickejšia situácia je v okolí Žiaru nad Hronom, Rimavskej Soboty, Banskej Bystrice a Žiliny, pričom je pravdepodobné, že počet porúch bude ešte narastať. „Pracovníci SSE-D sú v pohotovosti a snažia sa, aby poruchy čo najskôr lokalizovali a mohli začať pracovať na ich odstránení,“ informoval hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.

9:42 Cesty v Prešovskom kraji sú zjazdné, prevažne suché až mokré, miestami sa nachádza aj čerstvý sneh. Horský priechod Vernár vo štvrtok ráno uzatvorili pre nákladnú dopravu. Evidujú tam čerstvý sneh do päť centimetrov, rovnako aj na horskom priechode Podspády.

Ako informoval Tomáš Herstek zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja, najviac mechanizmov bolo nasadených v okrese Poprad a Prešov, dokopy ich bolo v teréne 57. Posyp inertným, chemickým, ale aj zmiešaným materiálom realizovali na komunikáciách v lokalitách Bardejov, Poprad, Prešov a Stará Ľubovňa. Odpluhovaných majú 1234 kilometrov.

V okresoch Stará Ľubovňa a Prešov zaznamenali cestári slabé sneženie. Na území kraja je polojasno až zamračené, fúka slabý vietor.

9:40 Husté sneženie komplikuje od skorých ranných hodín dopravu v Banskej Bystrici. Firmy, ktoré pre mesto zabezpečujú zimnú údržbu ciest a chodníkov, majú v teréne takmer dve desiatky mechanizmov a pri odpratávaní snehu je na chodníkoch a pri križovatkách k dispozícii niekoľko desiatok aktivačných pracovníkov.

Ako povedala hovorkyňa Mestského úradu v Banskej Bystrici Zdenka Marhefková, údržba ciest je pri aktuálnom ráze počasia, keď husto sneží a pritom mrzne, nesmierne náročná. "Intenzívne sa ale pracuje najmä na sprejazdnení hlavných mestských ťahov, na ktorých premáva MHD. Nasadené sú aj všetky dostupné mechanizmy a to vo všetkých mestských častiach."

9:30 Na vjazdoch do Bratislavy sa stále zdržíte:

 • V smere zo Šamorína a Dunajskej Lužnej vyše tri hodiny,
 • V smere zo Štvrtka na Ostrove do Mosta pri Bratislave vyše hodinu.
 • V smere z Malaciek po D1 vyše hodinu, tunel Sitina priebežne uzatvárajú,
 • V smere z Chorvátskeho Grobu vyše pol hodiny,
 • Spomalenú premávku vodiči hlásia aj na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Bratislavy.

9:23 Horský priechod Donovaly ostáva úplne uzavretý pre všetku dopravu. Viaceré horské priechody (Šturec, Vernár, Šútovce, Zbojská) sú uzavreté pre nákladnú dopravu, priechody v okolí Brezna sú prejazdné len so snežnými reťazami. Husté sneženie

Úplne uzavretá je aj cesta Lučenec - Veľký Krtíš, v oboch smeroch.

9:20 Prvý sneh narobil v Nitre problémy. Napríklad školáci, ktorí sa z Cabaja-Čápora vybrali do Nitry o 7.30 hodine, sedia ešte stále v autobuse.

Prečítajte si tiež: Autobusy majú problémy, niektoré pre sneh nepremávajú Čítajte 

„Pre zasnežené cesty a zastávky je premávka MHD vo všeobecnosti pomalšia a dochádza k meškaniam,“ informuje spoločnosť Arriva na svojej webovej stránke.

Niektoré spoje alebo ich časti nevypravili pre veľké meškanie (na viacerých linkách presahuje šesťdesiat minút), nezjazdný úsek trasy alebo zapadnutie autobusu.

9:18 V súvislosti so snehovou kalamitou zasahujú desiatky hasičov najmä v západnej polovici Slovenska. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

"Desiatky hasičov zasahujú v súvislosti so snehovou kalamitou už od stredajšieho večera najmä v západnej polovici Slovenska. Počas noci vzniklo najviac udalostí vyžadujúcich si zásah hasičov najmä v Banskobystrickom kraji," povedala Farkasová.

Momentálne majú podľa nej najviac práce hasiči v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. "Najčastejšie zasahujú pri dopravných nehodách a popadaných stromoch, ktoré blokujú vozovku. Dnes v noci vykonali hasiči približne 60 výjazdov v súvislosti so snehovou kalamitou," dodala Farkasová.

9:00 Na cestách v okresoch Spišská Nová Ves a Levoča husto sneží, pod snehom je navyše poľadovica, upozorňuje Zelená vlna.

8:54 "Ráno bola zabezpečená výprava vozidiel MHD v plnom rozsahu, dispečing Dopravného podniku Bratislava zaznamenáva z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok problémy v trolejbusovej doprave na Kolibe," hovorí Adriana Wolfová, hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava.

Dopravná nehoda sa stala taktiež medzi Hroboňovou a Lovinského ulicou, kde odstavené autá komplikujú prejazd. Na Kramároch zasa spadol na trolejové vedenie strom.

V ostatných častiach mesta MHD premáva, meškanie spojov sa pohybuje v rozmedzí 10 až 30 minút. Vodiči jazdia opatrne a so zvýšenou obozretnosťou. Zamestnanci dopravného podniku priebežne odpratávajú sneh zo zástaviek, tratí aj obratísk MHD.

8:52 V okresoch Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica je pre sneženie a padanie stromov na cesty vyhlásený I. stupeň kalamitnej situácie.

Horský priechod Kremnické Bane je aktuálne pre všetky autá uzavretý. Dôvodom je nepriaznivé počasie a zlý stav komunikácií. Situáciu naďalej komplikuje husté sneženie.

8:49 Všetky cesty v Trenčianskom kraji sú zjazdné, na niektorých úsekoch je vrstva čerstvého, prípadne kašovitého snehu v hrúbke do troch centimetrov.

Prečítajte si tiež: FOTO: Trenčín zasnežilo, meteorológovia varujú Čítajte 

Horský priechod Šútovce v okrese Prievidza je uzavretý pre nákladné vozidlá nad desať metrov, na horskom priechode Homôľka sú potrebné zimné pneumatiky.

Podľa SHMÚ by mohlo napadnúť v niektorých okresoch Trenčianskeho kraja 15 až 25 centimetrov snehu.

8:44 Výstrahy SHMÚ pred snežením trvajú dnes do 16. hodiny.

8:43 Celkovo v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča cestári počas 24 hodín prepluhovali 712 kilometrov ciest, posypali 640 kilometrov ciest chemickým posypovým materiálom (soľou) a 414 kilometrov inertným materiálom (kamenivom).

Prečítajte si tiež: Cesty pod Tatrami sú zjazdné, cez horský priechod Vernár nákladiaky nesmú Čítajte 

V nasadení je 21 sypačov.

„Priechod Vernár ostáva uzavretý pre nákladnú dopravu, ostatné cesty sú zjazdné, aj keď za sťažených podmienok. Na cestách sa nachádza kašovitý a ujazdený sneh do päť centimetrov. Nepretržite pokračujeme v udržiavaní ich zjazdnosti,“ informoval v pondelok ráno Marián Barilla, riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad.

8:35 Na vjazde do Bratislavy po diaľnici D2 od Malaciek sa zdržíte viac ako hodinu. Na ceste z Dunajskej Lužnej do hlavného mesta sa zdržíte tri hodiny.

8:29 Vodiči podľa aplikácie Waze stále hlásia problémy na vjazdoch do Bratislavy a v hlavných ťahoch v meste.

8:20 Horské priechody Donovaly a Šturec sú úplne uzavreté pre všetku dopravu, rovnako ako Štiavnické bane. Horské priechody v okrese Brezno sú prejazdné len s reťazami.

8:20 Hasiči v Banskobystrickom kraji zasahovali niekoľkokrát pri odstraňovaní stromov, ktoré spadli na cesty v dôsledku hustého sneženia. Výjazdy boli hlásené najmä v okresoch Krupina, Lučenec a Žarnovica.

Podľa informácií z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici, strom odstraňovali z cesty pri Hontianskych Nemciach aj v samotnej obci. Pri spadnutých stromoch boli aj v Novej Bani, vo Veľkých Stracinách v okrese Veľký Krtíš, vo Voznici a Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica a tiež na ulici J. Kráľa v Lučenci.

Strom z cesty likvidovali aj v Budči pri Zvolene. Cesta tam bola skoro ráno neprejazdná. V Lučenci na Zvolenskej ceste spadol zase na cestu rozhlasový stĺp.

Aktuálne hasiči zasahujú v Hontianskych Nemciach, kde pre padajúci ťažký sneh spadli na autobus elektrické káble, pričom hrozí vznik požiaru. Na mieste je päť hasičov s dvoma kusmi techniky.

8:14 Na diaľnici D1 Bratislava - Senec a rýchlostných cestách R1 Trnava - Nitra, R1A Lehota - Nitra, R1 Tekovské Nemce - Žiar nad Hronom, R2 Lovčica-Trubín - Žiar nad Hronom a R3 Horná Štubňa je povrch vozoviek pokrytý vrstvou kašovitého snehu hrúbky do troch centimetrov. Na svojej internetovej stránke o tom informuje stellacentrum.sk.

8:10 Na zasnežených cestách by ste mali mať zimné pneumatiky, píše sa v zákone o cestnej premávke. Prečítajte si, čo môžete robiť, ak máte na aute obuté ešte letné.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič auta do 3,5 tony môže auto použiť, len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými alebo celoročnými pneumatikami.

Zákon o cestnej premávke

8:08 Železničná spoločnosť Slovensko upozorňuje na svojom twitteri na meškajúce vlaky aj na viaceré neprejazdné úseky kvôli spadnutým stromom.

8:00 Pre silné sneženie a kolóny priebežne uzatvárajú bratislavský tunel Sitina.

7:53 Neprejazdný je aj horský priechod Skýcov, pre viaceré nehody. Dopravné spravodajstvo RTVS Zelená vlna hlási havarované kamióny za Dolným Harmancom v smere na Šturec, úsek je ťažko prejazdný.

7:44 Web Slovenskej správy ciest Zjazdnost.sk hlási sneh na celom západnom a strednom Slovensku až po Spiš.

7:40 Problémy hlásia aj z kopcovitých mestských častí v Bratislave. Na Kramároch nejazdia trolejbusy, Patrónka, Pražská a Šancová ulica sú úplne plné.

7:38 Na všetkých vjazdoch do Bratislavy sa zdržíte, niekde aj hodinu. Plné sú cesty z Ivanky pri Dunaji, z Dunajskej Lužnej aj Mosta pri Bratislave. Plné sú aj príjazdy z diaľnice D2.

BRATISLAVA. Predpovede meteorológov sa naplnili a dopravu na mnohých úsekoch Slovenska trápi husté sneženie. Vodiči musia počítať s neupravenými cestami aj s poľadovicou.

Ťažkosti majú na viacerých horských priechodoch už aj osobné autá, Čertovica je pre sneh ťažko prejazdná, navyše tam fúka silný vietor.

Horské priechody Vernár a Štiavnické Bane sú uzavreté pre všetku dopravu. Pre nákladnú dopravu nad 10 metrov sú uzavreté priechody Donovaly, Šútovce a Vrchslatina.

Neupravené cesty hlásia aj na Fačkove. Vodiči by sa mali radšej vyhnúť aj horským priechodom Makov a Skýcov, ktorý sa dá obísť cez Veľké Pole, radí Zelená hliadka.

Najpodrobnejšie počasie pre Slovensko a svet Pozrite si, aké bude počasie u vás.

Ťažko prejazdné úseky sú aj na D3 medzi Žilinou a Bytčou, Národná diaľničná spoločnosť upozorňuje na husté sneženie na kysuciach. Sneží aj v Pezinku, v Piešťanoch, na ceste 63 medzi Komárnom a Veľkým Mederom. Kamióny neprejdú medzi Nitrou a Veľkým Lapášom.

Komplikácie sú aj na rýchlostnej ceste R1. Na úseku z Hronskej Breznice po Hronský Beňadik sa skrížilo viacero kamiónov, medzi Sereďou a Zlatými Moravcami je cesta pre poľadovicu ťažko prejazdná.

Prečítajte si tiež: Nový sneh môže lámať stromy aj poškodiť strechy Čítajte 

Nehoda dvoch dodávok zablokovala cestu medzi Dolnými Lefantovcami a Oponicami.

Cesta 66 medzi Zvolenom a Krupinou je ťažko prejazdná pre kamióny v oboch smeroch. Problémy má nákladná doprava aj pri Mošovciach.

Zo starej seneckej cesty hlási aplikácia Waze už o 6:30 hodinové zdržanie. Približne 30 minút stratia aj vodiči v Moste pri Bratislave a na ceste z Dunajskej Lužnej do Bratislavy.

Nehoda niekoľkých vozidiel sa stala na Moste Lafranconi v smere do Petržalky, blokované sú dva pruhy a začínajú sa tvoriť kolóny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 6. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 7. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 11 195
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 6 439
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 5 128
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 937
 5. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 2 738
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 2 444
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 401
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

NDS podpísala kontrakt s dodávateľom, minister dopravy uvažuje o alternatíve pre vodičov.


2. dec
Ilustračná snímka.

Európske a ázijské automobilky na politické riešenie nečakajú.


1. dec
Kia Sportage je tento rok najžiadanejším SUV na Slovensku.

Jednotkou je Kia Sportage.


2. dec
Honda Civic Type R

Hot hatche sú čoraz drahšie pre vysoké emisie.


1. dec

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom
 2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Biely Kameň
 3. Ľubomír Maretta: Melódia
 4. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách
 5. Tomáš Vodvářka: Výročí soudružských poprav
 6. Anton Kovalčík: Ukrajina vs. Rusko, 1 - Hladomor.
 7. Matej Farkas: Lungo a citronáda
 8. Petronela Čellárová: Ako sa mám?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 244 523
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 9 266
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 864
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 502
 5. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 4 316
 6. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 622
 7. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 284
 8. Post Bellum SK: Bez nohavíc, s krvavými stehnami i nosom musel šliapať po ulici k mame 2 228
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťZatvoriť reklamu