Toyota Proace City Verso - prehľad základných parametrov | |
Cena od / testovaný model (eur) | 15 600 / 24 100 / 26 200 |
Spotreba výrobca / test (l) | 4,3 / 6,2 |
Objem batožinového priestoru (l) | 850 |
Rozmery - rázvor, dĺžka, šírka, výška (mm) | 2 975; 4 750; 1 848; 1 840 |
V druhej polovici 90. rokov sa európskym motoristom zapáčili rodinné MPV. Technicky väčšinou vychádzali z kompaktných hatchbackov nižšej strednej triedy, ale vďaka zvýšenej streche mali nafúknutú kabínu a teda viac miesta pre cestujúcich aj ich batožinu.
Toyota to v Európe najprv skúsila s modelom Picnic, no potom, čo sa na začiatku milénia s MPV roztrhlo vrece, mala japonská značka v ponuke Verso hneď v troch veľkostiach - Yaris Verso, Corollu Verso aj veľký Avensis Verso.
Odvtedy sa doba zmenila, do popredia sa dostali SUV rôznych veľkostí a posledné MPV sa z ponuky Toyoty vytratilo v roku 2018.
Napriek tomu si Verso žije ďalej, len už akosi zmenilo formu a dostalo francúzske gény. Rodinnú Toyotu Proace City Verso, ktorá sa začala predávať tento rok, sme porovnali s Versom z roku 2013.
Už na prvý pohľad je jasné, že sa tu posledné toyoťácke MPV stretlo s osobnou dodávkou. Proace City Verso vychádza z ich zakladateľa - Citroenu Berlingo alebo ak chcete, z jeho dvojčaťa - Peugeotu Partner, dnes už Rifter.
Je jasné, že nepôjde o vyrovnaný súboj, lenže ak sa v dnešnej dobe rozhodnete pre priestranné rodinné auto, často vám budú vychádzať len SUV, zopár dožívajúcich MPV alebo práve rodinné dodávky.
Dobré gény štvorčiat
Verso zďaleka nie je jediné, koho takýto osud postihol, napríklad aj Opel Zafira sa zmenil na veľkú dodávku a ďalší budú nasledovať. Aby výrobcovia znížili náklady, ale zároveň vyšli v ústrety rodinám, ktoré netúžia po veľkom SUV, spravili z osobných dodávok oveľa civilizovanejšie autá.
Medzi tie najlepšie v pomere cena a výbava, patria momentálne dodávky od francúzskej skupiny PSA. Ich hlavnou prednosťou je fakt, že prišli v novej generácii na trh len nedávno, takže už vedia ponúknuť modernú výbavu aj komfort.

Aj pri Proace City Verso sme svedkami takzvaného rebadgingu, teda faktu, že prakticky identické auto sa predáva pod rôznymi značkami.
Ak si hovoríte, aký má zmysel predávať naraz Citroen Berlingo, Peugeot Rifter, Opel Combo Life, Toyotu Proace City Verso a možno čoskoro aj Fiat Dobló, tak odpoveď je úspora nákladov na strane výrobcu, ale v konečnom dôsledku aj na strane zákazníka. Jednoducho, čím viac rodinných dodávok továreň PSA v španielskom meste Vigo vyrobí, tým bude cena priaznivejšia.
Cesta k veľkému autu za menej peňazí
Rodinnú Toyotu tak kúpite v základnej výbave Combi už od 15 600 eur, hoci s preplňovaným 1,2-litrovým trojvalcom. Rodinným dodávkam z našej skúsenosti viac svedčí štvorvalcový naftový motor a inak tomu nebolo ani v prípade testovaného exempláru.