Volkswagen ID.5 Pro Performance | |
---|---|
Základná cena / Verzia od (eur) | 53 890 / 52 190 |
Spotreba (kWh) výrobca / test | 16,2 / 19,9 |
Objem batožinového priestoru (l) | 549 |
Rozmery – rázvor; dĺžka; šírka; výška (mm) | 2771; 4599; 1852; 1607 |
Výrobcovia pri elektromobiloch odporúčajú, aby sa batéria nabíjala len na 80 percent a nevybíjala pod 20 percent. Podobne vieme fungovať so smartfónmi aj s notebookmi, no ako vyzerá reálny dojazd elektromobilu, keď vyrazíte bez plného nabitia?
Jazdu po diaľnici aj po okresných cestách v zime sme si tentoraz vyskúšali s Volkswagenom ID.5. Ukazuje, prečo v prípade jedného univerzálneho auta v domácnosti je pri elektromobile lepšie investovať do drahšej verzie s väčšou batériou.
Módna vlna
Koncern Volkswagen sa ešte pred pár rokmi tváril, že móda takzvaných kupé SUV zasiahne aj obľúbené modely ako Tiguan, Ateca či Kodiaq. Nakoniec sa veci majú inak.
Škoda Kodiaq ako kupé SUV síce existuje, ale predáva sa len v Číne. Ateca sa už verzie so skosenou zadnou časťou nedočká, ostalo len pri koncepte 20v20.
Perspektívne sa nakoniec ukázalo venovať atraktívnejšiu verziu už elektrickým modelom. A tak sa čoskoro predstaví Cupra Tavascan, Škoda má Enyaq Coupé a Volkswagen model ID.5.
Nejde o horúcu novinku, SUV kupé ID.5 sa predstavilo v závere roka 2021 a už sme ho v najdrahšej a najvýkonnejšej verzii GTX stihli porovnať s Fordom Mustang Mach-E. Teraz prišla na rad rozumnejšia a cenovo dostupnejšia verzia, ktorá navyše sľubuje aj väčší dojazd.
Praktickejší, než sa zdá
Kým spredu je ID.5 na nerozoznanie od ID.4, druhá polovica karosérie už prezrádza, kde máme hľadať kupé siluetu. Ak vynecháme ďalší mix štýlov ako štvordverové kupé v podobe Arteonu a predtým Passatu CC, tak najbližšie k tomuto štýlu bol Volkswagen v 90. rokoch, keď predával už zabudnutý model Corrado odvodený od Golfu.
Dnes je ID.5 veľkostne niekde inde. Ponúka kufor s objemom 549 litra, čo je paradoxne o šesť litrov viac ako pri praktickejšom ID.4. Prednosti klasického SUV sa ukážu až pri meraní batožinového objemu po strechu. So sklopenými operadlami zadných sedadiel má ID.4 k dispozícii 1575 litrov a ID.5 o 14 litrov menej.


Atraktívnejšia zadná časť v štýle kupé má aj isté nevýhody, najmä horší výhľad dozadu a tiež absenciu stierača na zadnom skle. Od mokrej cesty sa síce počas jazdy nešpiní, ale prachu sa nevyhne.
Kupé verzia elektrického Volkswagenu skrýva aj ďalšie výhody a nevýhody. Pozitívom je lepšia aerodynamika, ktorá vedie k nižšej spotrebe a povedzme teda, že aj imidž, hoci to je vec vkusu.
Negatívom je zaujímavá, ale nepraktická presklená strecha. Presvetľuje interiér, ale pri diaľničnej jazde robí obtekanie vzduchu v jej zadnej časti nepríjemný zvuk. Trochu sa podobá na zle zavreté okno.
Oproti Enyaqu Coupé je výhodou, že ID.5 má cloniacu roletku, ktorá príde v lete vhod. Pripomeňme, že neotvárateľná presklená strecha je pri oboch SUV kupé štandard, respektíve povinnosť, verzia bez nej neexistuje.
Toľko k vzhľadu auta, je čas si ho preklepnúť aj z používateľského hľadiska.