Prehľad základných parametrov: | Ford Ranger Platinum 3,0 V6 EcoBlue 240k e-4WD A10 | Volkswagen Amarok 3,0 V6 TDI 240k 4Motion A10 |
Cena od / verzia od (eur) | 42 828 / 68 988 | 42 144 / 51 600 |
Spotreba podľa WLTP výrobca (l/100 km) | 10,2 | 10,2 |
Rozmery nákladného priestoru - dĺžka, šírka medzi blatníkmi, výška (mm) | 1613; 1224; 529 | 1651; 1227; 525 |
Rozmery – rázvor, dĺžka, šírka, výška (mm) | 3270; 5350; 1910; 1886 | 3270; 5362; 1917; 1884 |
Nie je žiadnym tajomstvom, že dva testované pick-upy majú oveľa viac spoločného, než len typ karosérie. Nové generácie oboch modelov sú výsledkom spolupráce automobiliek Ford a Volkswagen pri vývoji úžitkových vozidiel.
Z tej vzišli napríklad aj dodávky Volkswagen Caddy a Ford Tourneo Connect, ktoré sa odlišujú len niekoľkými dizajnovými prvkami.
Prvý Amarok si zákazníci obľúbili, no dosiahol pomerne slabé predaje, či už na pomery Volkswagenu alebo v porovnaní s konkurentmi. Ak mal teda model pokračovať ďalšou generáciou, využiť spoluprácu s Fordom bolo logickým spôsobom, ako ušetriť na vývoji.
Nejde však iba o Ford Ranger zabalený v nových plechoch. Tieto dva pick-upy spoločnú techniku nezaprú, no odlišujú sa od seba viac, ako sme čakali.
Pri vývoji platformy T6.2 mal hlavné slovo Ford. Ako napovedá aj jej označenie, vychádza z platformy T6, ktorú využíval predchádzajúci Ranger, je však výrazne prepracovaná a s predchodcom nemá podobné takmer žiadne diely. Rovnakú konštrukciu využíva napríklad aj nový Ford Bronco.
Amerika proti Európe
Odlišný charakter oboch modelov odráža aj úplne iný prístup k dizajnu. Volkswagen stavil na čistejší štýl s ostrejšími a rovnejšími líniami. Široké blatníky zvýrazňujú prelisy nad kolesami, jeho rozmery zase zdôrazňuje vysoko posadená mriežka aj výrazné strieborné prvky v nárazníku.

Ford vedľa neho pôsobí ako okázalý americký pick-up s masívnou hranatou maskou, ktorá pripomína väčšieho súrodenca z USA, F-150. Tento štýl ešte zdôrazňuje množstvo chrómu testovanej luxusnej verzie Platinum.
Tá tvorí vrchol ponuky, ale aj s primerane vysokou cenovkou. Základná cena za túto výbavu je porovnateľná s plne vybaveným Amarokom v najdrahšej verzii Aventura či so športovým Fordom Ranger Raptor s benzínovou V6, s príplatkami sa vyšplhala ešte vyššie.

Luxusná výbava o sebe dáva vedieť okamžite po usadnutí do vyhrievaných aj ventilovaných sedadiel čalúnených perforovanou kožou. Kožu s kontrastným čalúnením nájdeme tiež na volante, ale aj po celej šírke palubnej dosky, dopĺňajú ju kovové prvky a drevené lišty.
Ide však o prvky špecifické pre výbavu, podobne ako prémiové audio Bang & Olufsen alebo Matrix LED svetlomety, ktoré sú inak dostupné iba k druhej najdrahšej výbave Wildtrak X, aj to za príplatok.

Amarok dostal svetlá IQ.Light s Matrix LED technológiou v základe už od prostrednej testovanej výbavy Style. K tej malo naše auto ešte zopár príplatkov, no úroveň výbavy aj tak bola výrazne v prospech Fordu.
Jeden interiér je elegantnejší, druhý praktickejší
Rozloženie interiéru je na prvý pohľad podobné, no je zjavné, že ho navrhovali dva odlišné tímy dizajnérov s úplne iným prístupom. Ak si odmyslíme luxusnú parádu drahšieho Fordu, jeho interiér pôsobí staromódnejšie a primeranejšie k úžitkovému autu.
Volkswagen viac pripomína typické osobné auto, s čistejšími líniami a kožou obšitou palubnou doskou. Má však o niečo horšie zvládnutú ergonómiu, či už ide o horšie umiestnené držiaky pohárov na stredovej konzole, ale aj čisto dotykové ovládanie klímy, ktorého sa Volkswagen tvrdohlavo drží napriek častej kritike.

Ranger si stále zachoval tradičnejšie otočné ovládače, hoci klímu možno ovládať aj cez 12-palcový dotykový displej infotainmentu. Ten v oboch prípadoch ponúkal aj bezdrôtové zrkadlenie smartfónu.
Pokiaľ ide o digitálny prístrojový panel, opäť boduje Amarok, ktorý je už od výbavy Style dodávaný s 12,3-palcovou obrazovkou. Tá pôsobí podstatne modernejšie než malý 8-palcový panel väčšiny Rangerov, väčší displej je v tomto prípade vyhradený pre testovanú najvyššiu verziu.
Všetky je však možné prepojiť s aplikáciou FordPass Connect, vďaka ktorej je možné na smartfóne skontrolovať stav vozidla, ale aj ovládať niektoré funkcie ako napríklad zamykanie auta. Amarok podobnú možnosť neponúka.

V kabíne mohutných pick-upov miesto nechýba, a to ani v druhom rade sedadiel. Kým vpredu nám prišlo sedenie celkom porovnateľné, vzadu sa nám opäť viac pozdával Volkswagen s výraznejšie tvarovanými sedadlami. Pod zadnými sedadlami sa v oboch autách nachádzajú šikovné skryté odkladacie priestory.
Podobné sú tiež rozmery ložnej plochy za kabínou, obom pick-upom sa na korbu pohodlne zmestí europaleta. O niečo šikovnejší sa však zdá Ranger, ktorý má po obvode pripravené otvory na pripevnenie rôzneho príslušenstva. Plusom sú tiež bočné schodíky umiestnené za zadnými blatníkmi, ktoré Amarok nemá.