Mánia SUV odsunula kategóriu praktických kombi na druhú koľaj. Pri značke Renault takto skončili Clio a nedávno aj Megane Grandtour.
Teraz však francúzska značka prichádza s novým modelom Symbioz, ktorý kombinuje výhody SUV aj kombi a výrobca ho definuje ako "auto pre život".
Recept bol celkom jednoduchý a predĺžené verzie známych modelov boli v Renaulte známe, išlo napríklad o Grand Espace, Grand Scenic či kompaktný Grand Modus.
Veľký kufor na rodinné účely
Teraz sa podobného scenára dočkal aj Renault Captur, ktorý sme len nedávno spoznali v modernizovanej podobe s novou tvárou. Jeho štýlovejšia verzia je známa ako Arkana a praktická sa teraz predstavuje ako Renault Symbioz.
Od Capturu je Symbioz dlhší o 174 mm čo ho s celkovou dĺžkou 4413 mm posúva do C-segmentu SUV.
Od typického zástupcu tejto triedy akým je Renault Austral, je však novinka kratšia o 97 mm a mala by byť aj cenovo dostupnejšia.
Rázvor kolies je v porovnaní s Capturom rovnakých 2639 mm, dlhší je však zadný previs. Vzadu sú tiež posuvné sedadlá, ktoré po sklopení vytvárajú rovnú podlahu.

Najväčším lákadlom je prirodzene veľký kufor, ktorý auto predurčuje na rodinné využitie. Symbioz totiž ponúkne až 624 litrov pre batožinu.
Je to viac, ako má Austral (500 litrov) a tiež ako mal Megane Grandtour (521 litrov) a prirodzene aj Clio Grandtour (443 litrov).
Rozmery Renault Symbioz
- Rázvor: 2639 mm
- Dĺžka: 4413 mm
- Šírka: 1797 mm
- Výška: 1575 mm
- Kufor: 624 l
Háčik je len v tom, že údaj 624 litrov platí pre stav, keď sú zadné sedadlá posunuté celkom dopredu a prípadní pasažieri vzadu už nemajú dostatok miesta na nohy. Lavica sa dá posunúť o 16 centimetrov, v zadnej polohe sa kufor zmenší na 492 litrov. Oproti menšiemu Capturu však Symbioz ponúka stále o 184 litrov navyše.
S podobným scenárom nedávno prišiel aj Stellantis, ktorý predstavil nový Opel Frontera a jeho dvojičku Citroen C3 Aircross. V oboch prípadoch však ide o autá s objemom kufra 460 litrov.

S nízkou spotrebou hybridu
Aj keď technicky spriaznený Captur a Arkana ponúkajú niekoľko motorizácií, Renault pri Symbioze spomína iba hybrid E-Tech so systémovým výkonom 105 kW (145 koní).
Znamená to, že pod kapotou je 1,6-litrový atmosférický štvorvalec s nepriamym vstrekovaním, ktorému pomáha elektromotor a vysokonapäťový štartér-generátor.
Technológia bez spojky sa spolieha na 6-stupňovú multimódovú prevodovku, kde dva stupne sú pre elektromotor a vždy elektrický rozjazd či cúvanie a štyri pre spaľovací motor.
V mestskej premávke sa môže auto až 80 percent času pohybovať na elektrinu a s nízkou spotrebou benzínu. Systém sa priebežne dobíja sám vďaka 1,2 kWh batérii.

Koncept sa nestal realitou
Symbioz dostal aj niektoré prvky výbavy z nedávnych modelov ako napríklad elektrického Scenicu. Môže tak mať presklenú strechu s elektronickým tienením Solarbay alebo najnovší infotainment OpenR Link so vstavaným Google prostredím.
Názov Symbioz už raz Renault použil, stalo sa tak na jeseň 2017, keď rovnaké pomenovanie dostal experimentálny koncept s víziou pre rok 2023.
Tá počítala, že auto sa stane súčasťou domu, teda s prienikom do architektúry. Tiež už malo ísť o plne autonómne auto. Po siedmich rokoch môžeme konštatovať, že k ničomu takému nedošlo a poloautonómna jazda naďalej vyžaduje pozornosť vodiča.