Málokto si vie predstaviť Vianoce bez ozdobeného stromčeka. Kým k tejto sviatočnej činnosti dôjde, treba zabezpečiť jeho prepravu. Prinášame niekoľko rád, ako ho bezpečne dostať domov.
Pokiaľ riešite dilemu, či siahnuť po umelom alebo živom stromčeku, vedzte, že výroba umelého z plastu má väčšiu uhlíkovú stopu. Živé stromčeky počas rastu oxid uhličitý pohlcujú a vyrábajú kyslík. Ich likvidácia po sviatkoch je ekologickejšia. Na druhej strane, podobne ako umelé kvety, aj umelé stromčeky vydržia podstatne dlhšie a dajú sa použiť opakovane.

Pri výbere myslite na rozmery
Ak sa rozhodnete pre živý stromček, treba riešiť jeho bezpečnú prepravu. Rozhodne nie je taký skladný ako umelý, ktorý väčšinou už len stačí vytiahnuť z pivnice či garáže.
Už pri výbere myslite na rozmery, nech viete stromček bezpečne prepraviť. Ideálne je vopred si zmerať, či sa zmestí do auta.
Stromček do dvoch metrov je najčastejšou voľbou kvôli jednoduchšej manipulácii, výške stropov aj ľahšiemu zdobeniu.
Predajne stromčekov vám ho jednoducho zabalia do siete, aby vetvy zaberali čo najmenej miesta.
Pri autách C segmentu ako napríklad Volkwagen Golf alebo Kia Ceed, sa stromček s dĺžkou do dvoch metrov zmestí ešte do interiéru, pri kombi verzii bez väčších problémov. Je lepšie ho po sklopení zadných operadiel umiestniť špicom dopredu, aby sa zmestil medzi predné sedadlá a nezavadzal vodičovi pri šoférovaní.
Pod stromček nezabudnite rozprestrieť igelit, predídete zbytočnému znečisteniu interiéru, najmä od ťažko odstrániteľnej živice. Nezabúdajte, že aj pri prevoze stromčeka v aute by mal byť priviazaný o kotviace okná v kufri.
Zo stromčeka nebezpečný náklad
Pokiaľ sa stromček úplne nezmestí, môže prečnievať z kufra, ale len do dĺžky 40 centimetrov. Dlhší prečnievajúci koniec nákladu už musí mať reflexné označenie s červenými a bielymi pruhmi širokými sedem až desať centimetrov v tvare pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej štyridsať centimetrov.

Keď však nechcete riskovať zašpinenie interiéru alebo sa stromček dovnútra ozaj nezmestí, je tu možnosť dať ho na strechu. Vtedy už ide o seriózny náklad, ktorý musí byť bezpečne prichytený tak, aby neohrozoval ostatných účastníkov premávky.
Vyvarujte sa pokusom previezť stromček bez strešného nosiča. Okrem toho že náklad nebude riadne upevnený, riskujete aj zbytočné poškodenie laku auta.
Pri záhradke alebo priečnych nosičoch dávajte stromček na strechu kmeňom dopredu.
Nepoužívajte gumené laná známe ako pavúky ale radšej pevné upínacie pásy. Ideálne je, ak sú pásy dostatočné dlhé, aby ste ich vedeli omotať aj okolo kmeňa v spodnej časti. Pri dobre dotiahnutých pásoch uchytených o strešný nosič nehrozí, že sa stromček pri vyššej rýchlosti alebo pri brzdení dá do pohybu.
Nezabúdajte aj na to, že náklad musí byť umiestnený tak, aby nezakrýval svetlá, odrazové sklá, tabuľku s evidenčným číslom a vyznačenie najvyššej povolenej rýchlosti. V prípade porušenia hrozí vodičovi pokuta 50 eur.

Tipy ako sa postarať o živý vianočný stromček
- Neorezávať spodok, vyberať hrúbku kmeňu tak, aby sa zmestil do stojanu.
- Neorezávať špic kvôli ozdobe.
- Nechať ho čo najdlhšie vonku uskladnený kvôli predčasnému preberaniu stromčeka zo zimného spánku v teple.
- Dať ho hneď do vody tak, aby voda siahala po kôru ak je spodok orezaný na drevo.
- Zrezaný stromček vydrží 2-3 týždne. Dvojmetrový stromček má 10 až 13 rokov.