SME
Štvrtok, 12. december, 2019 | Meniny má Otília

Na Slovensku snežilo, doprava v Bratislave skolabovala (minúta po minúte)

Na bratislavskom obchvate sa vodiči zdržali pol hodinu, hromadná doprava mala v kopcovitých oblastiach problémy.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • Na juhu a západe Slovenska od skorého stredajšieho rána snežilo. Motoristi museli počítať so zníženou dohľadnosťou i poľadovicou.
 • Kolóny sa tvorili na bratislavskom obchvate, v hlavnom meste sa stalo množstvo dopravných nehôd. Zápchy boli poobede aj smerom z mesta na Patrónku, vodiči sa zdržali aj 30 minút.
 • Mestské linky bratislavskej MHD meškali 30 a viac minút, v kopcovitejších oblastiach nepremávali vôbec.
 • Horské priechody Donovaly a Čertovicu uzavreli pre vozidlá nad 10 metrov dĺžky.
Článok pokračuje pod video reklamou

Dopravnú situáciu sme sledovali Minútu po minúte:

16:52 Dopravné spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

15:25 Výstraha 1. stupňa pred snežením, ktorú na dnes vydal Slovenský hydrometeorologický ústav na územie Bratislavy a stredu Slovensk, trvá dnes do 18. hodiny. Sneženie však postupne ustáva, teplota je nad nulou.

Na zajtra platí na celom území Slovenska výstraha 1. stupňa pred ojedinelou tvorbou poľadovice.

Prečítajte si tiež: Dobré ráno: Ako je možné, že trocha snehu vždy spôsobí v Bratislave kolaps Čítajte 

15:16 Verejná doprava nefunguje, cesty sú zablokované, všetci zhadzujú vinu na cestárov. Sneh nielen v hlavnom meste spôsobil kolaps – a tento kolaps sa pravidelne opakuje.

Vypočujte si imoriadne vydanie podcastu Dobré ráno s Tomášom Prokopčákom a Michaelom Kasardom o počasí, kalamite a doprave na Slovensku.

15:06 O fotografie z bratislavskej kalamity sa podelil aj Policajný zbor na svojom facebooku.

14:59 Na viacerých úsekoch liptovských a oravských komunikácií pribudlo v priebehu dňa väčšie množstvo snehu. Podľa informácií Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja je situácia na cestách stabilizovaná.

"Napriek sneženiu sú všetky cesty zjazdné. V teréne sa momentálne pohybujú všetky naše vozidlá údržby," uviedol riaditeľ závodu Liptov Správy ciest ŽSK Martin Kögel s tým, že od rána pribudlo na cestách približne päť centimetrov nového snehu. Mierne problematický bol podľa neho v dopoludňajších hodinách prejazd cez horský priechod Čertovica, kde sa šmýkalo viacero kamiónov, no v súčasnosti premávka funguje bez väčších komplikácií.

Na náročnejší prejazd sa podľa Slovenskej správy ciest treba pripraviť na cestách tretej triedy v obvode Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok a Liptovské Matiašovce, kde sa miestami nachádza utlačená dvojcentimetrová vrstva snehu.

Riaditeľ závodu Orava Správy ciest ŽSK Jozef Oršuliak informoval, že doprava na oravských cestách je aktuálne bezproblémová, cesty sú prejazdné a dispečingu doposiaľ neboli nahlásené vážnejšie problémy. "Síce sneží, no nedeje sa nič mimoriadne," spresnil.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na stredu pre oblasť Liptova a Oravy výstrahu prvého stupňa pred snehovými zrážkami a poľadovicou. Výstraha pred poľadovicou bude podľa SHMÚ pretrvávať aj vo štvrtok (8.2.).

14:36 Sneženie a zhoršujúca prejazdnosť po cestách hlavného mesta SR, spôsobená i viacerými nehodami, zapríčinila meškania nielen liniek MHD, ale aj prímestskej autobusovej dopravy.

"V súčasnosti naše linky meškajú v rozpätí od 40 do 50 minút," informovala Eva Vozárová, hovorkyňa spoločnosti Slovak Lines, ktorá zabezpečuje v Bratislavskom kraji regionálnu autobusovú dopravu.

"Vzhľadom na momentálny vývoj situácie očakávame, že meškania budú ešte narastať, a to najmä v čase popoludňajšej dopravnej špičky," avizovala Vozárová. Zároveň však uviedla, že pri autobusoch najhustejšej linky, na trase Bratislava - Schwechat - Viedeň, nie sú žiadne zdržania, na tejto linke jazdia autobusy podľa cestovného poriadku.

Dopravný podnik Bratislava na svojom webe informuje, že linky MHD premávajú s meškaním 30 a viac minút. Najväčšie problémy zaznamenáva dopravca pri trolejbusovej doprave v kopcovitých častiach mesta, Palisádach, Kramároch i Kolibe.

Loading

...

14:34 Jedenásť výjazdov absolvovali hasiči v Trnavskom kraji v stredu od rána v súvislosti s hustým snežením. Pri dopravných kolíziách neprišlo k vážnejším zraneniam, tri autá skončili prevrátené v priekope.

Podľa vedúceho operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Martina Krajčoviča k nehodám začalo prichádzať krátko po 7. hodine, keď v regióne začalo snežiť a najviac udalostí sa stalo do 10. hodiny.

"Osobné autá v priekope evidujeme pri Veľkom Mederi, pri Trnave v smere na Ružindol i pri Brodskom," povedal Krajčovič. Na diaľničnom úseku sa stali dve nehody, pri Zelenči sa zrazili dve osobné autá a pri Červeníku nezvládol jazdu vodič jedného vozidla. Osobné auto s nákladným sa zrazilo na obchvate Galanty, v Šúrovciach sa zrazili tri osobné autá, v Trakoviciach dve a v Senici rovnako dve osobné vozidlá.

Podľa Krajčoviča ide pravdepodobne o neprispôsobenie jazdy stavu vozovky. Technické výjazdy v súvislosti so snežením hasiči do 13. hodiny nemali.

Cestné komunikácie sú podľa webovej stránky Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja zjazdné, niekde s vrstvou kašovitého snehu.

14:20 Cesty na území Trenčianskeho samosprávneho kraja sú po stredajšom snežení zjazdné, pokryté sú vrstvou snehu od jedného do dvoch centimetrov. Informovala o tom Slovenská správa ciest.

Asi trojcentimetrová vrstva snehu je len na cestách III. triedy v okrese Bánovce nad Bebravou, dvojcentimetrová vrstva čerstvého snehu je na cestách III. triedy v Myjavskom okrese.

Na horských priechodoch Šútovce, Homôlka a Skýcov je asi centimetrová vrstva snehu, zjazdné sú len so zimnými pneumatikami. Horský priechod Šútovce je v zimnom období uzatvorený pre vozidlá nad desať metrov.

Podľa informácii zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja zabezpečuje momentálne údržbu krajských ciest 34 vozidiel.

13:58 Vodiči musia so zdržaním stále počítať v Bratislave na Trnavskej ceste, Šancovej a Pražskej ulici, kde sa v smere na Patrónku zdržíte približne 30 minút, informuje dopravný servis Stella centra. Následky dopravných nehôd odstraňujú na ceste na Senec pri Zlatých pieskoch a na Vrakunskej ceste.

Pod Strečnom smerom do Žiliny sa zdržíte približne 30 minút.

13:48 "Mesto robí všetko, čo je v našich silách, aby sme zmiernili následky hustého sneženia. Všetky naše stroje aj ľudia sú vonku a starajú sa o zjazdnosť komunikácií," napísal na instagrame primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Loading

...

13:38 Po nehode na diaľnici D1 sa na ceste z Trnavy do Senca zdržíte asi dvadsať minút. Dopravný servis Zelená vlna hovorí o celkovo štrnástich dopravných nehodách.

13:29 Jeden z posypových strojov zapríčinil v Bratislave dopravnú nehodu.

Loading

...

13:07 Doprava v Bratislave sa ukľudňuje, podľa aplikácie Waze sú väčšie zápchy len v okolí Šancovej a Krížnej ulice.

12:54 Na diaľničných úsekoch v okolí Bratislavy a na úseku D1 Bratislava - Hlohovec je vrstva čerstvého až kašovitého snehu do 1-2 cm, píše Slovenská správa ciest na svojom webe Zjazdnost.sk.

12:52 Horské priechody Donovaly, Šturec aj Šútovce ostávajú uzavreté pre vozidlá nad 10 metrov dĺžky.

12:46 Na R1 v okrese Žarnovica a Žiar nad Hronom je cesta mokrá. Na cestách nižších tried sa môže vytvárať tenká vrstva kašovitého snehu.

V okrese Zvolen, Detva a Krupina sú cesty mokré, bez snehovej pokrývky. Treba zvýšiť opatrnosť.

12:44 Dopravná situácia v Bratislave sa pomaly upokojuje, vodiči však stále hlásia neupravené hlavné ťahy v celom meste.

Prečítajte si tiež: FOTO: Pri Myjave búral autobus a nákladiak, pri Nemšovej kamión naložený drevom a dve autá Čítajte 

12:42 Približne pred hodinou boli hasiči vyslaní k dopravnej nehode autobusu s nákladným autom, ku ktorej došlo v katastri mesta Myjava. Ako informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, pri nehode narazil autobus do nákladného auta a skončil mimo cesty.

K ďalšej dopravnej nehode viacerých áut došlo v katastri Nemšovej, časť Nová Nemšovej v trenčianskom okrese. Podľa Farkasovej sa zrazili dve osobné autá a jedno nákladné auto s celkovo piatimi ľuďmi, dvaja z nich utrpeli zranenia. Cesta je momentálne neprejazdná v oboch smeroch.

Prečítajte si tiež: Najhoršie sú na tom horské priechody, hlavný ťah I/11 je prejazdný Čítajte 

12:40 Na Kysuciach už od rána intenzívne sneží. Najhoršia situácia je na horských priechodoch Makov – Bumbálka a Vysoká nad Kysucou – Semeteš. Dôvodom sú šmýkajúce sa kamióny. Hlavný cestný ťah I/11 je zatiaľ prejazdný.

Kalamitu túto sezónu našťastie Kysučania nezažili. Obrovská bola napríklad vo februári 2012. Štát vtedy vyplatil za záchranárske práce 331 600 eur 23 obciam z okresu Čadca. Tie počas živelnej pohromy financovali pohonné hmoty, pracovnú silu či ťažké mechanizmy, ktoré si požičali od súkromníkov.

12:29 Napriek sneženiu, ktoré zasiahlo aj región hornej Nitry, sú cestné komunikácie zjazdné. V okrese Prievidza nezaznamenali žiadne nehody pre sneženie. Podľa Pavla Kudličku z trenčianskeho policajného zboru neevidujú ani výrazne neupravené cesty alebo dlhšie zdržania.

12:03 Dopravný servis RTVS Zelená vlna upozorňuje na nehodu na diaľnici D1 za Trnavou v smere do Senca.

Prečítajte si tiež: V Liptove je nebezpečne najmä na horách Čítajte 

12:01 Na liptovských cestách je situácia zatiaľ pokojná. Nebezpečné sú najmä extrémne strmé svahy na horách.

Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby upozorňuje na riziko padania lavín. Novonapadnutý sneh je podľa Kyzeka len miestami ubitý do dosiek a vankúšov rôznej tvrdosti, na takýchto miestach je možné uvoľnenie doskových lavín pri väčšom dodatočnom zaťažení. „Za posledných 24 hodín pripadlo do dvoch centimetrov nového suchého snehu,“ vysvetľuje.

11:59 Husto sneží aj na Letisku M. R. Štefánika, kde sú všetky lety zatiaľ vybavované včas podľa platného letového poriadku. Letecké spoločnosti využívajú služby odnámrazovania lietadiel a o čistenie vzletovo-pristávacích dráh sa starajú technici zimnej údržby.

11:57 V dôsledku hustého sneženia znížili policajti na diaľnici D1 medzi Hornou Stredou a Ilavou maximálnu povolenú rýchlosť na 100 kilometrov za hodinu.

Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová. Obmedzenie platí pre obe smery.

Pravdepodobne vrtochy počasia sa podpísali aj pod nehodu za Podbrančom smerom na Myjavu, kde sa zrazil kamión s autobusom a úsek je neprejazdný.

11:52 Cesty v okrese Topoľčany sú bez väčších problémov zjazdné. Ako informovala Slovenská správa ciest, vozovky sú mokré a nenachádza sa na nich takmer žiadna vrstva snehu. Problémy zatiaľ nezaznamenali ani na horskom priechode Havran medzi Radošinou a Piešťanmi.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre okres výstrahu pred snežením 1. stupňa. Dnes môže spadnúť 10 - 15 centimetrov nového snehu. Ojedinele sa môže tvoriť poľadovica.

11:46 Na hornom Turci, v okrese Turčianske Teplice, začalo snežiť okolo 9. hodiny rána. Na cestách sa už tvorí asi dvoj až trojcentimetrová kašovitá vrstva snehu.

„Od štvrť na desať je všetkých sedem sypačov v teréne. Zatiaľ nemáme hlásené žiadne problémy s plynulosťou premávky,“ dozvedeli sme sa od kompetentných zo Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja, strediska Turčianske Teplice.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre vozidlá nad 10 metrov dĺžky uzavreté, tesne pod nimi kamión dostal šmyk a vrazil do domu.

11:38 Polícia SR na svojom facebooku zvalila vinu za situáciu na cestách na nedisciplinovaných vodičov.

11:33 Dopravný servis RTVS Zelená vlna hlási na Slovensku 14 dopravných nehôd.

11:30 Situácia v Novohrade a na Gemeri zatiaľ nie je problematická. Na horskom priechode Zbojská je podľa Slovenskej správy ciest zľadovatený sneh do jedného centimetra. Priechod je však prejazdný. Na ceste II. triedy č. 531 pri Tisovci a na cestách III. triedy v oblasti Hnúšte je miestami zľadovatený sneh do dvoch centimetrov.

11:27 Motoristi musia počítať s hustým snežením, zníženou dohľadnosťou i poľadovicou. Informuje o tom Slovenská správa ciest na svojom webe zjazdnost.sk.

"Limitovaná dohľadnosť na 100 metrov je v dôsledku hustého sneženia na cestách v oblasti Bratislavy, Nitry, Banskej Štiavnice i na diaľnici D1 Bratislava - Trnava," spresňujú cestári.

Horský priechod Donovaly zasa museli pre silné sneženie uzatvoriť pre nákladnú dopravu nad desať metrov. Cestári dodávajú, že na hlavných cestách v Bratislave a takisto i na viacerých cestách II. triedy v oblasti Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, Kremnice, severovýchodného Slovenska i Gemera je miestami zľadovatený sneh do dvoch centimetrov.

10:59 Linky MHD v Bratislave premávajú v aktuálnych poveternostných podmienkach s minimálne 30-minútovým meškaním. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava na svojej internetovej stránke.

Upozorňuje, že sneženie naďalej komplikuje trolejbusovú dopravu v kopcovitých častiach mesta na Kramároch a Palisádach. "Na Kolibu už trolejbusy jazdia," píše DPB.

10:54 Premávka na bratislavskom obchvate sa hýbe pomaly, ale plynulo. Po ceste prešlo vozidlo zimnej údržby, na ceste je stále pár centimetrov kašovitého snehu.

10:51 Tunel sitina je prejazdný, je v ňom znížená rýchlosť. Doobeda ho pre husté sneženie priebežne uzatvárali.

10:45 Podľa aplikácie Waze sa tvoria kolóny na všetkých vjazdoch do hlavného mesta, na diaľnici D1 je takmer súvislá zápcha od Trnavy okolo Senca až do Bratislavy.

10:44 Vodiči v Bratislave hlásia neupravené všetky hlavné ťahy. Vrstva kašovitého snehu je na Vajnorskej, Rožňavskej, Gagarinovej ulici.

BRATISLAVA. Na juhu a západe Slovenska od stredajšieho rána sneží. Počasie tradične ovplyvnilo rannú dopravu v Bratislave, na obchvate sa vytvorili kolóny s vyše polhodinovým zdržaním.

Na hlavných ťahoch v meste sa pre sneh tvoria kolóny, doprava sa spomaľovala na Moste SNP, na Palisádach i na Štefánikovej ulici.

Dopravný podnik Bratislava informuje, že problémy s trolejbusovou dopravou sú na na Palisádach, na Kramároch a v Lamači. Na Kolibe doobeda nepremávali trolejbusy, prevádzku už podľa DPB obnovili. „V ostatných častiach mesta linky MHD premávajú s meškaniami od 30 minút a viac, vodiči jazdia so zvýšenou obozretnosťou. Zamestnanci DPB sú v pohotovosti, v teréne čistia zastávky, trate a obratiská MHD,“ píše vo svojom stanovisku dopravný podnik.

Hlavné mesto SR Bratislava uviedlo, že s celomestským likvidačným posypom začali v skorých ranných hodinách. „Aktuálne je v teréne 43 sypačov nad štyri tony, 11 sypačov pod štyri tony a 88 pracovníkov, ktorí zabezpečujú ručné dočisťovanie odhrnutých komunikácií, aby sme čo najviac zmiernili následky zimy pri prejazdnosti ciest v Bratislave,“ pripomína hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

"Situáciu operatívne riešime s dispečingom zimnej údržby bratislavského magistrátu," dodala hovorkyňa.

Pre sneženie v hlavnom meste meškali na rokovanie Národnej rady SR aj viacerí poslanci. Rokovacia sála parlamentu bola dnes ráno takmer prázdna. Trolejbusy, ktoré majú trasu okolo parlamentu, majú s premávkou problémy.

Viacero nehôd

Plynulosť prímestských autobusových liniek zatiaľ sneženie nepoznačilo. "Autobusy zo všetkých smerov jazdia bez mimoriadnych zdržaní," uviedla hovorkyňa Slovak Lines Eva Vozárová.

Sneženie ovplyvnilo aj schôdzu slovenského parlamentu. V stredu ráno bola rokovacia sála takmer prázdna, keďže viacerí poslanci nedorazili. Trolejbusy, ktoré majú trasu okolo parlamentu, totiž nejazdili.

„Nepochopím, prečo my to vieme, že bude snežiť a odhŕňačské autá to nevedia,“ povedala na úvod šiesteho rokovacieho dňa podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová, ktorá vedie schôdzu.

Twitter Zelenej vlny Slovenského rozhlasu hlásil v Bratislave viacero dopravných nehôd.

Cesty v oblasti Veľkého Medera a Šamorína sú pokryté vrstvou čerstvého snehu do dvoch centimetrov.

Výstraha prvého stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na celé územie Slovenska výstrahu prvého stupňa pred poľadovicou a pre juh aj pred snežením a tvorbou snehových závejov.

Ráno boli horské priechody (HP) zjazdné, povrch vozoviek prevažne suchý až mokrý okrem HP Huty, Podspády, Vrchslatina, Vernár a Dobšiná je povrch vozoviek pokrytý vrstvou utlačeného snehu do dvoch centimetrov.

Na HP Herlianske sedlo je povrch vozovky pokrytý kašovitým snehom hrúbky nad 15 cm a na HP Zbojská je zľadovatený sneh do jedného centimetra.

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 2. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 4. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 6. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 7. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 8. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 9. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 10. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 1. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 2. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 4. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 5. Vianočné trhy na zámku Schloss Hof „na skok“ od Bratislavy
 6. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 7. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 8. ŠKODA AUTO Slovensko vysadila v Petržalke stromovú alej
 9. Predíďte úniku dokumentov. Označkujte ich
 10. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 27 446
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 24 321
 3. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 13 743
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 13 164
 5. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 11 237
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 10 725
 7. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 8 394
 8. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 8 105
 9. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 7 922
 10. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 7 843

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Kočner prisahá pomstu

Marian vo väzení spriada plány na vybavovanie si účtov po prepustení. Bude to komplikovanejšie, než si myslel.

Stĺpček Jakuba Fila

Snáď si tie deti tú tvár Smeru nebudú pamätať

Nahnevaný Fico sa snaží pôsobiť milo a vtipne, je však skôr trápny.

Dobré ráno

Dobré ráno: Okolo majetku Bašternáka sa dejú čudné veci

Ako skončí majetok odsúdeného daňového podvodníka?

Podcast Dobré Ráno

Neprehliadnite tiež

Nový Mercedes GLA sa teší na každú návštevu umývacej linky

Najmenšie SUV z ponuky Mercedesu výrazne narástlo.

Mercedes-Benz GLA
Hyundai Ioniq
Ilustračné foto
Ilustračné foto.