Renault na ženevskom autosalóne ukradol šou alebo skôr zachraňuje výstavu, ktorá sa ešte stále zviecha z krízy po covide. Francúzska značka má na podujatí najväčší stánok a zároveň popri čínskych značkách patrí k jedným z mála účastníkov. Má totiž čo ukázať.
Hlavnými hviezdami sú svetové premiéry Renaultu 5 a novej Dacie Duster. Práve malý Renault sa prvýkrát ukazuje verejnosti až teraz na švajčiarskom výstavisku.
Po dlhom odhodlávaní sa Renault rozhodol, že pripomenie v modernej podobe jeden zo svojich ikonických modelov z histórie.
Renault 5 sa v roku 1972 stal jedným z prvých malých hatchbackov s modernými plastovými nárazníkmi. Podarilo sa mu osloviť nové publikum a pritiahnuť mladých vodičov aj vodičky.
Rozmery Renaultu 5:
- Rázvor: 2540 mm
- Dĺžka: 3920 mm
- Šírka: 1770 mm
- Výška: 1500 mm
- Kufor: 326 l
Dlhé roky šlo o najpredávanejšie auto vo Francúzsku a celkovo sa spolu s druhou generáciou vyrobilo vyše 5,5 milióna kusov. Na začiatku 90. rokov ho nahradilo Clio, predávané dodnes.
Popri ňom sa objavil priestor na podobne veľký elektromobil. Posledných 12 rokov ho vypĺňal model Zoe, teraz prišiel rad na jeho štýlovejšieho nástupcu.
Od predstavenia konceptu uplynuli už tri roky. Napriek tomu vyzerá produkčná podoba nového Renaultu 5 takmer identicky. Na dĺžku má auto mierne nad 3,9 metra a kufor je s objemom 326 litrov.
Inšpirácia pôvodnou päťkou je zjavná, podobný je tvar karosérie aj samotných svetiel. Karoséria je päťdverová, kľučky zadného páru dverí sú ukryté v stĺpiku, podobne ako pri Cliu.
S najviac francúzskym doplnkom na palube
„Na vytvorenie Renaultu 5 zajtrajška sme použili útržky kolektívnej pamäti, ktoré sme preložili veľmi súčasným spôsobom. Nechceli sme, aby auto pôsobilo nostalgicky alebo vintage. Chceli sme vyvolať emócie a vytvoriť živé, energické pop auto,“ povedal na premiére Gilles Vidal, šéfdizajnér Renaultu.

Interiér sa tiež drží modernej podoby s 10-palcovou obrazovkou infotainmentu OpenR Link s Google prostredím. Pred spolujazdcom je však časť prístrojovej dosky potiahnutá koženkou s rebrovaným prešívaním, teda presne ako v pôvodnom Renaulte 5 zo 70. rokov. Celkovo bude k dispozícii až 128 farebných kombinácií farby auta a interiérových prvkov vrátane rôznych poťahov sedadiel.
Dizajnéri sa v interiéri pohrali s množstvom príplatkových prvkov pre funkčnosť aj štýl. Najvtipnejším, ale vo Francúzsku veľmi potrebným, je držiak s pleteným košíkom na čerstvú bagetu.
Nechýba ani množstvo drobných piktogramov s odkazmi na pôvodný Renault 5 vrátane jeho dobovej reklamnej podoby so žmurkajúcimi očami.

S cenou od 25 000 eur
Ako hovorí Luca de Meo, šéf značky Renault, nová päťka je zaujímavá aj tým, že od začiatku vznikala ako moderný elektromobil vyrábaný vo Francúzsku a s cenou začínajúcou okolo 25-tisíc eur, teda nižšou ako väčšina elektrických konkurentov. Daňou bude nižší výkon, dojazd či pomalé nabíjanie.
Auto stojí na novej platforme AmpR Small, donedávna prezentovanej pod označením CMF-B EV. Dostanú ju aj nový Nissan Micra či podobne veľký crossover Renault 4ever.
Koncepcia využíva predný pohon kolies, vzadu je na malé auto netypicky viacprvková náprava. Celková hmotnosť je pod 1500 kilogramov.
Vpredu umiestnený elektromotor bude dostupný v troch výkonnostných verziách, základná má 70 kW (90 koní), stredná 90 kW (122 koní) a zatiaľ najsilnejšia 110 kW (150 koní). Pri nej sa počíta so zrýchlením z nuly na sto pod osem sekúnd a maximálna rýchlosť je 150 km/h.
Verzie Renaultu 5 | Elektromotor | NMC batéria | Nabíjanie |
Evolution | 70 kW (95 k) 215 Nm | 40 kWh (300 km dojazd) | 11 AC |
Techno | 90 kW (120 k) 220 Nm | 52 kWh (nad 400 km dojazd) | AC 11 kW V2L DC 80 KW |
Iconiq Cinq (limitovaná) | 110 kW (150 k) 245 Nm | 52 kWh (nad 400 km dojazd) | AC 11 kW V2L DC 100 kW |
Auto ako zdroj energie
Na výber budú dve veľkosti NMC batérie (nikel-mangán-kobaltovej). Menšia s kapacitou 40 kWh je vhodnejšia do mestských podmienok s dojazdom 300 kilometrov. Pri väčšej, 52 kWh batérii hovorí výrobca o dojazde nad 400 kilometrov.
Pri nabíjaní poslúži buď 11 kW palubná AC nabíjačka, alebo možnosť rýchleho DC nabíjania do výkonu 100 kW.
Renault už s modernizovanou Daciou Spring predstavil možnosť nielen prijímať energiu, ale aj ju odovzdávať do siete (V2G) alebo do pripojených spotrebičov (V2L). Rovnaká funkcia nechýba ani pri Renaulte 5.

Podobne ako pri novom Scenicu, aj dielce R5 sú z 85 percent recyklovateľné, pričom v interiéri je na čalúnení a poťahoch použité mikrovlákno z recyklovaných PET fliaš.
Renault sa tiež pochválil, že od budúceho roka bude auto vrátane elektromotora a batérie vyrábané lokálne, teda doma vo Francúzsku.
Vtedy sa zároveň Renault 5 s lepšou prípravou na chladnejšie podnebie dostane na slovenský trh, prioritou je nateraz západná Európa.