BRATISLAVA. Hoci s ľadom sa najčastejšie spája nebezpečenstvo šmyku, život motoristom znepríjemňuje ešte pred vyrazením na cesty. Primrznuté dvere zabránia v tom, aby vodiči čo i len nastúpili do auta.
Dvere k rámu zvyknú primŕzať najmä na starších autách, keď medzi tesnenia natečie roztopený sneh a zmrzne. Tesniaca guma časom stráca svoje pôvodné vlastnosti a tvrdne.
Prečítajte si zimné tipy:
- Ako pripraviť auto na zimu
- Čo robiť, keď uviaznete v zápche a sneží
- Ako jazdiť s letnými pneumatikami na snehu
- Ako správne používať hmlovky
- Kto je vinníkom, ak máte dopravnú nehodu na poľadovici?
- Čo robiť, keď vaše auto nechce v zime naštartovať a ako zapojiť autobatériu?
- Čo je to zimná nafta?
- Môžem miešať letnú a zimnú zmes do ostrekovača?
- Ako driftovať na snehu?
Námraze však môžete predísť. Ak ešte večer zakryjete okná, napríklad plachtou alebo uterákom (látka by mala k oknu priliehať čo najtesnejšie), na samotnom skle sa vytvorí len tenká vrstva námrazy. Všetok ľad či sneh ostane na látke.
Môžete tiež zmiešať v rozprašovači tri diely octu a jeden diel vody a zmesou posprejovať okná. Ocot znižuje bod mrazu vody, takže na oknách sa nevytvorí námraza vôbec, prípadne pôjde ľahšie dolu.
Samotné tesnenie dverí si vyžaduje trochu väčšiu pozornosť - pomôcť by mali nasledujúce kroky.
Kontrola a čistenie
Skontrolujte, či tesniace gumy - na dverách aj na karosérii - držia a sú celkom pružné. Guma, ktorá sa odliepa a mrví, môže prepúšťať vlhkosť do interiéru, a spôsobiť primŕzanie dverí či námrazu na oknách zvnútra.
Aby guma lepšie tesnila, očistite ju - špinu odstráňte handrou namočenou v teplej vode a utrite suchou handrou.
Ak tesnenia už nedoliehajú a rozpadávajú sa, vymeňte ich.
Mazanie

Ak budú gumové tesnenia namazané, budú odpudzovať vodu a neprimrznú.
Možností na mazivo je mnoho - od špeciálnych sprejov na tesnenia cez silikónové spreje, kuchynský olej v spreji či bežný krém na ruky. Treba sa vyhnúť rozpúšťadlám a chemikáliám, ktoré by mohli gumu poškodiť.
Handra
Bob Kazee z autoservisu International Collision Repair odporúča do dverí zabuchnúť handru. Keď budete ráno odliepať dvere od auta, môžete okrem kľučky ťahať aj za ňu.
Vaša sila sa rozloží rovnomernejšie a znížite tým riziko, že si kľučku odtrhnete.
Vyrobte si vlastný rozmrazovač
Ak sa dvere predsa nedajú otvoriť, môžete na tesnenie napríklad fúkať fénom - alebo použiť rozmrazovač. Ten si môžete kúpiť napríklad na čerpacej stanici alebo vyrobiť doma.
Základom je zmes izopropylalkoholu (izopropanolu, IPA) a vody v pomere 3:1. Pridať môžete aj pár kvapiek saponátu na riad.
Touto zmesou môžete postriekať tesnenia dverí, aby povolili. Môžete ho používať aj ako bežný rozmrazovač na okná.
Ako si poradiť so zamrznutým zámkom?
Hoci čoraz viac áut je vybavených centrálnym zamykaním s diaľkovým ovládaním - prípadne "bezkľúčovým" systémom - na starších autách môže zamrznúť aj samotný zámok. Stane sa tak napríklad v noci po návšteve autoumyvárne.
Najdôležitejším pravidlom je - nerobiť žiadne prudké ani násilné pohyby. Kľúč by sa pri nich mohol zlomiť. Do zámky ho strkajte postupne a otáčajte jemne.
Namiesto násilného páčenia radšej skúste:
- použiť rozmrazovaciu kvapalinu (pomôže aj alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky),
- zohriať zámok fénom na vlasy,
- kľúč ohriať - zapaľovačom či aspoň vlastným teplom.