Bude menšia a cenovo dostupnejšia ako Enyaq a Škode prinesie novú dizajnovú identitu. V Amsterdame sme si tri mesiace pred svetovou premiérou vyskúšali Škodu Elroq, ešte dobre zamaskovanú v nápaditej kamufláži.
Škoda si pre prvé novinárske zoznamovanie s Elroqom vybrala Amsterdam tak trochu symbolicky. Značke sa tam s predajmi elektromobilov darí, celkovo tvoria až tretinu.
Motiváciou je aj vyše 200-tisíc nabíjačiek po celej krajine, ale aj oslobodenie od platby daní pri kúpe. Svoju rolu hrá aj štátny príspevok na kúpu nového či jazdeného elektromobilu. Teda, aspoň zatiaľ.
Oproti bežným prvým jazdám majú takéto akcie so zamaskovanými autami prísnejšie pravidlá. Ide ešte o prototypy, ktoré bývajú väčšinou ručne skladané v rámci overovacej série.
Cyklisti sú prvoradí
Jazdíme za sebou „vo vláčiku“, vpredu je sprievodné vozidlo ako vídať na letiskách, tiež má vzadu nálepku FOLLOW ME (v preklade „Nasleduj ma“, pozn. red.). Do toho sa ešte občas primotá vozidlo s fotografom.
Už prvý pohľad do navigácie potvrdzuje, že Holandsko má naozaj veľa nabíjačiek, mapa ich ukazuje takmer na každom rohu. Elektrifikáciou tu neprechádza len automobilová, ale aj lodná doprava, keďže v meste je množstvo splavných kanálov.

Naozaj doma sú však v Amsterdame cyklisti. Jazdia suverénne a vodiči ich všade rešpektujú. Občas sa však ozve trúbenie, keď sa skupinka cyklistov rozhodne odignorovať na križovatke červenú.
Na bicykle si musia vodiči dávať pozor z každého smeru a aj na kruhových objazdoch. Status sa tu nerieši, bicykle používajú všetky vrstvy obyvateľstva.
Chcú potrápiť konkurentov
Český výrobca s novým modelom vstupuje do najžiadanejšieho segmentu kompaktných elektrických SUV. Znamená to, že Elroq s dĺžkou 4488 milimetrov, má konkurovať autám ako Renault Scenic, Hyundai Kona, Kia EV3 či Volvo EX30.
Podvozková platforma MEB, a tiež mnoho použitých dielcov, je rovnakých ako v Enyaqu, lenže Elroq je kratší o 161 mm. Obe autá však majú rovnaký rázvor kolies 2765 mm, čo znamená, že nová Škoda má len kratšie previsy karosérie, ale priestor pre posádku ostáva rovnaký.

Zatiaľ bude Elroq plniť v ponuke alternatívu ku Karoqu, ktorý nikam neodchádza, predávať sa budú súbežne.
Od Karoqu je nová elektrická škodovka dlhšia o 98 milimetrov, no má trochu menší 470-litrový kufor. Dostal nový Simply Clever prvok v podobe jednoduchého a šikovného uloženia nabíjacích káblov, aby nelietali v kufri počas jazdy. Odložiť sa dajú do sieťky pod krytom kufra.
Po sklopení zadných sedadiel narastie kufor na 1580 litrov a sedadlá majú ponúknuť podobný systém jednotlivého vyberania z auta ako je VarioFlex v Karoqu.
Po dlhých rokoch s novou tvárou
Maskované autá pútali pred olympijským štadiónom z roku 1928 pozornosť okoloidúcich. Taktike značky s cieľom upozorniť na príchod nového modelu ešte pred premiérou, však nie všetci rozumeli. Niektorí sa napríklad pýtali, či sa auto bude predávať práve v tomto vyhotovení, alebo či ide o špeciálne lakovanie.
Tajnosti sú na mieste, Škoda Elroq sa totiž zhostí dôležitej úlohy – prinesie novú dizajnovú identitu značky. Postupne sa prenesie aj na ďalšie modely a už budúci rok sa bude v rovnakom duchu niesť facelift Enyaqu.


Zmenu má symbolizovať úplne nová tvár auta, ktorú Škoda prezýva Tech-Deck Face. Mladoboleslavskej značke prinesie odklon od tradičnej mriežky chladiča s chrómovaným rámom. Stane sa tak po 28 rokoch používania tohto prvku, s ktorým prišla prvá novodobá Octavia.
Po novom pôjde o lesklý čierny plast, za ktorý môže výrobca ukryť potrebné senzory. Prvýkrát tiež zmizne znak s okrídleným šípom, vpredu, vzadu a aj na volante bude miesto neho nový nápis Škoda.
Už z maskovaných áut je jasné, že predné svetlá budú v dvoch úrovniach, podobné riešenie poznáme z menšieho Kamiqu. Hore je denné svietenie so smerovkami, nižšie hlavné svetlá.
Pri nich môžu byť za príplatok matrixové LED svetlá, pričom každé má v dvoch radoch 36 svetelných segmentov a výrobca hovorí o polovicu lepšej svietivosti než má Karoq. Hmlovky sú už minulosťou, v zlom počasí sa počet svetlených segmentov paradoxne znižuje, aby vodič pred sebou nevidel len biely závoj.

Zozadu spod polepu vykúkajú svetlá, ktoré sa veľmi podobajú na tie z Enyaqu, no údajne nie sú rovnaké.
Ďalšie zaujímavé detaily karosérie prakticky nevidieť, no zrejme ich ani veľa nebude. Škoda začala raziť filozofiu pomenovanú ako Modern Solid, ktorá je založená na funkčnosti a minimalizme. Aj napriek zelenému polepu sú silueta a proporcie pri pohľade zboku jasne definované a auto pôsobí vyvážene.
Nešlo by to však bez veľkých kolies, tie majú štandardne 19 palcov, za príplatok až 21 palcov.
Aj keď Elroq pôsobí robustnejšie ako Karoq, má lepší koeficient odporu vzduchu, len 0,26. Prispievajú k tomu početné aerodynamické riešenia, vrátane nárazníkov a prahov dverí potiahnutých čo najnižšie, ale aj zadnému spojleru či odspodu zakrytému podvozku.

V ponuke v štyroch verziách
Úplne základnou verziou bude Elroq 50 s výkonom 125 kW (170 koní) a s 55 kWh batériou. Za ním nasleduje už verzia 60 s výkonom 150 kW (204 koní) a kapacitou batérie 63 kWh. Maximálna rýchlosť je pri oboch 160 km/h.
Aj Elroq 80 má pohon zadných kolies, ale už väčšiu 82 kWh batériu. Elektromotor vtedy dáva výkon 210 kW (286 koní) a maximálna rýchlosť je 180 km/h.

Nám sa dostala do rúk vrcholná verzia. Podobne ako pri Enyaqu má označenie 85x, a teda aj pohon predných kolies s druhým elektromotorom. Výkon je 220 kW (299 koní) a udávaný dojazd až 560 kilometrov na jedno nabitie.
Nabíjací výkon je pri verziách 85 a 85x celkom slušných 175 kW, takže DC nabitie na 80 percent potrvá 28 minút. Pri 11 kW AC nabíjaní z wallboxu treba počítať s časom 5,5 až osem hodín.
Rýchle povozenie
Za volantom Elroqu sa cítime prakticky rovnako ako vo väčšom Enyaqu. Nie je to síce nijako prekvapivé zistenie, na druhej strane musíme konštatovať, že aj oproti konkurencií, patria či už Enyaq alebo Elroq, k tým najpríjemnejším elektromobilom.
Nejde len o samotnú koncepciu vždy s pohonom aspoň zadných kolies, a teda vždy s dobrou trakciou, ale aj používateľsky jednoduché používanie v interiéri. Pravdou však je, že Elroq, na rozdiel od nového Superbu a Kodiaqu, nedostal otočné tlačidlá Smart Dials, takže prakticky všetko treba ovládať dotykovo.
Z dnešného pohľadu už staršie riešenie ponúka aj prevodovka, jej ovládanie ostalo na stredovom tuneli, posledné Škody ho majú už vpravo pri volante.
Uličkami sa prepletáme ako s malým autom, priemer otáčania je len 9,3 metra, čo je na veľkosť tohto auta viac než slušné.
Zatiaľ však visia otázniky nad cenou novinky. Na Slovensku sa väčší Enyaq predáva len v najdrahších verziách, čo sa odzrkadlilo na cene od vyše 52-tisíc eur. Aby menšia elektrická Škoda záujemcu presvedčila, mala by ísť pod 40-tisíc eur.
