SME

Zaslúžil si Renault Scenic titul Auto roka? Vyskúšali sme ho v zime

Presvedčiť vie podvozkom aj interiérom.

Renault Scenic E-TechRenault Scenic E-Tech (Zdroj: Marek Čepa)
Renault Scenic E-Tech - prehľad základných parametrov
Cena od / verzia od (eur)45 300 / 51 100 / 53 950
Spotreba výrobca / test (kWh/100 km)16,8 – 17,3 / 22,2
Objem batožinového priestoru (l)545
Rozmery – rázvor; dĺžka; šírka; výška (mm)2785; 4470; 1864; 1572

Niektoré značky nechcú veľmi požičiavať elektromobily v zime na test. Okrem toho je bežná prax, že prvé jazdy pre novinárov výrobcovia organizujú na juhu Európy, kde je teplejšie aj stabilnejšie počasie.

Ako sa však reálne žije s elektromobilom v zime, sme si vyskúšali na Renaulte Scenic, ktorý vyhral anketu Európske auto roka 2024. Zaujímalo nás, či oprávnene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začiatky masovej produkcie elektromobilov si Renault dobre stihol podchytiť, malý model Zoe bol prvý vyrábaný v Európe vo veľkých počtoch. Napriek tomu medzi kompakty väčšieho C-segmentu vstupuje francúzska značka až teraz, s elektromobilom Scenic.

SkryťVypnúť reklamu

Od inovatívneho MPV k elektrickému crossoveru

Už si asi málokto spomenie, že začiatky Scenicu siahajú do roku 1991, keď Renault predstavil koncept kompaktného rodinného auta s inovatívnymi riešeniami. Scenic bola vlastne skratka pre bezpečnostný koncept zhmotnený v novom inovatívnom aute (Safety Concept Embodied in a New Innovative Car).

Dnes z nového Scenicu už nemáme pocit revolučného auta. Má pekný moderný dizajn, ale bez provokatívnych detailov, ktoré boli pre Renault kedysi typické.

Napriek tomu nevyzerá na ceste nudne, skôr pripomína atraktívny koncept. Zaujímavé sú hlavne asymetrické disky 20-palcových kolies Oracle pri najvyššej výbave Iconic.

Oproti starším modelom od Renaultu má auto ostrejšie línie, štíhle predné svetlá a zjavne sa už skončila éra obrovského loga na prednej maske. Naznačená mriežka okolo neho pripomína včelí plást a zároveň ide o jasný odkaz na znak Renaultu. Niečo ako keď Mercedes prišiel v minulosti s malými trojcípymi hviezdičkami.

SkryťVypnúť reklamu

Trochu zvláštne riešené sú zapustené kľučky dverí. Väčšinou sa vám ochotne vyklopia ich tiahla. Ale keď nie, dostávate sa do auta dosť nešikovne odklopením menšej časti kľučky, aby ste prstami nahmatali väčšiu časť kľučky. Zložitý a nepraktický detail.

Súvisiaci článok Škoda Elroq sa môže stať medzi elektromobilmi hitom, vyskúšali sme, ako jazdí Čítajte 

Silná konkurencia

Je pravda, že Scenic už nie je MPV, ako sme boli po generácie zvyknutí, no ako crossover pôsobí atraktívne a jeho dizajn bude zrejme ešte dlho vyzerať aktuálne.

Problém môže byť skôr veľký počet crossoverov alebo SUV, ktoré Renault aktuálne ponúka. Napočítali sme ich až deväť.

Najbližšou alternatívou Scenicu je model Symbioz so spaľovacím motorom. Dá sa teda povedať, že každý si má čo vybrať, len sa treba zorientovať.

Rozmerovo pri dĺžke 4470 mm sú najväčšími konkurentmi Scenicu novinky ako Škoda Elroq, Ford Explorer, Peugeot e-3008, ale aj Mercedes EQA.

SkryťVypnúť reklamu

Kým pri menšom Megane sa ťažko dá hovoriť o jednom univerzálnom rodinnom aute v domácnosti, Scenic sa už vie celkom dobre zhostiť tejto úlohy.

Krásny interiér s kvalitným spracovaním

V interiéroch sa Francúzi v posledných rokoch natoľko zlepšili, že ide o jeden z najpríjemnejších v segmente. Páčilo sa nám spracovanie, komfortné sedadlá a aj použité materiály, z veľkej časti sú pritom recyklované.

Prvé, čo v interiéri udrie do očí, je sploštený volant a zvislo umiestnená 12-palcová obrazovka v strede prístrojovej dosky. Jej lesklý povrch ešte viac podporuje žiarivé farby displeja systému openR link.

Súvisiaci článok Renault Espace s hybridom: Za koľko jazdí rodinné SUV? Čítajte 

Scenic sa nesnaží tváriť robustne a z posedu za volantom nebudete mať pocit ako v SUV. Prekvapivo zlý je výhľad dozadu, kde malému priezoru zavadzajú hlavové opierky sedadiel. Renault o tom zjavne vedel, a preto prišiel s možnosťou digitálneho spätného zrkadla. Má dobrý obraz a rýchlo sme si naň zvykli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovnaké konštatovanie platí aj o parkovacích kamerách, ktoré majú rozhodne lepšie rozlíšenie ako v Symbioze, Arkane a Capture. Nie sú zadarmo ani pri najvyššej výbave, spolu s parkovacím asistentom si za ne treba doplatiť tisíc eur.

Slabšiu variabilitu maskuje čarovná strecha

Vzadu je miesta pre dvoch dospelých dosť, k dispozícii je aj multifunkčná lakťová opierka s držiakmi na smartfóny alebo tablet. Nechýbajú ani štyri USB-C porty, trochu zamrzí len dvojzónová klíma, vzadu teplotu nenastavíte.

Oproti variabilite predošlých Scenicov je ten nový na tom podstatne horšie. V aute nájdete tri ukotvenia Isofix, otvor na prevoz dlhých predmetov aj nečakane hlboký kufor s objemom 545 litrov, pričom 70 litrov z toho je pod podlahou. Lenže to je tak všetko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po sklopení zadných operadiel, čo je úkon, ktorý sa nedá urobiť z kufra, nevznikne rovná podlaha. Zadné sedadlá sa tiež nedajú posúvať a stredné nie je plnohodnotné. Vtedy na odvedenie pozornosti dobre poslúži panoramatická strecha Solarbay, ktorá sa vie zázračne znepriehľadniť. A to buď vpredu, vzadu alebo úplne celú.

Tajomstvom je polymérový disperzný tekutý kryštál v skle, ktorý reaguje na elektrický prúd. Je to pekné a efektné, ale strecha sa nedá otvárať.

Výkon ani pohon predných kolies nie sú problém

Z technickej stránky má Scenic spoločný základ s Meganom, obe autá sú postavené na platforme AmpR Medium. Tá síce umožňuje aj pohon všetkých kolies, ktorý je však výsadou len pri Nissane Ariya.

Renaultom musí stačiť jeden elektromotor poháňajúci predné kolesá s výkonom 160 kW (220 koní) a krútiacim momentom 300 Nm. Zrýchlenie z nuly na sto Scenic zvláda za 7,9 sekundy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Renault Megane E-Tech vie zaujať kvalitou aj nízkou spotrebou Čítajte 

Preklzov pri rozbehoch na mokrom povrchu sa netreba obávať, Renault si tento neduh elektrických predokoliek postrážil, najmä ak sa rozbiehate v režime Eco.

Pri zapnutom režime Eco sa môžete prvýkrát zľaknúť, že auto vám nedovolí výraznejšie zrýchliť. Stačí však pedál akcelerátora poriadne zošliapnuť na podlahu a výkon sa dostaví aj v krízových situáciách. Treba mať len na pamäti, že maximálna rýchlosť je vtedy obmedzená na 115 km/h, inak vie Scenic ísť maximálne 170 km/h.

Dobre naladené sú štyri úrovne rekuperácie, najčastejšie sme používali druhú a tretiu, kedy auto plynulo spomaľuje pri zložení nohy z akcelerátora. Niekoho môže zamrzieť absencia úplného zastavenia známa pri funkcii jazdy s jedným pedálom.

Realita veľkej batérie v zime

Lákadlom Scenicu je po technickej stránke najmä použitie celkom veľkej batérie s kapacitou 92 kWh, pričom využiteľných je 87 kWh. Na základe nej a udávanej spotreby 17,3 kWh hovorí výrobca o dojazde až 625 kilometrov. Platí to však o ideálnych podmienkach, bolo nám jasné, že realita v zime je iná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štandardom Scenicu má byť tepelné čerpadlo, no pri teplotách mierne pod nulou sme o jeho existencii občas pochybovali.

Súvisiaci článok Vyskúšali sme Renault Austral. Aký je v domácom prostredí a na snehu? (prvá jazda) Čítajte 

S autom sme sa rozhodli jazdiť tak, ako pri bežných potrebách počas týždňa. Do práce, na nákupy, vybaviť pracovné stretnutia a cez víkend sa vydať po diaľnici na menší výlet a potom po okreskách naspäť. A nikde priebežne nenabíjať.

Spotreba v meste bola 18 kWh, na diaľnici pri 130-ke vyskočila na 29,7 kWh, na okreskách sme jazdili za 19 kWh, takže priemerná spotreba nakoniec bola 22,2 kWh. Na zimné podmienky je to dobrý výsledok, prispel k nemu aj fakt, že Scenic na pomery elektromobilov nie je ťažkým autom. Lenže čo samotný dojazd?

O polovicu menší dojazd

Pri preberaní kľúčov, teda presnejšie karty od auta, svietilo na palubnom počítači pri plnom nabití 420 kilometrov. Reálne sme však prešli na jedno nabitie 315 kilometrov, z toho približne štvrtinu tvorila diaľnica, kde sme udržiavali rýchlosť 130 km/h. Je to teda o polovicu menej ako uvádza výrobca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je všeobecne známe, že pri elektromobiloch má vyššiu spotrebu vyhrievanie než chladenie a v našom prípade sa Scenic zohrieval aj niekoľkokrát za deň pri krátkych trasách. Keďže sme auto priebežne nenabíjali, nepoužívali sme ani predhrievanie batérie, ktoré by spotrebu zrejme ešte trochu zvýšilo.

Zvláštnosťou je, že predhrev batérie viete aktivovať jedine tak, že v stavanej Google navigácii nastavíte ako cieľ nabíjaciu stanicu. Aj pri akýchkoľvek iných cieľoch vám systém pekne ukáže, aký dojazd vám ostane po príchode do zvolenej destinácie. Ak však navigáciu použijete cez Apple Car Play alebo Android Auto, predhrev batérie sa neaktivuje a v zime budete zbytočne pomaly nabíjať.

Pri rýchlom DC nabíjaní by auto malo vedieť využiť maximálny nabíjací výkon 150 kW, no priemer je samozrejme nižší a nabitie z 15 na 80 percent trvá do 40 minút. Doma, respektíve na rezidenčných AC nabíjačkách na ulici príde vhod výkon 22 kW.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo však z pohľadu využiteľnosti auta zamrzí, že Scenic nepodporuje funkcie ako V2L s obojsmerným tokom energie, teda nedajú sa z auta napájať väčšie spotrebiče. Je to paradox, pretože dostupnejšie elektromobily ako Renault 5 a dokonca aj Dacia Spring už túto funkciu majú.

Auto roka by mohlo byť lacnejšie

Renault Scenic nás potešil dobre naladeným podvozkom, nízkym ťažiskom aj posedom ako v klasickom hatchbacku. Spracovanie interiéru je na vysokej úrovni, nikde nič nevŕzga a všade sú použité kvalitne vyzerajúce materiály.

Navyše je auto dobre odhlučnené aj pri vyšších rýchlostiach a infotainment so službami Google tiež poteší. Tiež sme ocenili fungovanie jazdných asistentov aj ich jednoduché vypnutie alebo nastavenie. Stačia dve kliknutia na tlačidlo vľavo od volantu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priestorovo tiež Scenicu nie je čo vytknúť, no neponúka už variabilitu predchodcov.

Súvisiaci článok Ford púšťa do predaja nový Explorer, hoci úspechu elektromobilov neverí Čítajte 

Obrazovky majú síce peknú grafiku, ale očakávali by sme viac informácií o priebehu jazdy či o nabíjaní, obrazovka pred vodičom ostáva z tohto hľadiska slabšie využitá. Najviac nás prekvapil až o polovicu menší dojazd v zime a fakt, že pri batérii pod päť percent auto prestane ukazovať dojazd. V podobných krízových situáciách je to stresujúce.

Nakoniec ešte cena. V ponuke je len verzia Long Range s 87 kWh batériou od 45 300 eur, čo by rozhodne mohlo byť v kontexte konkurencie aj menej. Nami testované auto v najvyššej výbave a s príplatkami nakoniec vyšlo na 53 950 eur.

Z testovacieho zápisníka
Značka a modelRenault Scenic E-Tech
VerziaIconic EV87 220k
Cena modelu od / verzie od / test. model (eur)45 300 / 51 100 / 53 950
Výkon – kW(k) / pri ot./min.160 (220) / 5473 – 11 688
Krút. moment – (Nm) / pri ot./min.300 / 100 – 5090
Zrýchlenie z 0-100 km / h – výrobca (s)7,9
Maximálna rýchlosť (km/h)170
Spotreba výrobca / test (kWh / 100km)16,8 – 17,3 / 22,2
Kapacita batérie (kWh)92 (netto 87)
Nabíjací výkon (kW)150
Funkcia V2L/V2H/V2Gnie/nie/nie
Rozmer pneumatík235/45 R20
Pohotovostná hmotnosť (kg)1918
Objem batožinového priestoru (l)545
Svetlá výška podvozka (mm)157
Rázvor náprav; dĺžka, šírka; výška (mm)2785; 4470; 1864; 1572

Renault

Súvisiace témy: Elektromobily
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 786
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 769
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 310
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 287
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 013
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 909
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 690
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 104
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Vladimír Bojničan: Súťaž: Nájdite konzervatívnu reformu, ktorá zvýšila životnú úroveň. Existuje vôbec taká?
  2. Michal Trenčanský: Koniec ilúzií: Školstvo potrebuje revolúciu, nie kozmetické úpravy
  3. Vladimír Bojničan: Vizionárska a reformná impotencia konzervatívcov a klerikálov
  4. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Prvá časť.
  5. Martin Greguš: Diera v hniezde, alebo ako Petržalka prišla o perie...
  6. Martin Fronk: Ako šľachtu nahradili oligarchovia
  7. Tomas Hlavaty: Lev XIV. vidi budúcnost
  8. Milan Srnka: S Matovičom sa vládnuť nedá, no bez neho to zrejme nepôjde
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 541
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 13 316
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 896
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 666
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 059
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 990
  7. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 6 903
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 699
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťZatvoriť reklamu