SME

Nový Opel Grandland spravil veľký krok vpred, no niečo mu chýba (prvá jazda)

Trojvalec veľkému autu celkom nestačí.

Opel GrandlandOpel Grandland (Zdroj: Peter Kálmán)

Začína padať lístie, príroda sa pekne vyfarbuje a my sme sa po rokoch opäť v tomto ročnom období ocitli za volantom Opelu Grandland.

Spomienky na predošlú generáciu ešte ostali v pamäti, a tak sa ponúka možnosť trochu porovnávať s úplne novou generáciou. Vyrazili sme s ňou z centrály značky v nemeckom Rüsselsheime na kľukaté jesenné cesty pohoria Taunus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opel síce má v ponuke kompaktné SUV už 18 rokov, no veľmi sa do povedomia nezapísali. Rozhodne nie tak, ako napríklad Tiguan od Volkswagenu. Veď kto si dnes spomenie na Opel Antara?

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká výroba, francúzske gény

Nesmelé začiatky a naberanie skúseností s novým segmentom zažili aj ďalšie značky. Dôležitosť kompaktného SUV v dnešnej ponuke Opelu dokresľuje aj fakt, že až teraz môže značka povedať, že auto sa vyrába doma v Nemecku. Antaru totiž vozili z Južnej Kórey a predošlý Grandland bol francúzsky.

Novinka schádza z linky v Eisenachu, niekdajšieho rodiska dymiacich Wartburgov.

Súvisiaci článok Opel Frontera je späť. V Trnave ho vyrobia ako dostupné SUV s veľkým kufrom Čítajte 

Keď v roku 2017 prišiel prvý Grandland, pozornosť mu vtedy dosť kradla Insignia. Okrem toho malo sympatické auto aj tú smolu, že bolo menšie ako konkurenti a využívalo staršiu technológiu Peugeotu. Na druhej strane bola s pomerne pestrou ponukou motorov. Teraz je už situácia iná.

Stellantis doprial Grandlandu novú podvozkovú platformu STLA Medium, ktorú dostali zatiaľ len Peugeoty 3008 a 5008. Pre Opel ide v tomto smere o premiéru a prináša dôležité zmeny v rozmeroch aj v pohone.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrou správou je, že nový Grandland podrástol o 173 milimetrov, takže má teraz na dĺžku 4650 mm a rázvor kolies 2795 mm. Aj na šírku pribudlo 49 mm. Vďaka väčšiemu priestoru na zadných sedadlách a kufru s objemom 550 litrov tak môže lepšie čeliť konkurentom.

Druhou, z pohľadu nášho trhu menej priaznivou správou, je ponuka pohonov. Tá sa už vybrala cestou elektrifikácie v maximálnom možnom rozsahu. Pod kapotou tak môže byť mild-hybrid, plug-in hybrid alebo plne elektrický pohon.

Súvisiaci článok Opel Grandland X dostal poriadny motor a lepšiu výbavu (test) Čítajte 

Dizajnovo skok o triedu vyššie

Nový Grandland je z dizajnovo konzervatívnejších SUV, ale proporčne veľmi dobre zvládnutých. Pôsobí napríklad vyváženejšie ako Škoda Kodiaq. Napriek minimalistickému zovňajšku vyzerá v medenej farbe Impact Copper atraktívne.

Najviac vyniká svetelná technológia. Opel ďalej pracuje s maskou Vizor, ktorá keď sa objavila na malom SUV Mokka, tak ju medzi svetlami tvoril len čierny plast, teraz je už priehľadný so svietiacim logom značky. Vyzerá efektne, ako šperk.

SkryťVypnúť reklamu

Z funkčnej stránky sú však dôležitejšie hlavné reflektory. Pri Intelli-Lux HD svetlách sa jeden svetlomet skladá z 25 600 LED segmentov, dokopy si teda Grandland na cestu svieti 51 200 drobnými segmentmi. Oproti halogénovým svetlám je dosah v tme lepší až o 40 metrov. S autami sme zatiaľ jazdili len cez deň, svetelný kužeľ sme si mohli pozrieť aspoň v zatemnenej hale.

Súvisiaci článok Hybridný Opel Astra je dobrý, stojí však za príplatok? (test) Čítajte 

Zozadu je nový Grandland v tme tiež ľahko rozpoznateľný, okrem pásu diód svieti uprostred aj nápis Opel. Z auta sa úplne vytratili chrómované detaily, dnes sa už na ne vo svete áut nepozerá ako na symbol luxusu, skôr lacného a neekologického lesku.

Príjemný interiér aj pohodlné sedadlá

Najviac sa nám páčil interiér, ktorý je navrhnutý naozaj rozumne a zároveň moderne. Pôsobí o triedu lepšie ako v predošlej generácii a úplne nový je aj volant.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opel ako jeden z prvých ponúkol mimo prémie sedadlá s certifikátom zdravého sedenia AGR a má ich dodnes. Sú skutočne pohodlné a s masážnymi funkciami, ktoré už niekoľko rokov používajú Peugeot a DS.

Kokpit je dôkazom, že veľké obrazovky sú v moderných autách zbytočné, tu sú obe orientované veľmi horizontálne s uhlopriečkou 10 palcov pred vodičom a 16 palcov uprostred. Nechýba ani head-up displej na čelnom skle.

Oproti Astre pôsobí interiér Grandlandu kvalitnejšie. Na rozdiel od Škody Enyaq či Volkswagenu ID.4 sa klimatizácia ovláda tlačidlami a nie dotykovo. Zaujímavé je aj umiestnenie krajných výduchov klimatizácie, ktoré už súčasťou dverí.

Súvisiaci článok Neviditeľné zmeny spravili zo Škody Enyaq praktickejší elektromobil (prvá jazda) Čítajte 

Zvláštnosťou je len priehľadná schránka na stredovom tuneli, ktorá slúži na odkladanie smartfónu a obsahuje bezdrôtové nabíjanie. Konštruktéri vraj chceli, aby sa vodič počas jazdy nerozptyľoval, ale zároveň aby videl cez priehľadný plast na svoj mobil. Logiku sme za touto myšlienkou akosi nenašli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je hybrid ako hybrid

Jazdy na letisku vo Frankfurte začíname s mild-hybridom, ktorý bude na našom trhu zatiaľ najrozšírenejšou voľbou. Nielen pre najnižšiu cenu v rámci Grandlandu, ale aj pre absenciu starostí s nabíjaním.

Opel technológiu prezentuje ako Hybrid, čo je však trochu mätúce. Ide o silnejší mild-hybrid so 48-voltovou sústavou, kde jadro tvorí 1,2-litrový benzínový trojvalec s turbom. Jeho výkon je 100 kW (136 koní) a krútiaci moment 230 Nm. Túto zostavu sme už skúšali v Peugeote 208, aj v Citroëne C5 Aircross.

Zrejme už tušíte, kam bude naša výčitka smerovať, keďže rovnaký motor sa objavuje v malom mestskom aute, ale aj v pomerne veľkom SUV. Dnes už celkom neplatí, že objem motora je nenahraditeľný.

Aj Renault napríklad dáva do väčších modelov 1,2-litrový trojvalec, ale pri full-hybridnej technológii so silnejším elektromotorom, a teda aj väčším systémovým výkonom. V prípade Grandlandu ide o drobného pomocníka s výkonom 21 kW (28 koní), ktorý je integrovaný do 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do mesta stačí, na diaľnici sa trápi

Pri bežnom mestskom jazdení je výkon dostatočný a striedanie režimov elektrického a benzínového pohonu plynulé. Silnejší mild-hybrid pomáha pri rozbehoch aj brzdení, no zázraky od spotreby nečakajte.

Dynamika je priemerná, zrýchlenie z nuly na sto kilometrov za hodinu trvá 10,2 sekundy. Pri presunoch na nemeckej diaľnici nám už bolo motora aj ľúto. Robil, čo mohol, ale kolegovia s elektrickým Grandlandom sa nám po uvoľnení ľavého pruhu začali rýchlo vzďaľovať.

Súvisiaci článok Vyskúšali sme najdostupnejšie veľké SUV so šesťvalcom. Aká je Mazda CX-80? Čítajte 

Alternatívou môže byť plug-in hybridná verzia, ktorá však na prvých jazdách nebola k dispozícii. Ide o kombináciu 1,6-litrového benzínového štvorvalca s turbom a výkonom 110 kW (150 koní) s elektromotorom, ktorý má 92 kW (125 koní).

Systémový výkon je 143 kW (195 koní) a krútiaci moment 350 Nm. Plug-in hybrid funguje so 7-stupňovým dvojspojkovým automatom. Na jedno nabitie prejdete vďaka 17,9 kWh batérii na elektrinu 87 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Elektrická verzia je najlepšia

Po zvyšok trasy sme si vyskúšali verziu, kde je podiel elektrickej jazdy jednoducho stopercentný. Grandland Electric už s výkonovým prejavom nemá problém, poháňa ho 157 kW (213-koňový) elektromotor s krútiacim momentom 345 Nm.

Dynamikou vás síce do sedadla nezatlačí, ale 9 sekúnd z nuly na sto je na 2,1-tonové auto prijateľný údaj. Nestávalo sa nám, že by pri rozbehu kolesá prešmykovali. Hnaná je predná náprava, ale do budúcna sa počíta aj so štvorkolkou.

Na výber budú tri rôzne kapacity batérie. Najmenšia má 73 kWh a udávaný dojazd 523 kilometrov, stredná má 82 kWh pre dojazd 582 kilometrov a neskôr pribudne aj najväčšia, 97-kilowatthodinová, s dojazdom vraj až 700 kilometrov na jedno nabitie.

V našom prípade šlo o verziu so strednou batériou, pri nej palubný počítač ukazoval reálny dojazd 561 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Citroën C5 Aircross je dobré rodinné SUV bez zbytočného pozlátka (test) Čítajte 

Počas 163-kilometrovej trasy diaľnicou aj kopcovitými okreskami bola spotreba 19 kWh. K dispozícii sú tri stupne rekuperácie, ale chýba funkcia jazdy s jedným pedálom, teda auto nevie pri zložení nohy z akcelerátora úplne zastaviť. Pri najsilnejšej rekuperácii už svietia brzdové svetlá.

Pri režime Eco je výkon obmedzený na 160 koní, režim Normal má 180 koní a až v Sporte je dostupných 213 koní.

Skôr pohodlný ako športový

Oproti Astre je riadenie trochu preposilňované, no Opel nový Grandland prezentuje ako pohodlné rodinné SUV. Elektrická verzia má vzadu viacprvkovú nápravu a štandardne má elektro aj plug-in hybrid tlmiče FSD s frekvenčne selektívnym tlmením (Frequency Selective Damping).

Vďaka pridanému ventilu aj druhému okruhu hydraulického oleja sa tlmiče lepšie prispôsobujú rôznym povrchom cesty. Podvozok by sme naladením zaradili skôr k tuhším, ale stále dostatočne komfortným pri 20-palcových kolesách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Opel Astra je príjemným prekvapením aj s trojvalcovým motorom (test) Čítajte 

Najväčším problémom sympatického Grandlandu je ponuka motorov. Tá je oproti konkurencii z koncernu Volkswagen slabá a chýbajú výkonnejšie, či už benzínové alebo naftové štvorvalce, prípadne full-hybrid, aký poznáme z Toyoty.

Je to škoda, pretože taký veľký koncern ako Stellantis, by si rozhodne zaslúžil širšiu paletu motorov. A to hlavne v čase, keď sa dopyt po elektromobiloch spomalil.

Rozhodnúť môže nakoniec ešte cena, ktorá pre slovenský trh zatiaľ nebola stanovená. Dostupnejšou alternatívou v ponuke značky bude menší Opel Frontera vyrábaný v Trnave alebo štýlový Opel Mokka.

Z testovacieho zápisníka
Značka a modelOpel Grandland Electric
VerziaGS 82 kWh
Cena modelu od / verzie od (eur) / testovací modelzatiaľ nebola stanovená
Výkon - kW(k)157 (213)
Krút. moment - (Nm)345
Zrýchlenie z 0 - 100 km / h - výrobca (s)9
Maximálna rýchlosť (km/h)170
Spotreba pri prvej jazde (kWh / 100km)19
Kapacita batérie (kWh)82
Nabíjací výkon (kW)150
Funkcia V2L/V2H/V2Gnie/nie/nie
Rozmer pneumatík235/50 R20
Pohotovostná hmotnosť (kg)2120 - 2132
Objem batožinového priestoru (l)550 / 1645
Rázvor náprav; dĺžka, šírka; výška (mm)2795; 4650; 1905; 1666

Opel

Súvisiace témy: Elektromobily
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 637
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 908
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 229
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 214
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 967
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 899
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 685
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 064
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Prvá časť.
  2. Martin Greguš: Diera v hniezde, alebo ako Petržalka prišla o perie...
  3. Martin Fronk: Ako šľachtu nahradili oligarchovia
  4. Tomas Hlavaty: Lev XIV. vidi budúcnost
  5. Milan Srnka: S Matovičom sa vládnuť nedá, no bez neho to zrejme nepôjde
  6. Blažej Pánik: Ľavica či pravica?
  7. Martin Fronk: Tichá symfónia času – Spomienka na fontánu
  8. Ján Škerko: Stretávka spolužiakov zo strednej po 50. rokoch. Od logaritmického pravítka po smartfóny
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 505
  2. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 873
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 8 763
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 653
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 114
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 6 983
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 286
  8. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 312
  1. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  2. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  6. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  7. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  8. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
SkryťZatvoriť reklamu